Theophil Edvard Hansen

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Theophil Edward Hansen

Baron Theophil Edvard von Hansen (duń. Theophilus Hansen; ur. 13 lipca 1813 w Kopenhadze, zm. 17 lutego 1891 w Wiedniu) – duński architekt. Sławę uzyskał jako architekt wiedeński. Jest uważany za przedstawiciela klasycyzmu.

Theophil Edvard Hansen był jednym z sześciorga dzieci skrzypka i urzędnika ubezpieczeniowego Rasmusa Hansena Braathen (1774-1824) pochodzącego z Eiker (Buskerud, Norwegia) i Elizabeth Jensen z Sophie Nyboder w Kopenhadze. Jego bratem był architekt Hans Christian Hansen.

Po studiach u Karla Friedricha Schinkela i kilku latach studiów w Wiedniu, przeniósł się do Aten w 1837 roku. To właśnie tutaj studiował architekturę i zaczął interesować się architekturą bizantyjską. Podczas pobytu w Atenach, Hansen zaprojektował budynek Obserwatorium Narodowego w Atenach, Akademię Ateńską i Bibliotekę Narodową w Grecji. Następnie przeniósł się do Wiednia w 1846 roku, następnie podjął praktykę u austriackiego architekta Ludwiga Förstera.

W latach 1869–1884 profesor Akademii Wiedeńskiej, w Wiedniu szereg budowli publicznych w stylu bizantyńskim (Muzeum broni w Arsenale, grecką cerkiew św. Jerzego i in.). W późniejszych budowlach wprowadza więcej form greckiej architektury, przystosowanych do nowoczesnych potrzeb (pałac arcyksięcia Wilhelma, Towarzystwo austriackie przyjaciół muzyki). Po r. 1870 powstały trzy jego główne dzieła: Giełda, Akademia Sztuk Pięknych i Parlament Austriacki.

Za zasługi w rozwoju budownictwa otrzymał w 1884 w Austrii od cesarza Franciszka Józefa I tytuł szlachecki „Freiherr von Hansen”.


Bibliografia[edytuj | edytuj kod]

  • „Encyklopedia Powszechna Orgelbranda” 1898-1904, tom 6, s. 524
  • „Wielka Encyklopedia Powszechna Ilustrowana Sikorskiego” tom 27, s. 398/399