Thomas Wyck

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Włoski port, ok. 1640, Magyar Szépmüvészeti Múzeum, Budapeszt
Praczki na dziedzińcu, Muzeum Narodowym w Warszawie

Thomas Wyck, także Thomas Wijk lub Thomas Wijck (ur. w 1616 w Beverwijk, zm. 1677 w Haarlem) – holenderski malarz barokowy, ojciec Jana Wycka.

Był członkiem rodziny o tradycjach artystycznych, prawdopodobnie ok. 1640 przebywał we Włoszech. W Haarlemie pojawił się ponownie w 1642, wstąpił do gildii św. Łukasza, a w 1660 roku został mianowany jej dziekanem. W czasie restauracji Stuartów przebywał z synem Janem w Anglii. Jan Wyck pozostał tam na stałe i miał wpływ na rozwój na malarstwa angielskiego drugiej połowy XVII wieku.

Thomas Wyck malował pejzaże, sceny rodzajowe z życia miast, targi, rynki i pracownie alchemików. Jego twórczość wyróżniają efekty luministyczne.

Prace artysty znajdują się m.in. w Rijksmuseum w Amsterdamie, Courtauld Institute of Art w Londynie, Ashmolean Museum at the University of Oxford, Fitzwilliam Museum w Cambridge, Muzeum Historii Sztuki w Wiedniu, Museum der Bildenden Künste w Lipsku, Musée des Beaux-Arts de Caen i Ermitażu w Petersburgu.

W Muzeum Narodowym w Warszawie znajduje się obraz Praczki na dziedzińcu.


Bibliografia[edytuj | edytuj kod]

  • Robert Genaille, [red.]: Słownik malarstwa holenderskiego i flamandzkiego. Warszawa: Wydawnictwa Artystyczne i Filmowe, 1975, s. 228.

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]