Thomas Horsfield

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj
Portret, dzieło J. Erxlebena

Thomas Horsfield, Dr (ur. 12 maja 1773, zm. 24 czerwca 1859) – amerykański lekarz i przyrodnik, który pracował w Indonezji, opisując wiele gatunków roślin i zwierząt pochodzących z tamtego regionu. W późniejszym okresie został kuratorem Muzeum Kampanii Wschodnioindyjskiej w Londynie[1][2].

Wczesne życie[edytuj | edytuj kod]

Horsfield urodził się w Bethlehem, w stanie Pensylwania, i studiował medycynę na Uniwersytecie Pensylwanii[3]. Był wnukiem Timothy'ego Horsfielda Seniora (1708- 1773), który urodził się w Liverpoolu i wyemigrował do Nowego Jorku w 1725 r.[1] Po przeprowadzce do Nowego Jorku , on i jego brat Isaac prowadzili sklep mięsny. Rodzina Horsfieldów odeszła z Kościoła Anglikańskiego do Kościoła Braci Morawskich, protestanckiego wyznania wiary z silnym naciskiem na edukację. W 1748 złożył wniosek o pozwolenie na zamieszkanie w Bethlehem, Pennsylwania. W tym roku przeprowadziła się tam jego rodzina, dołączył do nich rok później[1]. Dziadek Horsfielda był przyjacielem Benjamina Franklina, który wspomina o nim w swoich listach autobiograficznych. Ojcem Horsfielda był Timothy Horsfield, Junior. (zm. 11 Kwietnia 1789), który ożenił się z Julianą Sarah Parsons w Philadelphii w 1738 roku. Thomas Horsfield urodził się w Bethlehem 12 Maja 1773. Uczęszczał on do morawskich szkół w Bethlehem i Nazareth. Interesował się biologią oraz uczęszczał na kurs farmaceutyczny prowadzony przez Dr Otto (prawdopodobnie Dr John Frederick Otto, Nazareth). W 1798 ukończył medycynę na Uniwersytecie Pennsylwanii, jego praca magisterska opierała się na efektach trującego bluszczu[1].

Podróże do Azji[edytuj | edytuj kod]

W roku 1790 zaakceptował on pozycję chirurga na statku China, statku handlowym płynącym na wyspę Jawa. Odwiedziwszy Batavię zainteresował się roślinami mającymi medyczne zastosowanie. W roku 1801 został chirurgiem w Holenderskiej Armii Kolonialnej w Batavii. W czasie swojej służby zainteresował się florą, fauną i geologią regionu. Brytyjska Kompania Wschodnioindyjska przejęła kontrolę nad wyspą w roku 1811, wtedy to Horsfield zaczął kolekcjonować roślny i zwierzęta w imieniu gubernatora i swojego przyjaciela Sir Thomasa Stamforda Rafflesa. W roku 1816 władza na wyspie Java została przywrócona Holendrom a Horsfield przeniósł się na wschód do Sumatry. W roku 1819 został zmuszony do opuszczenia wyspy w związku z problemami zdrowotnymi i powrócił do Londynu na pokładzie Lady Raffles[1].

Anglia[edytuj | edytuj kod]

Powróciwszy do Londynu, Horsfield podtrzymywał kontakt z Sir Stamfordem Rafflesem i został opiekunem muzeum Kompanii Wschodnioindyjskiej na Leadenhall Street, w Lonsynie, gdzie jego zwierzchnikiem był Charles Wilkins. Został mianowany kuratorem muzeum i pozostał na tym stanowisku do swojej śmierci 24 czerwca 1859 r. Horsfield interesował się geologią, botaniką, zoologią w równym stopniu jak entomologią. Znaczący wpływ na niego miał William Sharp Macleay i jego systemem klasyfikacji. Był on członkiem Towarzystwa Królewskiego w Londynie (1828) oraz członkiem Towarzystwa Linneuszowskiego w Londynie (1820), którego później został wiceprezydentem[1]. Horsfield został mianowany asystentem sekretarza Towarzystwa Zoologicznego w Londynie podczas jego utworzenia w 1826 r. W roku 1833, był założycielem czegoś co zostało przekształcone w Królewskie Towarzystwo Entomologiczne w Londynie[2]. Horsfield zmarł w swoim domu w Camden Town i został pochowany na cmentarzu Kościoła braci Morawskich w Chelsea[1][2].

Publikacje[edytuj | edytuj kod]

Writing on Horsfield's Catalogue of the mammals in the East India Company Museum on a copy to Theodore Edward Cantor

Horsfield napisał Zoological Researches in Java and the Neighbouring Islands (1824) ("Badania zoologiczne na Jawie i sąsiadujących wyspach"). Wraz z Nicholasem Aylwardem Vigorsem sklasyfikował dużą liczbę ptaków, szczegółowo opisanych w ich książce A description of the Australian birds in the collection of the Linnean Society; with an attempt at arranging them according to their natural affinities (Trans. Linn. Soc. Lond. (1827)).(Opis Australijskich ptaków z kolecji Towarzystwa Linneuszowskiego; w próbie podziału zgodnym z ich naturalnym pokrewieństwem ). Wraz z botanikami Robertem Brownem and Johnem Josephem Bennettem opublikował Plantae Javanicae rariores (1838–52).

Nazwisko Horsfield zostało upamiętnione w nazwach wielu zwierząt, między innymi:

Przypisy

  1. 1,0 1,1 1,2 1,3 1,4 1,5 1,6 Mcnair, JB. Thomas Horsfield—American Naturalist and Explorer. „Torreya”. 42 (1), s. 1–9, 1942 (ang.). 
  2. 2,0 2,1 2,2 John Bastin, D. T. Moore. The geological researches of Dr Thomas Horsfield in Indonesia, 1801-1819. „Bulletin of the British Musem of Natural History (Historical series)”. 10 (3), s. 75–115, 1982 (ang.). 
  3. Horsfield, Thomas (1773-1859), physician and naturalist by D. T. Moore in Dictionary of National Biography online (accessed 21 July 2008)

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]