Thierry Mugler

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj
Manfred Thierry Mugler
Angel Men perfum

Thierry Mugler (ur. w 1948 r. w Strasburg), francuski projektant mody, fotograf i założyciel firmy o tej samej nazwie.

W wieku 24 lat, Mugler zaczął podróżować po świecie i opuścił Strasburg. Wkrótce osiadł w Paryżu. Zaczął projektowanie ubrań dla paryskiego butiku o nazwie "Gudule". W wieku 26 lat, Mugler już pracował dla wielu dużych domów mody w Paryżu, Mediolanie, Londynie i Barcelonie.[1].

W 1973 roku Mugler stworzył swoją pierwszą osobistą kolekcję o nazwie "Café de Paris". W 1976 roku pokazał swoje prace w Tokio, na imprezie zorganizowanej przez Shiseido. W 1978 roku otworzył swój pierwszy butik w Paryżu "Place des Victoires". W tym samym czasie, Thierry Mugler rozpoczął projektowanie kolekcji dla mężczyzn. Ta kolekcja niosła z sobą nowoczesny styl. Czyste, precyzyjne cięcie, wysoce rozpoznawalna sylwetka, dynamiczna i szczupła, wystające łopatki.

W 80. i 90. XX wieku Thierry Mugler stał się międzynarodowej sławy projektantem mody, jego kolekcje osiągnęły sukces komercyjny. Na wniosek Chambre Syndicale de la Haute Couture, ukończył swoją pierwszą kolekcję haute couture w 1992 roku.[2].


Na wybiegu kolekcje Thierrego Muglera prezentowały modelki światowego formatu, m.in.: Carmen Dell'Orefice, Eva Herzigova, Nadja Auermann, Irina Pantaeva, Karen Mulder, Elle Macpherson oraz Polki: Agnieszka Martyna, Lilianna Guderska i Ewa Witkowska.

Chociaż firma Thierry Mugler zajmowała się tworzeniem kreacji Haute Couture, jak i prêt-à-porter, to obecnie znana jest przede wszystkim z perfum.

Przypisy

  1. [1] FMD
  2. [2] FMD