Thomas Elsbeth

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Thomas Elsbeth
Data i miejsce urodzenia ok. 1555
Neustadt bei Coburg
Pochodzenie niemieckie
Data i miejsce śmierci po 1624
prawdopod. Jawor
Gatunki muzyka poważna, muzyka renesansowa, muzyka barokowa
Zawód kompozytor

Thomas Elsbeth (ur. ok. 1555 w Neustadt bei Coburg we Frankonii, zm. po 1624 prawdopod. w Jaworze)[1]niemiecki kompozytor, autor motetów i wielu ewangelickich pieśni liturgicznych.

Działał we Frankfurcie nad Odrą, gdzie wydał pierwsze swoje utwory. Prawdopodobnie znał tam frankfurckiego kantora, kompozytora Bartholomäusa Gesiusa. Później przebywał i działał także we Wrocławiu, Legnicy (w latach 1606-1616), a następnie Jaworze.

Thomas Elsbeth skomponował ok. 150 motetów i ok. 100 pieśni do tekstów łacińskich i niemieckich. Nie ulegał popularnemu w epoce baroku wpływowi stylu włoskiego i nie stosował w swoich utworach basso continuo. Swoje pieśni i motety komponował zarówno w fakturze homofonicznej jak i polifonicznej. Pieśni utrzymane są w stylu chorału protestanckiego, zwykle w układzie na 3-5 głosów, motety niekiedy mają większą obsadę, czasem na 6-8 głosów.

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]

  • Fritz Feldmann: Elsbeth, Thomas. W: The New Grove Dictionary of Music and Musicians, vol. E. Oxford University Press, 2004. ISBN 978-0-19-517067-2. (ang.)