Thief (seria)

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Thief
Producenci Looking Glass Studios, Ion Storm, Eidos Montreal
Wydawcy Eidos Interactive, Square Enix
Dystrybutorzy PL: Cenega
Pierwsza gra serii Thief: The Dark Project (1998)[1]
Ostatnia gra serii Thief (2014)[2]
Platformy sprzętowe Microsoft Windows, PlayStation 3, PlayStation 4, Xbox, Xbox 360, Xbox One, telefon komórkowy
Gatunek skradanka

Thief – seria gier z gatunku skradanek z widokiem pierwszoosobowym. Jak dotąd ukazały się Thief: The Dark Project w wersji podstawowej oraz Gold z dodatkowymi trzema misjami i poprawionymi błędami, Thief II: The Metal Age oraz Thief: Deadly Shadows[3]. W lutym 2014 roku swoją premierę miała gra Thief, będąca rebootem serii[4].

Gracz kieruje poczynaniami młodego złodzieja o imieniu Garrett w fantasy-steampunkowym świecie przypominającym połączenie średniowiecza, epoki wiktoriańskiej oraz elementów prymitywnej technologii[3]. Bohater w dzieciństwie został przygarnięty przez frakcję Strażników (zwanych też Dzierżącymi lub Opiekunami) i został wyszkolony na jednego z nich[3]. Garrett wkrótce zdecydował jednak, że wykorzysta nabyte zdolności, aby zostać najlepszym złodziejem w mieście.

Looking Glass Studios stworzyło zarówno The Dark Project, jak i The Metal Age. Po upadku firmy wielu byłych pracowników firmy przeszło do Ion Storm Austin i ukończyło pracę nad trzecią częścią – Deadly Shadows.

Seria osiągnęła sukces dzięki fabule z licznymi zwrotami akcji, dużemu i klimatycznemu światu, w którym toczy się akcja, realistycznej oprawie dźwiękowej, tajemniczej atmosferze, wiarygodnemu i cynicznemu bohaterowi oraz przede wszystkim nowatorskiemu podejściu do rozgrywki widzianej z perspektywy pierwszej osoby (skradanie się, chowanie w cieniu, atakowanie z zaskoczenia, unikanie otwartej konfrontacji, kradzież).

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. Thief: The Dark Project (PC). Gry-Online. [dostęp 2014-03-03].
  2. Thief, Thi4f, Thief: Out of the Shadows (PC). Gry-Online. [dostęp 2014-03-03].
  3. a b c Seria Thief - seria gier. Gry-Online. [dostęp 2014-04-23].
  4. Jason Schreiner: Thief Reboot Coming To PC And Next-Gen Consoles In 2014 (ang.). Kotaku, 2013-03-05. [dostęp 2013-08-12].

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]