Thomas Horsfield

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Portret, dzieło J. Erxlebena

Thomas Horsfield (ur. 12 maja 1773, zm. 24 lipca 1859) – amerykański lekarz i przyrodnik, który pracował w Indonezji, opisując wiele gatunków roślin i zwierząt pochodzących z tamtego regionu. W późniejszym okresie został kuratorem Muzeum Kompanii Wschodnioindyjskiej w Londynie[1][2].

Wczesne życie[edytuj | edytuj kod]

Horsfield urodził się w Bethlehem, w stanie Pensylwania, i studiował medycynę na Uniwersytecie Pensylwanii[3]. Był wnukiem Timothy’ego Horsfielda Sr. (1708–1773), który urodził się w Liverpoolu i wyemigrował do Nowego Jorku w 1725 r.[1] Po przeprowadzce do Nowego Jorku on i jego brat Isaac prowadzili sklep mięsny. Rodzina Horsfieldów odeszła z Kościoła anglikańskiego do Kościoła braci morawskich, protestanckiego wyznania kładącego silny nacisk na edukację. W 1748 dziadek Horsfielda złożył wniosek o pozwolenie na zamieszkanie w Bethlehem w Pensylwanii. Jeszcze w tym roku przeprowadziła się tam jego rodzina, on sam dołączył do niej rok później[1]. Dziadek Horsfielda był przyjacielem Benjamina Franklina, który wspomina o nim w swoich listach autobiograficznych. Ojcem Horsfielda był Timothy Horsfield Jr. (zm. 11 kwietnia 1789), który ożenił się z Julianą Sarah Parsons z Filadelfii w 1738 roku. Thomas Horsfield urodził się w Bethlehem 12 maja 1773. Uczęszczał do morawskich szkół w Bethlehem i Nazareth. Interesował się biologią oraz uczęszczał na kurs farmaceutyczny prowadzony przez dr. Otto (prawdopodobnie dr John Frederick Otto z Nazareth). W 1798 ukończył medycynę na Uniwersytecie Pensylwanii, jego praca magisterska dotyczyła efektów trującego bluszczu[1].

Podróże do Azji[edytuj | edytuj kod]

W roku 1799 Horsfield objął stanowisko chirurga na statku handlowym China płynącym na wyspę Jawa. Odwiedziwszy Batavię (obecnie Dżakarta) zainteresował się roślinami mającymi medyczne zastosowanie. W roku 1801 został chirurgiem w Holenderskiej Armii Kolonialnej w Batavii. W czasie swojej służby zainteresował się florą, fauną i geologią regionu. Brytyjska Kompania Wschodnioindyjska przejęła kontrolę nad wyspą w roku 1811, wtedy to Horsfield zaczął kolekcjonować rośliny i zwierzęta w imieniu gubernatora i swojego przyjaciela Sir Thomasa Stamforda Rafflesa. W roku 1816 władza na wyspie Jawa została przywrócona Holendrom, a Horsfield przeniósł się na Sumatrę, gdzie kontynuował swe badania. W roku 1819 musiał opuścić wyspę w związku z problemami zdrowotnymi i udał się do Londynu na pokładzie Lady Raffles[1].

Anglia[edytuj | edytuj kod]

W Londynie Horsfield podtrzymywał kontakt z Sir Stamfordem Rafflesem i został opiekunem muzeum Kompanii Wschodnioindyjskiej na Leadenhall Street, gdzie jego zwierzchnikiem był Charles Wilkins. Został mianowany kuratorem muzeum i pozostał na tym stanowisku do swojej śmierci 24 lipca 1859 r. Horsfield interesował się geologią, botaniką, zoologią w równym stopniu jak entomologią. Znaczący wpływ na niego miał William Sharp Macleay i jego system klasyfikacji zwierząt. Horsfield był członkiem Towarzystwa Królewskiego w Londynie (1828) oraz członkiem Towarzystwa Linneuszowskiego w Londynie (1820), którego później został wiceprezydentem[1]. Został mianowany asystentem sekretarza Towarzystwa Zoologicznego w Londynie podczas jego utworzenia w 1826 r. W roku 1833 był współzałożycielem Królewskiego Towarzystwa Entomologicznego w Londynie[2]. Horsfield zmarł w swoim domu w Camden Town i został pochowany w Chelsea na cmentarzu należącym do Kościoła braci morawskich[1][2].

Publikacje[edytuj | edytuj kod]

Pismo Horsfielda w kopii Catalogue of the mammals in the East India Company Museum sprezentowanej T.E. Cantorowi

Horsfield napisał Zoological Researches in Java and the Neighbouring Islands (1824) („Badania zoologiczne na Jawie i sąsiadujących wyspach”). Wraz z Nicholasem Aylwardem Vigorsem sklasyfikował dużą liczbę ptaków, szczegółowo opisanych w ich książce A description of the Australian birds in the collection of the Linnean Society; with an attempt at arranging them according to their natural affinities (Trans. Linn. Soc. Lond. (1827)) (Opis australijskich ptaków z kolekcji Towarzystwa Linneuszowskiego; z próbą uporządkowania ich zgodnie z ich naturalnym pokrewieństwem). Wraz z botanikami Robertem Brownem i Johnem Josephem Bennettem opublikował Plantae Javanicae rariores (1838–1852).

Nazwisko Horsfielda zostało upamiętnione w nazwach wielu zwierząt i roślin, między innymi:

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. a b c d e f g McNair, JB. Thomas Horsfield—American Naturalist and Explorer. „Torreya”. 42 (1), s. 1–9, 1942. (ang.). 
  2. a b c John Bastin, D. T. Moore. The geological researches of Dr Thomas Horsfield in Indonesia, 1801-1819. „Bulletin of the British Musem of Natural History (Historical series)”. 10 (3), s. 75–115, 1982. (ang.). 
  3. Horsfield, Thomas (1773–1859), physician and naturalist by D. T. Moore in Dictionary of National Biography online (data dostępu 4 stycznia 2013)

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]