Thomas Cook

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii

Thomas Cook (ur. 22 listopada 1808 w Melbourne, zm. 18 lipca 1892) – brytyjski przedsiębiorca, założyciel pierwszego biura podróży, wykorzystując możliwości kolei zorganizował pierwsze publiczne wycieczki[1], do 1865 roku założył biura podróży w większości państw Europy. Opracował też jedne z pierwszych przewodników turystycznych. Napis na jego nagrobku głosi „Człowiek, który uczynił podróżowanie łatwiejszym.”

Życiorys[edytuj | edytuj kod]

Ze szkoły zrezygnował w wieku 10 lat, pracował w wielu zawodach, m.in. był stolarzem oraz nauczycielem w szkółce niedzielnej. Walczył z alkoholizmem.

W 1841 roku zorganizował pierwszą wycieczkę turystyczną na trasie LeicesterLoughborough[1]. Była to wyprawa dla 570 osób, które chciały dotrzeć na wiec abstynentów, w którym sam Cook brał udział. Uważał, że lepszym pomysłem będzie fakt, że ludzie wydadzą pieniądze na wycieczkę niż alkohol. Później organizował wycieczki do Liverpoolu, Glasgow i Edynburga. Po roku 1864 klienci Thomasa Cooka mogli podróżować również za granicę, m.in. do: Francji, Szwajcarii, Włoch oraz skorzystać z szybkiej podróży przez Europę do: Paryża, Waterloo, Kolonii, Heidelbergu, Baden-Baden. W 1871 do firmy ojca dołączył jego syn, John A. Mason Cook, a biuro podróży przybrało nazwę „Thomas Cook and Son”.

Pochowany w Leicester na cmentarzu Welford Road.

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. a b Oksfordzki słownik biograficzny. Świat Książki - Bertelsmann Media, 1997, s. 104. ISBN 83-7227-109-7.

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]