The Thin Ice

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
The Thin Ice
Wykonawca utworu
z albumu The Wall
Pink Floyd
Wydany

1979

Gatunek

Art rock
Rock progresywny

Długość

2:27

Twórca

Roger Waters

Producent

Bob Ezrin
David Gilmour
Roger Waters

Wydawnictwo

Columbia Records/Capitol

„The Thin Ice”utwór muzyczny brytyjskiego zespołu rockowego Pink Floyd. Pochodzi z wydanej w 1979 roku rock opery/concept albumu The Wall, i – jak większość utworów z tej płyty – napisany został przez ówczesnego lidera grupy, Rogera Watersa.

Kompozycja[edytuj | edytuj kod]

„The Thin Ice” zaczyna się płaczem dziecka będącym łącznikiem z „In the Flesh?”. Pierwszą zwrotkę zaczynającą się od słów: Mama loves her baby i refren Ooh babe, ooh, baby blue śpiewa David Gilmour. Drugą zwrotkę śpiewa Roger Waters[1]. Utwór ten kończy się solówką gitarową Davida Gilmoura, która jest łącznikiem z „,Another Brick in the Wall, Part 1[2][3].

Fabuła[edytuj | edytuj kod]

Jak wszystkie utwory na płycie, „The Thin Ice” przedstawia część historii jej głównego bohatera, gwiazdora rockowego imieniem Pink. Jest to początek jego historii będącej retrospekcją jego życia. Pink jest przedstawiany najpierw jako niemowlę a potem jako młode dziecko. Utwór ten kończy się w momencie, gdy Pink dorasta i dowiaduje się o śmierci swego ojca.

Wersja filmowa[edytuj | edytuj kod]

W filmie Alana ParkeraPink Floyd The Wall” widać rannych żołnierzy bitwy pod Anzio a potem Pinka leżącego w hotelowym basenie. Pink najpierw jest widoczny w basenie z wodą, chwilę później w basenie z krwi (jest to uchwycone raz jeszcze w utworze „Don't Leave Me Now”, gdzie widać lewą rękę Pinka w kałuży krwi).

Wersja filmowa posiada odrobinę dłuższe fortepianowe intro przed wejściem wokalu Gilmoura.

Wykonawcy[edytuj | edytuj kod]

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. The Thin Ice. thewallcomplete.com. [dostęp 2017-11-23].
  2. Pink Floyd: The Wall (1980 Pink Floyd Music Publishers Ltd., London, England, ISBN 0-7119-1031-6 USA ISBN 0-8256-1076-1)
  3. Phil Rose, Which One's Pink? An Analysis of the Concept Albums of Roger Waters and Pink Floyd. Collector's Guide Publishing Inc. ISBN 1-896522-47-5 US ISBN 1-896522-17-3