Przejdź do zawartości

The Walk. Sięgając chmur

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
The Walk. Sięgając chmur
The Walk
ilustracja
Gatunek

dramat
film biograficzny

Rok produkcji

2015

Data premiery

26 września 2015
9 października 2015[1] (Polska)

Kraj produkcji

Stany Zjednoczone

Język

angielski
francuski

Czas trwania

123 minut

Reżyseria

Robert Zemeckis

Scenariusz

Robert Zemeckis
Christopher Browne

Główne role

Joseph Gordon-Levitt
Ben Kingsley

Muzyka

Alan Silvestri

Zdjęcia

Paul Mitchnick

Scenografia

Dariusz Wolski

Kostiumy

Tanya Lipke

Montaż

David Mark Richardson

Produkcja

Robert Zemeckis
Steve Starkey
Tom Rothman
Jack Rapke

Wytwórnia

Columbia TriStar Motion Picture Group

Dystrybucja

Columbia TriStar Motion Picture Group

Budżet

35-45 mln

Nagrody
Nagroda Satelita za najlepsze efekty specjalne, Festival Film Bandung untuk Film Impor Biografi Terpuji

The Walk. Sięgając chmur (ang. The Walk 2015) – amerykański dramat biograficzny w reżyserii Roberta Zemeckisa. Scenariusz autorstwa Roberta Zemeckisa i Christophera Browne'a.

Film został wydany 30 września 2015 roku w Stanach Zjednoczonych przez TriStar Pictures w IMAX 3D, a 9 października w wersji 2D i 3D. Poświęcony był ofiarom zamachów z 11 września 2001 roku. Film otrzymał pozytywne recenzje, ale był niepowodzeniem kasy biletowej.

Fabuła[2][edytuj | edytuj kod]

Film opowiada historię francuskiego artysty Philippe’a Petita, który w 7 sierpnia 1974 roku przeszedł po linie między wieżami World Trade Center.

W 1974 roku paryski artysta uliczny Philippe Petit stara się zarabiać na życie żonglerką i chodzeniem po linie, ku wielkiemu rozczarowaniu swojego ojca. Podczas jednego występu zjada twardy cukierek, który został mu podarowany przez członka widowni i rani sobie ząb. Czytając magazyn w poczekalni u dentysty widzi zdjęcie bliźniaczych wież WTC w Nowym Jorku. Analizuje zdjęcie i postanawia, że jego misją będzie przejście po linie między dwoma budynkami. Tymczasem ojciec eksmituje go z domu, powołując się na brak dochodów i nie akceptując faktu, że jest artystą ulicznym. Philippe wraca do cyrku, gdzie po godzinach ćwiczy chodzenie po linie. Zostaje złapany przez Papę Rudy’ego, który jest zachwycony umiejętnościami żonglera. Podczas jednego z występów Philippe spotyka kobietę o imieniu Annie. Rozpoczyna się romantyczny związek. Opowiada Annie o swoim marzeniu, aby przejść między wieżami World Trade Center, a ona go wspiera i daje mu idealne miejsce do ćwiczeń w jej szkole muzycznej.

Philippe zwraca się do Papy Rudy’ego o wskazówki i porady dotyczące wiązania węzłów i liny. W tym czasie daje pierwszy występ na żywo przechodząc nad jeziorem, który kończy się niepowodzeniem, gdyż z powodu dekoncentracji wpadł do niego. Chcąc się zrehabilitować we własnych oczach, postanawia przejść po linie między wieżami katedry Notre Dame w Paryżu. Udaje mu się przy wsparciu kolegi fotografa Jean-Louis, ale zostaje aresztowany.

Jean-Louis przedstawia Jeffa, kolejnego wspólnika, który boi się wysokości. Philippe i Annie, wyjaśniają swój pomysł, aby użyć łuku i strzały przywiązanych do żyłki, aby poprowadzić kabel przez wieże WTC. Następnie przyjaciele udają się do Ameryki, wyznaczając datę przejścia na 6 sierpnia 1974 roku. Philippe w przebraniu szpieguje ekipy budowlane i bada układ architektoniczny wieżowców. Niestety na trzy tygodnie przed 6 sierpnia rani sobie stopę wchodząc na gwóźdź. W pewnym momencie spotyka mężczyznę, który ujawnia, że jest fanem Philippe’a i widział go podczas występu w Notre Dame. Przedstawia się jako Barry Greenhouse, sprzedawca ubezpieczeń na życie, który pracuje w budynku, i zostaje kolejnym członkiem zespołu Philippe’a. Poznają także francuskojęzycznego sprzedawcę elektroniki JP, fotografa amatora Alberta i Davida. Philippe i jego wspólnicy kilkakrotnie omawiają plan, kończąc na założeniu, że Philippe musi rozpocząć swój występ, zanim ekipy budowlane przybędą o 7 rano.

W przeddzień wydarzenia napotyka kilka przeszkód z dostaniem się do wieży i umocowaniem lin. Jedna lina spada z dachu z dużą prędkością. Philippe upuścił też swój kombinezon. Ostatecznie ekipie udaje się zabezpieczyć liny i węzły. Philippe rozpoczyna swoją występ, wyjaśniając, że wszystko wokół niego zniknęło, że jest tylko on i lina. Po raz pierwszy w życiu czuł się inaczej niż dotychczas. Z powodzeniem przechodzi między wieżami, a tłumy ludzi na ziemi podziwiają go i robią zdjęcia. Wbrew pierwotnym założeniom nie ogranicza się do jednego przejścia, ale zaczyna spacerować w tę i z powrotem. W ciągu 45 minut przeszedł trasę sześć razy. W pewnym momencie klęka na linie przed publicznością, a nawet się na niej kładzie. Przybywa policja i grozi usunięciem go helikopterem, jeśli nie zejdzie, ale Philippe kontynuuje spacer. Po zejściu z liny zostaje aresztowany, ale spotyka się z uznaniem ze strony policjantów i robotników pracujących na miejscu.

Philippe i jego wspólnicy zostają ostatecznie wypuszczeni. On decyduje się zostać w Nowym Jorku, ale Annie postanawia podążać za swoim marzeniem i wraca do Paryża. Kierownik budowy daje Philippe’owi bezpłatne wejście na tarasy widokowe obu wież. W ostatniej scenie filmu Philippe po raz ostatni patrzy na Bliźniacze Wieże w tle, tłumacząc, że data ważności na jego przepustce została przekreślona i zmieniona na „na zawsze”.

Produkcja[edytuj | edytuj kod]

23 stycznia 2014 roku Robert Zemeckis ogłosił, że chciałby wyreżyserować film na podstawie historii Philippe’a Petit, który w 1974 roku spacerował po linie między bliźniaczymi wieżami World Trade Center. Po raz pierwszy przeczytał jego historię w książce dla dzieci "The Man Who Walked Between the Towers"[3]. Na początku zastanawiał się czy takie wydarzenie w ogóle miało miejsce. Natychmiast rozpoznał potencjał filmu, opowiadając o nim: „Dla mnie miał wszystko, co chcesz w filmie. Miał interesującą postać, która prowadziła, miała obsesję i pasję. Miał wszystkie te kapryśne rzeczy. Był banitą. Było napięcie. A potem to zrobił. Rzecz przeciwną śmierci”.

Zemeckis chciał, żeby rolę Philippe’a zagrał Joseph Gordon-Levitt. W lutym 2014 roku Gordon-Levitt potwierdził, że zagra w filmie. Charlotte Le Bon, Ben Kingsley i James Badge Dale dołączyli do obsady filmu w kwietniu, a Steve Valentine i Ben Schwartz w maju tego samego roku. 6 maja 2014 roku ogłoszono, że film zostanie wydany 2 października 2015 roku. Zdjęcia rozpoczęły się 26 maja 2014 roku w Montrealu, a zakończyły się 6 sierpnia 2014 roku.

Joseph Gordon-Levitt nosił niebieskie szkła kontaktowe, by odwzorować kolor oczu odgrywanego Philippe’a Petita. Philippe Petit osobiście nauczył Gordona-Levitta, jak prawidłowo chodzić po linie. Po ośmiu dniach ćwiczeń był w stanie samodzielnie chodzić po linie. Kulminacyjne sceny nakręcono z udziałem kaskaderów. Zrekonstruowano dwie najwyższe kondygnacje wież i linę rozwieszoną dwanaście stóp nad ziemią. Aby dowiedzieć się więcej o tym, co czuł Petit, Gordon-Levitt przeszedł odległość między dwoma pomnikami World Trade Center, które znajdują się w miejscu, gdzie stały bliźniacze wieże przed atakami z 11 września 2001. Oprócz chodzenia po linie Gordon-Levitt nauczył się także płynnie mówić po francusku, doskonaląc paryski akcent wspomagany przez Le Bon i innych francuskich aktorów na planie.

Premiera filmu odbyła się w New York Film Festival 26 września 2015 roku. Jego wczesna premiera odbyła się w IMAX 30 września 2015, a premiera kinowa w dniu 9 października 2015 roku.

Obsada[4][edytuj | edytuj kod]

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. Premiera filmu na świecie i w Polsce. filmweb.pl. (pol.).
  2. Aleksandra Łogusz: Potęga marzeń!. blogusz.pl, 2015-10-15. [dostęp 2020-01-27]. (pol.).
  3. Zemeckis o The Walk. Sięgając chmur": wieże World Trade Center jak żywe stworzeni. wyborcza.pl. (pol.).
  4. Pełna obsada. filmweb.pl. (pol.).

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]