The Trial of a Time Lord

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
The Trial of a Time Lord
Serial Doktor Who
Numer sezonu 23
Kraj produkcji  Wielka Brytania
Główne role Colin Baker
Nicola Bryant
Bonnie Langford
Liczba odcinków 14
Pierwsza emisja
Stacja telewizyjna BBC 1
Pierwsza emisja 6 września –
6 grudnia 1986
Chronologia
Lista odcinków
Strona internetowa

The Trial of a Time Lord (pol. Proces Władcy Czasu) – dwudziesty trzeci sezon wersji klasycznej brytyjskiego serialu science-fiction pt. Doktor Who. Jest to jedyny sezon w historii serialu, który jakkolwiek nazwano. Sezon ten wyróżnia się również tym, że jako jedyny tworzy tylko 1 historię dzielącą się na 4 przygody, a te z kolei - na odcinki. The Trial of a Time Lord rozpoczęło się 6 września 1986 roku premierą przygody The Mysterious Planet, a zakończyło się 6 grudnia 1986 przygodą The Ultimate Foe.

Obsada[edytuj | edytuj kod]

Colin Baker
Colin Baker w 2014 roku
Nicola Bryant
Nicola Bryant w 2008 roku
Bonnie Langford
Bonnie Langford w 1986 roku

Colin Baker kontynuował wcielanie się w postać szóstego Doktora[1]. The Trial of a Time Lord okazał się być jego ostatnią historią, gdyż kierownictwo BBC chciało odświeżyć serial. Producenci mieli jednak nadzieje, że Baker będzie chciał powrócić w pierwszej historii sezonu 24., Time and the Rani by odegrać scenę regeneracji, ale on się nie zgodził. Postanowiono więc, że jego następca, Sylvester McCoy zagra w przebraniu szóstego Doktora scenę regeneracji[2][3].

Nicola Bryant kontynuowała granie roli towarzyszki Doktora, Peri Brown[4]. Philip Martin, scenarzysta drugiej przygody pt. Mindwrap dostał wymóg od producentów serialu, że jego przygoda powinna być zakończona śmiercią Peri, ponieważ planowali oni wprowadzenie nowej towarzyszki, Mel. Tymczasem Bryant obawiała się jej kariera może ucierpieć z powodu zbyt długotrwałego wcielania się w jedną postać, więc spokojnie zareagowała na informację od producenta, Johna Nathan-Turnera o jej odejściu. Bryant przez większość czasu była pewna, że jej postać umrze, dlatego była rozczarowana gdy dowiedziała się, że jej postać tak naprawdę przeżyła[5].

John Nathan-Turner już w zarysie całej historii uwzględnił zamianę towarzyszek. Nową towarzyszką była Melanie Bush. Ze względu na podobieństwo do zarysu do tej roli wybrano aktorkę, piosenkarkę i tancerkę Bonnie Langford. Początkowo Nathan-Turner nie był przekonany do tego, że Langford przyjmie propozycję dołączenia do obsady, ale Langford odpowiedziała pozytywnie mając nadzieję na to, że bardziej dramatyczna rola pozwoli jej poszerzyć horyzonty możliwości aktorskich. W grudniu 1985 roku Langford podpisała kontrakt na 6 końcowych odcinków The Trial of a Time Lord, z opcją na kolejne 2 lata[6].

Przez całą historię pojawiają się nowe postacie, w tym min. Valeyard grany przez Michaela Jaystona oraz Inkwizytorka grana przez Lyndę Bellingham[7][8][9][10]. W przygodach The Mysterious Planet i The Ultimate Foe pojawia się Sabalom Glitz, grany przez Tony’ego Selby'ego, który powróci w historii z sezonu 24 pt. Dragonfire[11]. W przygodzie The Ultimate Foe pojawia się Mistrz grany przez Anthony’ego Ainleya, który w serialu pojawiał się wielokrotnie[10].

Przygody i odcinki[edytuj | edytuj kod]

N/o Tytuł Reżyseria Scenariusz Odcinki Emisja Kod
143a The Mysterious Planet[7][12] Nicholas MallettRobert Holmes4 odcinki6 września 1986
13 września 1986
20 września 1986
27 września 1986
7A

TARDIS zostaje przeniesione na stację kosmiczną, gdzie Doktor ze względu na amnezje, nie wie co się stało z jego towarzyszką, Peri. Po chwili, na zlecenie Najwyższej Rady Władców Czasu staje przed sądem, gdzie zostaje oskarżony przez tajemniczego Władcę Czasu, Valeyarda o złamanie zasady dotyczącej nieingerencji Władców Czasu w historię innych ras. Valeyard za pomocą urządzenia o nazwie Matrix, który przetrzymuje wszystkie informacje dotyczące każdego Władcy Czasu pokazuje niedawne wspomnienia Doktora jako dowód jego winy.

W pierwszej retrospekcji Doktor i Peri przebywają w odległej przyszłości, na planecie Ravolox. Według Władców Czasu Ravolox została zniszczona przez kulę ognia i nadal się pali, ale w rzeczywistości planeta została schwytana przez barbarzyńców. Po pewnym czasie Doktor dochodzi do wniosków, że w rzeczywistości są na Ziemi, ale przeniósł się o kilka milionów lat świetlnych, a z nieznanych powodów planeta ta jest nazywana Ravolox. W tym samym czasie co Doktor i Peri na planetę przybywa też Sabalom Glitz, który próbuje uzyskać ukryte tajemnice i zaawansowane technologie, przetrzymywane przez robota, który rządzi na planecie. Doktor jest zmuszony wyłączyć niestabilne źródło energii owego robota, ponieważ potencjalnie zagraża on katastrofalnej eksplozji, która doprowadziłaby do utraty wszystkich informacji. Kiedy Doktor odlatuje, zastanawia się dlaczego Ziemia jest oddalona kilka milionów lat świetlnych od swojej pierwotnej pozycji[13]
143b Mindwarp[8][12] Ron JonesPhilip Martin4 odcinki4 października 1986
11 października 1986
18 października 1986
25 października 1986
7B
Drugim dowodem Valeyard jest podróż Doktora i Peri na planetę Thoros Beta, gdzie badają oni sprawę sprzedaży broni i spotykają swoich starych znajomych, Silów, którzy badają prymitywną kulturę mieszkańców królestwa, należącego do króla Yrcanos. W pewnym momencie przychodzi naukowiec, Crozier, który przygotowuje się do operacji na wpływowym osobniku rasy Mentor, Kiv, którego mózg bardzo dobrze się rozwija i jest zamiar przeniesienia tego mózgu do nowego osobnika, jakim okazuje się być Peri. W związku z tym zabito Peri i zastąpiono jej mózg, mózgiem Kiv. Doktor podczas tych wydarzeń, na retrospekcji jest przedstawiony jako egoista i osoba, którą nie interesuje dobro swojej towarzyszki, dlatego Doktor na rozprawie zbiera podejrzenia jakoby materiał został sfałszowany[14]
143c Terror of the Vervoids[9][12] Chris CloughPip i Jane Baker4 odcinki4 listopada 1986
8 listopada 1986
15 listopada 1986
22 listopada 1986
7C
Doktor dostaje prawo do głosu na rozprawie i podaje przykład, kiedy to on i jego nowa towarzyszka, Mel udali się do roku 2986 na statek kosmiczny Hyperion III jako odpowiedź na wezwanie pomocy przez pasażerów tego statku. Po pewnym czasie statek został przejęty przez roślinne humanoidy, Vervoidsy, a pasażerowie byli powoli zabijani. Doktor postanowił działać i nauczył Vervoidsów bycia genetycznie niewolnikami, przez co zaczynały one ginąć. Valeyard wykorzystał ten fakt i zarzucił Doktorowi ludobójstwo[15]
143d The Ultimate Foe[10][12] Chris CloughRobert Holmes &
Pip i Jane Baker
2 odcinki29 listopada 1986
6 grudnia 1986
7C
Doktor ostatecznie twierdzi, że matryca została podmieniona. Chwilę później na ekranie matrycy pojawia się Mistrz, udowadniając, że można przez nią przechodzić, a za chwilę na rozprawie pojawiają się Mel i Sabalom Glitz. Wówczas Valeyard wiedząc, że przegra tę sprawę ucieka do matrycy, natomiast Mistrz mówi, że Valeyard jest w rzeczywistości złym wcieleniem Doktora, pomiędzy trzynastym, a ostatnim jego wcieleniem. W pewnym momencie Valeyard próbuje zabić Najwyższą Radę, co powstrzymuje Mistrz. Doktor udaremnia Valeyarda, co niszczy matrycę. Ostatecznie Doktor zostaje wyczyszczony z wszystkich zarzutów przez Inkwizytorkę, a ona proponuje Doktorowi przewodnictwo w Najwyższej Radzie, na co on się nie zgadza[16]

Produkcja[edytuj | edytuj kod]

Zmiany, które zaszły w sezonie 22. (produkowanie trzynastu 45-minutowych odcinków, podzielonych na 6 historii emitowanych w sobotnie wieczory, raz tygodniowo) przyniosły sukces w postaci zwiększonej oglądalności sięgającej 6-8 milionów widzów[17], dlatego zmiany miała być kontynuowana w sezonie 23. Zespół produkcyjny rozpoczął przygotowania do sezonu 23., który miał mieć dokładnie taki sam format i mieć premierę w okolicach stycznia 1986. Większość wątków zostało ułożonych w historiach między wrześniem 1984 a lutym 1985. W lutym 1985 BBC ogłosiła jednak redukcję kosztów w związku z dużymi projektami, w tym m.in. rozpoczęcie prac nad nowym serialem, EastEnders. Producenci postanowili więc przesunąć datę premiery na wrzesień 1986, dzięki czemu zmienili rok finansowy i mogli korzystać z nieco większych zasobów finansowych. Dodatkowo byli zmuszeni zmienić format na taki, który mniej obciąża wydatki (m.in. ponowne zmniejszenie długości jednego odcinka do 25 minut). Porzucono wówczas wcześniejsze projekty odcinków i stworzono zupełnie nową fabułę do sezonu, który był zarazem jedną historią, podzieloną po raz pierwszy na cztery przygody. W lipcu 1985 projekty nowych postaci, Valeyarda, Inkwizytora i Mel były gotowe[18][5][6][2].

Oryginalne historie[edytuj | edytuj kod]

# Tytuł Scenariusz Odcinki
1
The Nightmare Fair[19]
Graham Williams
2 odcinki
2
The Ultimate Evil[20]
Wally K. Daly
2 odcinki
3
Mission to Magnus[19]
Philip Martin
2 odcinki
4
Yellow Fever and How to Cure It[20]
Robert Holmes
3 odcinki
5
In the Hollows of Time[21]
Christopher H. Bidmead
2 odcinki
6
The Children of January[22]
Michael Feeney Callan
2 odcinki

Wersja DVD[edytuj | edytuj kod]

Cała historia The Trial of a Time Lord została wydana jako jeden zestaw DVD 29 września 2008 w regionie drugim[23], 7 października 2008 w regionie pierwszym[24] i 5 stycznia 2009 w regionie czwartym[25].

Beletryzacje[edytuj | edytuj kod]

Nazwa Autor Premiera Źródło
The Trial of a Time Lord
The Mysterious Planet Terrance Dicks 21 kwietnia 1988 [26]
Mindwarp Philip Martin 15 czerwca 1989 [27]
Terror of the Vervoids Pip i Jane Baker 18 lutego 1988 [28]
The Ultimate Foe Pip i Jane Baker 15 września 1988 [29]
Niewyprodukowane historie
The Nightmare Fair Graham Williams 18 maj 1989 [30]
The Ultimate Evil Wally K. Daly 17 sierpnia 1989 [31]
Mission to Magnus Philip Martin 19 lipca 1990 [32]

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

 1. The Sixth Doctor (ang.). BBC. [dostęp 2016-04-26].
 2. a b Shannon Patrick Sullivan: Serial 7C: The Trial Of A Time Lord Segment Four (aka The Ultimate Foe). A Brief History of Time (Travel). [dostęp 2016-04-26].
 3. Shannon Patrick Sullivan: Serial 7D: Time And The Rani (ang.). A Brief History of Time (Travel). [dostęp 2016-04-26].
 4. Perpugilliam "Peri" Brown (Nicola Bryant) (ang.). BBC. [dostęp 2016-04-26].
 5. a b Shannon Patrick Sullivan: Serial 7B: The Trial Of A Time Lord Segment Two (aka Mindwarp) (ang.). A Brief History of Time (Travel). [dostęp 2016-04-26].
 6. a b Shannon Patrick Sullivan: Serial 7C: The Trial Of A Time Lord Segment Three (aka Terror Of The Vervoids) (ang.). A Brief History of Time (Travel). [dostęp 2016-04-26].
 7. a b The Trial of a Time Lord 1 (ang.). BBC. [dostęp 2016-04-25].
 8. a b The Trial of a Time Lord 2 (ang.). BBC. [dostęp 2016-04-25].
 9. a b The Trial of a Time Lord 3 (ang.). BBC. [dostęp 2016-04-25].
 10. a b c The Trial of a Time Lord 4 (ang.). BBC. [dostęp 2016-04-25].
 11. Shannon Patrick Sullivan: Serial 7G: Dragonfire (ang.). A Brief History of Time (Travel). [dostęp 2016-04-26].
 12. a b c d The Trial of a Time Lord (ang.). The Doctor Who Ratings Guide. [dostęp 2016-04-25].
 13. The Trial of a Time Lord: The Mysterious Planet. Nicholas Mallett (reż.), Robert Holmes (scenarz.). Doktor Who. BBC. 6 września 1986-27 września 1986. Odcinek 143a, sezon 23.
 14. The Trial of a Time Lord: Mindwarp. Ron Jones (reż.), Philip Martin (scenarz.). Doktor Who. BBC. 4 października 1986-25 października 1986. Odcinek 143b, sezon 23.
 15. The Trial of a Time Lord: Terror of the Vervoids. Chris Clough (reż.), Pip Baker i Jane Baker (scenarz.). Doktor Who. BBC. 1 listopada 1986-22 listopada 1986. Odcinek 143c, sezon 23.
 16. The Trial of a Time Lord: The Ultimate Foe. Chris Clough (reż.), Robert Holmes & Pip Baker i Jane Baker (scenarz.). Doktor Who. BBC. 29 listopada 1986-6 grudnia 1986. Odcinek 143d, sezon 23.
 17. Ratings Guide (ang.). Doctor Who Guide. [dostęp 2016-04-26].
 18. Shannon Patrick Sullivan: Serial 7A: The Trial Of A Time Lord Segment One (aka The Mysterious Planet) (ang.). A Brief History of Time (Travel). [dostęp 2016-04-26].
 19. a b Shannon Patrick Sullivan: Doctor Who: The Lost Stories (M-Q) (ang.). A Brief History of Time (Travel). [dostęp 2016-04-26].
 20. a b Shannon Patrick Sullivan: Doctor Who: The Lost Stories (R-Z). A Brief History of Time (Travel). [dostęp 2016-04-26].
 21. Shannon Patrick Sullivan: Doctor Who: The Lost Stories (G-L) (ang.). A Brief History of Time (Travel). [dostęp 2016-04-26].
 22. Shannon Patrick Sullivan: Doctor Who: The Lost Stories (A-F) (ang.). A Brief History of Time (Travel). [dostęp 2016-04-26].
 23. Doctor Who – The Trial Of A Time Lord [1986 [DVD]] (ang.). amazon.co.uk. [dostęp 2016-04-26].
 24. Doctor Who – Story #144, 145, 146, 147: Trial of a Time Lord (ang.). tvshowsondvd.com. [dostęp 2016-04-26].
 25. Doctor Who (1963) – The Trial of a Time Lord (4 Disc Box Set) (DVD) (ang.). ezydvd.com.au. [dostęp 2016-04-26].
 26. The Mysterious Planet (ang.). timelash.com. [dostęp 2016-04-26].
 27. Mindwarp (ang.). timelash.com. [dostęp 2016-04-26].
 28. Terror of the Vervoids (ang.). timelash.com. [dostęp 2016-04-26].
 29. The Ultimate Foe (ang.). timelash.com. [dostęp 2016-04-26].
 30. The Nightmare Fair by Graham Williams (ang.). Doctor Who Reference Guide. [dostęp 2016-04-26].
 31. The Ultimate Evil by Wally K. Daly (ang.). Doctor Who Reference Guide. [dostęp 2016-04-26].
 32. Mission to Magnus by Philip Martin (ang.). Doctor Who Reference Guide. [dostęp 2016-04-26].

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]