Thomas Sopwith

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj
Thomas Sopwith, około 1910.

Thomas Octave Murdoch Sopwith (ur. 18 stycznia 1888, zm. 27 stycznia 1989) – angielski pionier lotnictwa i utytułowany żeglarz, sir.

Thomas Octave Murdoch Sopwith urodził się w Kensington w zachodnim Londynie jako ósme dziecko i jedyny syn inżyniera budownictwa. Ukończył szkołę Cottesmore School w Hove, a tytuł inżyniera uzyskał w Seafield Park w Lee-on-Solent.

Zainteresowanie lotnictwem zaczęło się od obserwacji pierwszego przelotu z pasażerem przez kanał La Manche dokonanym przez amerykańskiego pilota Johna Moisanta. Pierwszy lot Sopwitha jako pasażera odbył się na pilotowanym przez Gustava Blondeau samolocie konstrukcji Henry'ego Farmana z lotniska Brooklands. Po ukończeniu kursu pilotażu Thomas Sopwith odbył swój pierwszy samodzielny lot 22 października 1910 roku, który zakończył się katastrofą po przeleceniu około 300 metrów. Kolejny lot z 22 listopada przebiegł zgodnie z planem i pozwolił Sopwithowi uzyskać licencję pilota Aeroklubu Królewskiego o numerze 31.

18 grudnia tego samego roku Thomas Sopwith wygrał nagrodę w wysokości 4000 funtów za najdłuższy lot z Anglii na kontynent europejski na samolocie produkcji brytyjskiej. Lot trwał 3 godziny i 40 minut i zakończył się po 169 milach. Pieniądze z nagrody posłużyły do założenia Szkoły Pilotażu Sopwitha w Brooklands.

W czerwcu 1912 roku Thomas Sopwith wraz z Fredem Sigristem i kilkoma innymi udziałowcami założyli wytwórnię Sopwith Aviation Company, w której powstało wiele słynnych maszyn okresu I wojny światowej takich jak Sopwith Camel. W 1918 Thomas Sopwith został odznaczony Orderem Imperium Brytyjskiego.

Po zakończeniu wojny wytwórnia Sopwitha zbankrutowała, a sam Thomas Sopwith powrócił do przemysłu lotniczego kilka lat później stając się współzałożycielem kolejnej wytwórni nazwanej od nazwiska głównego konstruktora i pilota testowego Sopwith Aviation Harry'ego Hawkera. Thomas Sopwith został prezesem nowej wytwórni Hawker Aircraft i pełnił tę funkcję do emerytury.

W latach 1934 i 1937, Sopwith wziął udział w regatach o Puchar Ameryki na zakupionym przez siebie jachtach Endeavour i Endeavour II. Obie jednostki zostały zbudowane z użyciem największych ówcześnie zdobyczy techniki ale mimo to nie udało mu się zwyciężyć regat.

W 1953 roku Thomas Sopwith został uhonorowany tytułem szlacheckim.

Po nacjonalizacji wytwórni Hawker Siddeley, Thomas Sopwith pracował jako konsultant aż do końca 1980 roku. Setne urodziny zostały uczczone przelotem samolotów wojskowych nad jego domem. Thomas Sopwith zmarł w Hampshire 27 stycznia 1989 roku w wieku 101 lat.

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]