Thomas Olmsted

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
(Przekierowano z Thomas James Olmsted)
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Thomas Olmsted
biskup Phoenix
Herb Thomas Olmsted Jesus Caritas
Kraj działania  Stany Zjednoczone
Data i miejsce urodzenia 21 stycznia 1947
Oketo
biskup Phoenix
Okres sprawowania od 2003
Wyznanie katolicyzm
Kościół Kościół łaciński
Prezbiterat 2 lipca 1973
Nominacja biskupia 16 lutego 1999
Sakra biskupia 20 kwietnia 1999
Sukcesja apostolska
Data konsekracji 20 kwietnia 1999
Konsekrator Eugene Gerber
Współkonsekratorzy James Keleher
Fabian Bruskewitz

Thomas James Olmsted (ur. 21 stycznia 1947 w Oketo) – amerykański duchowny katolicki, biskup Phoenix.

Wychowywał się na farmie swych rodziców w Beatie w Kansas. Ma dwóch braci i trzy siostry. Uczęszczał do szkoły podstawowej, która składała się z jednego pomieszczenia, a następnie do małej, wiejskiej szkoły średniej w Summerfield. Podjął studia w Seminarium św. Tomasza w Denver, gdzie uzyskał licencjat z filozofii w 1969. 2 lipca 1973 otrzymał święcenia kapłańskie i został kapłanem diecezji Lincoln. Od 1976 przebywał na studiach doktoranckich w Rzymie. Doktorat z prawa kanonicznego na Uniwersytecie Gregoriańskim uzyskał w 1981. W latach 1979-1988 pracował jako urzędnik w Sekretariacie Stanu. W czasie pobytu w Wiecznym Mieście pełnił też funkcję ojca duchownego w Kolegium Ameryki Północnej. Po powrocie do ojczyzny w roku 1989 był kolejno proboszczem w Seward, diecezjalnym promotorem sprawiedliwości, a także rektorem Kolegium Josephinum w Worthington.

16 lutego 1999 mianowany koadiutorem biskupa Wichity. Sakry udzielił mu biskup Eugene Gerber. Jako dewizę przyjął słowa Jesus Caritas co jest również nazwą kapłańskiego bractwa założonego przez Karola de Foucauld, do którego należy od 1974 roku. 4 października 2001 przejął sukcesję po biskupie Gerberze. Na urzędzie ordynariusza Wichity nie pozostał jednak zbyt długo bowiem 25 listopada 2003 został przeniesiony na biskupstwo Phoenix w Arizonie.

Bp Olmsted ma konserwatywne poglądy. Wielokrotnie potępiał politykę prezydenta Obamy w stosunku do badań nad komórkami macierzystymi, był też przeciwnikiem jego wykładu na katolickim uniwersytecie Notre Dame. Głośne było również ogłoszenie iż jedna z mieszkanek diecezji popadła w ekskomunikę po tym, gdy usunęła ciążę zagrażającą jej życiu. Szpital, który zdaniem biskupa miał w tym udział, nie może być dłużej nazywany "katolickim szpitalem". Do pomocy w zarządzaniu diecezją bp Olmsted otrzymał w dniu 11 maja 2010 biskupa pomocniczego, którym został Eduardo Nevares i któremu osobiście udzielił sakry.

Bp Olmsted zna biegle języki hiszpański i włoski.

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]


Poprzednik
Thomas O’Brien
Template-Bishop.svg Biskup diecezji Phoenix
od 2003
Template-Bishop.svg Następca
Poprzednik
Eugene Gerber
Template-Bishop.svg Biskup diecezji Wichita
2001-2003
Template-Bishop.svg Następca
Michael Jackels