Thomas Horsfield
Thomas Horsfield, Dr (ur. 12 maja 1773, zm. 24 lipca 1859) – amerykański lekarz i przyrodnik, który pracował w Indonezji, opisując wiele gatunków roślin i zwierząt pochodzących z tamtego regionu. W późniejszym okresie został kuratorem Muzeum Kampanii Wschodnioindyjskiej w Londynie[1][2].
Wczesne życie[edytuj | edytuj kod]
Horsfield urodził się w Bethlehem, w stanie Pensylwania, i studiował medycynę na Uniwersytecie Pensylwanii[3]. Był wnukiem Timothy'ego Horsfielda Seniora (1708- 1773), który urodził się w Liverpoolu i wyemigrował do Nowego Jorku w 1725 r.[1] Po przeprowadzce do Nowego Jorku, on i jego brat Isaac prowadzili sklep mięsny. Rodzina Horsfieldów odeszła z Kościoła Anglikańskiego do Kościoła Braci Morawskich, protestanckiego wyznania wiary z silnym naciskiem na edukację. W 1748 złożył wniosek o pozwolenie na zamieszkanie w Bethlehem, Pensylwania. W tym roku przeprowadziła się tam jego rodzina, dołączył do nich rok później[1]. Dziadek Horsfielda był przyjacielem Benjamina Franklina, który wspomina o nim w swoich listach autobiograficznych. Ojcem Horsfielda był Timothy Horsfield, Junior. (zm. 11 Kwietnia 1789), który ożenił się z Julianą Sarah Parsons w Filadelfii w 1738 roku. Thomas Horsfield urodził się w Bethlehem 12 Maja 1773. Uczęszczał on do morawskich szkół w Bethlehem i Nazareth. Interesował się biologią oraz uczęszczał na kurs farmaceutyczny prowadzony przez Dr Otto (prawdopodobnie Dr John Frederick Otto, Nazareth). W 1798 ukończył medycynę na Uniwersytecie Pensylwanii, jego praca magisterska opierała się na efektach trującego bluszczu[1].
Podróże do Azji[edytuj | edytuj kod]
W roku 1790 zaakceptował on pozycję chirurga na statku China, statku handlowym płynącym na wyspę Jawa. Odwiedziwszy Batavię zainteresował się roślinami mającymi medyczne zastosowanie. W roku 1801 został chirurgiem w Holenderskiej Armii Kolonialnej w Batavii. W czasie swojej służby zainteresował się florą, fauną i geologią regionu. Brytyjska Kompania Wschodnioindyjska przejęła kontrolę nad wyspą w roku 1811, wtedy to Horsfield zaczął kolekcjonować rośliny i zwierzęta w imieniu gubernatora i swojego przyjaciela Sir Thomasa Stamforda Rafflesa. W roku 1816 władza na wyspie Java została przywrócona Holendrom a Horsfield przeniósł się na wschód do Sumatry. W roku 1819 został zmuszony do opuszczenia wyspy w związku z problemami zdrowotnymi i powrócił do Londynu na pokładzie Lady Raffles[1].
Anglia[edytuj | edytuj kod]
Powróciwszy do Londynu, Horsfield podtrzymywał kontakt z Sir Stamfordem Rafflesem i został opiekunem muzeum Kompanii Wschodnioindyjskiej na Leadenhall Street, w Lonsynie, gdzie jego zwierzchnikiem był Charles Wilkins. Został mianowany kuratorem muzeum i pozostał na tym stanowisku do swojej śmierci 24 lipca 1859 r. Horsfield interesował się geologią, botaniką, zoologią w równym stopniu jak entomologią. Znaczący wpływ na niego miał William Sharp Macleay i jego systemem klasyfikacji. Był on członkiem Towarzystwa Królewskiego w Londynie (1828) oraz członkiem Towarzystwa Linneuszowskiego w Londynie (1820), którego później został wiceprezydentem[1]. Horsfield został mianowany asystentem sekretarza Towarzystwa Zoologicznego w Londynie podczas jego utworzenia w 1826 r. W roku 1833, był założycielem czegoś co zostało przekształcone w Królewskie Towarzystwo Entomologiczne w Londynie[2]. Horsfield zmarł w swoim domu w Camden Town i został pochowany na cmentarzu Kościoła braci Morawskich w Chelsea[1][2].
Publikacje[edytuj | edytuj kod]

Horsfield napisał Zoological Researches in Java and the Neighbouring Islands (1824) ("Badania zoologiczne na Jawie i sąsiadujących wyspach"). Wraz z Nicholasem Aylwardem Vigorsem sklasyfikował dużą liczbę ptaków, szczegółowo opisanych w ich książce A description of the Australian birds in the collection of the Linnean Society; with an attempt at arranging them according to their natural affinities (Trans. Linn. Soc. Lond. (1827)).(Opis Australijskich ptaków z kolekcji Towarzystwa Linneuszowskiego; w próbie podziału zgodnym z ich naturalnym pokrewieństwem). Wraz z botanikami Robertem Brownem and Johnem Josephem Bennettem opublikował Plantae Javanicae rariores (1838–52).
Nazwisko Horsfield zostało upamiętnione w nazwach wielu zwierząt, między innymi:
- Javanese Flying Squirrel, Iomys horsfieldii
- Horsfield's Fruit Bat, Cynopterus horsfieldii
- Horsfield's Shrew, Crocidura horsfieldi
- Horsfield's Bat, Myotis horsfieldii, gatunek małych nietoperzy z rodziny Vespertilionidae.
- Żółw stepowy Testudo horsfieldii
- Horsfield's Spiny Lizard, Salea horsfieldii, gatunek agama odkryty w południowych Indiach w Nilgiri i Palni Hills.
- Malabar Whistling Thrush, Myophonus horsfieldii, ptak odkryty na Półwyspie Indyjskim.
- Indian Scimitar-babbler, Pomatorhinus horsfieldii, Tymalie odkryty Półwyspie Indyjskim.
- White's Thrush (Horsfield's Thrush), Zoothera horsfieldi, ptak z Indonezji.
- Oriental Cuckoo, Cuculus horsfieldi
- Common Darkie, Paragerydus horsfieldii, mały motyl odkryty w Indiach.
- Arhopala horsfieldi motyl z rodziny Lycaenidae. Odkryty w Azja.
- South Indian Blue Oakleaf, Kallima horsfieldi, motyl odkryty w Indiach.
- Horsfieldia rodzaj rośliny z rodziny Myristicaceae pochodzącej z Azji Południowo-Wschodniej.
Przypisy[edytuj | edytuj kod]
- ↑ a b c d e f g Mcnair, JB. Thomas Horsfield—American Naturalist and Explorer. „Torreya”. 42 (1), s. 1–9, 1942 (ang.).
- ↑ a b c John Bastin, D. T. Moore. The geological researches of Dr Thomas Horsfield in Indonesia, 1801-1819. „Bulletin of the British Musem of Natural History (Historical series)”. 10 (3), s. 75–115, 1982 (ang.).
- ↑ Horsfield, Thomas (1773-1859), physician and naturalist by D. T. Moore in Dictionary of National Biography online (accessed 21 July 2008)