Przejdź do zawartości

Thomas Friedman

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Thomas Friedman
Ilustracja
Data i miejsce urodzenia

20 lipca 1953
Minneapolis

Zawód, zajęcie

dziennikarz, publicysta

Narodowość

amerykańska

Thomas Lauren Friedman (ur. 20 lipca 1953 w Minneapolis) – amerykański dziennikarz i publicysta.

Życiorys

[edytuj | edytuj kod]

Friedman w 1973 roku przeniósł się na Brandeis University w Waltham (Massachusetts), gdzie studiował zagadnienia związane z krajami śródziemnomorskimi i uzyskał w 1975 roku tytuł licencjata. Jako beneficjent tzw. Stypendium Marshalla (Marshall Scholarship) uczęszczał do St Antony’s College na Uniwersytecie Oxfordzkim uzyskując tytuł magistra w zakresie studiów bliskowschodnich.

Po studiach pracował w United Press International. Pisał o sprawach Bliskiego Wschodu i był korespondentem z Białego Domu.

W latach 1983, 1988 i 2002 został trzykrotnie uhonorowany Nagrodą Pulitzera (w tym dwukrotnie za reportaże o sprawach międzynarodowych). Obecnie, od 2004 roku, zasiada w zarządzie Nagrody Pulitzera. Publikuje dwa razy w tygodniu na łamach dziennika The New York Times. Pisze na tematy związane z polityką międzynarodową w tym: na temat handlu globalnego, o Bliskim Wschodzie i o sprawach związanych z ochroną środowiska. Jest autorem kilku książek, z których część stała się bestsellerami. W swojej książce z 1999 roku The Lexus and the Olive Tree (Lexus i drzewo oliwne), wskazał on na to, że na świecie zabiega się obecnie o dwie sprawy: dobrobyt i rozwój ekonomiczny czego symbolem może być Lexus i pożądanie zachowania tożsamości i tradycji czego symbolem może być drzewo oliwne. Publikacja Świat jest płaski. Krótka historia XXI wieku. utrzymywała się ponad rok w pierwszej piątce listy hitów New York Timesa.

Friedman uchodzi za osobę mającą rozległe kontakty w świecie polityki, biznesu i nauki.

Mieszka z rodziną w Bethesdzie w stanie Maryland.

Ojciec żony Thomasa Friedmana, Matthew Bucksbaum był przewodniczącym rady nadzorczej firmy budowlanej General Growth Properties. W 2007 roku Forbes szacował majątek rodziny Bucksbaum na sumę 4,1 miliarda dolarów. Niedługo nastąpił jednak znaczny spadek wartości funduszu powierniczego rodziny Bucksbaum. Ostatecznie w kwietniu 2009 roku firma ogłosiła bankructwo. Było to największe bankructwo dewelopera budowlanego w historii Stanów Zjednoczonych.

Krytyka

[edytuj | edytuj kod]

Prace Thomasa Friedmana były przedmiotem rozlicznych krytyk. Między innymi grono amerykańskich antropologów kulturowych w pracy Why America’s Top Pundits Are Wrong. Anthropologists Talk Back (Dlaczego najwięksi mędrcy Ameryki się mylą. Odpowiedź antropologów) zweryfikowało zawartość merytoryczną publikacji czołowych, wpływowych dziennikarzy i autorytetów z dziedziny politologii (m.in. Samuela Huntingtona, Roberta Kaplana i Thomasa Friedmana) wskazując na uproszczenia, operowanie stereotypami i mitotwórstwo[1].

Tłumaczenia prac na język polski

[edytuj | edytuj kod]

Przypisy

[edytuj | edytuj kod]
  1. Wojciech Burszta i Waldemar Kuligowski: Sequel. Dalsze przygody kultury w globalnym świecie. Warszawa: Warszawskie Wydawnictwo Literackie Muza, 2005, s. 141-143. Cytat: Chodzi najpierw o samego Samuela Huntingtona... Dalej o Roberta Kaplana...o konserwatywno-liberalną, optymistyczną i wielce uproszczoną wizję globalizacji Thomasa L. Friedmanna...Książka strona po stronie pokazuje, dlaczego wymienieni pandici wcale nie są żadnymi mędrcami, ale współczesną wersją mitotwórców, niezwykle groźnymi, bo wpływowymi autorami stereotypowych, esencjalizujących świat koncepcji konfliktu, różnic między cywilizacjami, wrodzonych skłonności do gwałtu i przemocy. Co więcej, autorzy ci przemycają bardzo określoną ideologię konserwatywną...Nasze rozważania prowadzą do wniosku, jak niewielka jest wiedza o świecie rzekomych autorytetów, i jak niewielki potencjał zrozumienia dla odmiennych form życia.

Linki zewnętrzne

[edytuj | edytuj kod]