Thompson Twins

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Thompson Twins
Ilustracja
Alannah Currie oraz Joe Leeway w roku 1984
Pochodzenie

 Wielka Brytania

Gatunek

pop, dance, new wave, synthpop

Aktywność

1977-1993[1]

Wydawnictwo

Dirty Discs
Latent
Tee Records
Arista Records
Warner Bros. Records
Red Eye Records

Powiązania

Babble

Byli członkowie
Tom Bailey
Alannah Currie
Joe Leeway
Pete Dodd
John Roog
Matthew Seligman
Chris Bell
Jane Shorter
Andrew Edge
Jon Podgorski
Roger O’Donnell
Strona internetowa

Thompson Twins – popularna brytyjska grupa muzyczna, najbardziej aktywnie działająca w latach 80. Zespół powstał w kwietniu 1977 roku, a został rozwiązany w maju 1993. Nazwa zespołu została przyjęta na cześć dwójki detektywów, bohaterów popularnego komiksu Przygody Tintina.

Początki[edytuj | edytuj kod]

Pierwotnie w skład grupy wchodzili: Tom Bailey (urodzony 18 stycznia 1953, w Halifax, Yorkshire) (gitara basowa oraz śpiew), Pete Dodd (gitara oraz śpiew), John Roog (gitara) oraz Jon Podgorski (znany jako "Pod") grający na perkusji. Historia grupy rozpoczyna się w 1977 roku gdy po przeprowadzce z Sheffield członkowie grupy osiedlili się w Londynie. Nie posiadając dostatecznych środków finansowych zamieszkali nielegalnie w opuszczonych budynkach. Na tej samej ulicy w identycznej sytuacji znalazła się Allanah Curie, która w niedalekiej przyszłości stanie się członkinią zespołu.

Niebawem zespół opuścił Jon Podgorski. Jego miejsce na niespełna rok zajął Andrew Edge. Kolejne zmiany w zespole nastąpiły gdy dołączyło do niego trzech nowych członków. Byli to: Chris Bell nowy perkusista, Joe Leeway grający na kongach oraz instrumentach perkusyjnych a także Jane Shorter (saksofon). W tym składzie zespół nagrał swój pierwszy album A Product of ... (Participation). Currie, która uczestniczyła w nagraniach, nie należała jeszcze oficjalnie do zespołu.

Pierwsze sukcesy[edytuj | edytuj kod]

Już po nagraniu pierwszego album nastąpiły kolejne zmiany w składzie. Zespół opuściła saksofonistka Jane Shorter a Currie stała się oficjalną członkinią zespołu. Dołączył do nich także nowy basista Matthew Seligman, były członek zespołów The Soft Boys oraz The Fallout Club. Dzięki temu, Bailey mógł skupić się na śpiewie a także rozpoczął grę na instrumentach klawiszowych. Drugim wokalistą wciąż pozostał Leeway, który zaśpiewał w kilku utworach.

Zespół podpisał kontrakt z wytwórnią Arista Records i nagrał nowy album zatytułowany Set. W nagraniach uczestniczył znany artysta Thomas Dolby, który zagrał na instrumentach klawiszowych, ze względu na niewielkie doświadczenie Baileya. Artysta ten wspomógł także zespół w kilku koncertach promujących album. Album zawiera singel "In the Name of Love", skomponowany i zaśpiewany przez Baileya, który stał się przebojem w klubach tanecznych w Stanach Zjednoczonych i wprowadził album na listę przebojów Billboard 200. W USA album został wydany pod nazwą singla In the Name of Love tak aby ugruntować jego popularność.

Trio[edytuj | edytuj kod]

W kwietniu 1982 roku, już po sukcesie singla, menedżer zespołu namówił jego założycieli do redukcji jego członków. W ten sposób, nowa forma którą przyjął zespół to trio. W zespole pozostali tylko Bailey, Currie oraz Leeway. Czwórce byłych członków wręczono kwotę 500 funtów i pozwolono im zachować ich instrumenty. Pomimo to rozstanie przebiegło w przyjacielskiej atmosferze.

Trio udało się poza granice Wielkiej Brytanii aby rozpocząć pracę nad nowymi utworami. Przebywali w Egipcie a następnie udali się na wyspy Bahama, gdzie w Nassau w słynnym studio Compass i pod okiem nie mniej słynnego wówczas producenta Alexa Sadkina (znanego ze współpracy z Grace Jones), rozpoczęli nagrywanie kolejnych utworów.

Pod koniec 1982 roku nowe nagrania były gotowe a pierwszy singel został zatytułowany Lies. Wydawnictwo to, zyskało ogromną popularność w Wielkiej Brytanii, dzięki czemu zespół odniósł pierwszy sukces w swoim rodzinnym kraju. Kolejne single z ich trzeciego albumu Quick Step and the Side Kick ugruntowały gwiazdorski status grupy. W 1983 roku grupa otwierała koncerty zespołu The Police, podczas ich trasy po Stanach Zjednoczonych. Już, w następnym, 1984 roku wydano singel Hold Me Now, który okazał się być największym osiągnięciem zespołu w trakcie ich kariery. Krążek dotarł odpowiednio do 3 oraz 4 miejsca na brytyjskiej i amerykańskiej liście przebojów. Sam utwór pochodził z nowej czwartej płyty zespołu Into the Gap. Płyta ta, została nagrana, także na Bahamach i także pod okiem tego samego producenta, tak samo jak poprzednie wydawnictwo. Sam album zyskał tytuł Złotej Płyty i łącznie osiągnął nakład niemalże 5 milionów egzemplarzy.

Podczas pracy nad kolejnym albumem poważne załamanie nerwowe dosięgnęło lidera i wokalistę zespołu Toma Baileya. Wytwórnia muzyczna, aby uratować malejące zyski, postanowiła wezwać do pomocy dla zespołu Nile'a Rodgersa. Dzięki jego pomocy udało się dokończyć kolejny album, wydany we wrześniu 1985 roku i noszącego tytuł Here's to Future Days. Wcześniej, w lipcu 1985 roku, grupa uczestniczyła w światowym koncercie Live Aid, podczas którego dołączyła do nich na scenie Madonna, która była ówcześnie na początku swojej kariery. Problemy zdrowotne Baileya powróciły i trzeba było odwołać całą serię koncertów w Wielkiej Brytanii. W ramach próby wynagrodzenia rozczarowania wszyscy którzy zakupili bilety na odwołane koncerty otrzymali darmowy album koncertowy zespołu. Dalszy ciąg trasy koncertowej przebiegł już bez większych problemów i koncerty w Stanach Zjednoczonych oraz Japonii zostały w całości wyprzedane.

Duet[edytuj | edytuj kod]

Kolejny, 1986 rok, przyniósł rozstanie z zespołem Leewaya. Pomimo tego, Bailey i Currie będący wtedy parą, postanowili kontynuować karierę już jako duet. W tym składzie zespół przetrwał kolejne siedem lat i wydał trzy albumy, które niestety coraz gorzej były sprzedawane. Były to Close to the Bone (1987), Big Thrash (1989), Queer (1991). W 1991 para artystów wstąpiła w związek małżeński, posiadając już wcześniej potomstwo z tego związku. W 1992 roku postanowili się przeprowadzić wraz z dwójką dzieci do Nowej Zelandii, gdzie nawiązali współpracę z inżynierem dźwięku Keithem Fernelyem. We troje stworzyli nowy zespół o nazwie Babble. Pod nazwą Babble wydano kolejne dwa albumy: The Stone (1993) i Ether (1996).

W roku 2001 pojawiła się na rynku płyta sygnowana nazwą International Observer a zatytułowany Seen. Był to debiutancki album już tylko samego Toma Baileya. Kolejny krążek wydany pod tą samą nazwą nosi tytuł All Played Out. Obydwie płyty zostały wydane tylko w Australii i Nowej Zelandii. W 2003 roku doszło do rozwodu artystów, i zarówno Bailey, jak i Currie postanowili powrócić do Wielkiej Brytanii.

Dyskografia[edytuj | edytuj kod]

Albumy studyjne[edytuj | edytuj kod]

Rok Album UK USA sprzedaż w UK
sprzedaż w USA
Dodatkowe informacje
1981 A Product of ... (Participation) Debiutancki album w Wielkiej Brytanii.
1982 Set 48 Thomas Dolby uczestniczył w nagraniach trzech utworów; ostatni album w siedmioosobowym składzie: Tom Bailey, Chris Bell, Alannah Currie, Peter Dodd, Joe Leeway, John Roog oraz Matthew Seligman.
1982 In the Name of Love 148 Debiutancki album wydany w USA, zawierał osiem utworów z albumu Set oraz dwa z wcześniejszego A Product of ... (Participation).
1983 Quick Step and Side Kick 2 34 Platyna Pierwszy album wydany w trzyosobowym składzie: Tom Bailey, Alannah Currie oraz Joe Leeway.
1984 Into The Gap 1 10 2xPlatyna Platyna
1985 Here's To Future Days 5 20 Ż Gold
1987 Close To The Bone 90 76 Pierwszy album wydany bez Joe Leewaya.
1989 Big Trash 143
1991 Queer Ostatni album Thompson Twins przed zmianą nazwy na "Babble".
1993 The Stone Debiutancki album pod nazwą "Babble" (w składzie tylko Tom Bailey & Alannah Currie)
1996 Ether Ostatni album Babble.
2001 Seen Debiut zespołu International Observer, niewydany w USA. Zespół International Observer to solowe przedsięwzięcie Tom Baileya.
2005 All Played Out Album International Observer, wydany jedynie w Australii oraz Nowej Zelandii.

Kompilacje[edytuj | edytuj kod]

Rok Album UK USA sprzedaż w UK
sprzedaż w USA
Dodatkowe informacje
1988 The Best of Thompson Twins: Greatest Mixes 175 Album z remiksami najlepszych utworów zespołu
1990 Thompson Twins - Greatest Hits 23 Srebro
2007 Heard Album zespołu International Observer. Zawiera utwory z albumów Seen oraz All Played Out, a także nagrania koncertowe i nowy materiał. Ponieważ płyta All Played Out nie była wydana w Europie powyższe wydawnictwo ma ją zastąpić a także umożliwić zaistnienie zespołu w USA, gdzie wydanie tej płyty było rozważane.
2007 Love on Your Side - The Best of Thompson Twins

Single[edytuj | edytuj kod]

Year Song UK singles US Hot 100 US Dance Album
1979 "Squares and Triangles"[i]
1980 "She's in Love with Mystery"[ii]
1981 "Perfect Game" A Product of ... (Participation)
"Animal Laugh"
"Make Believe"
1982 "In the Name of Love" 1 Set
"Runaway"
1983 "Lies" (Strona A) 67 30 1 Quick Step and Side Kick / Side Kicks
→ "Beach Culture" (Strona B) 1
"Love on Your Side" 9 45 6 Quick Step and Side Kick / Side Kicks
"We Are Detective" 7
"Watching" 33
1984 "Hold Me Now" 4 3 1 Into the Gap
"Doctor! Doctor!" 3 11 18
"You Take Me Up" 2 44
"Sister of Mercy" 11
"The Gap" 69
1985 "Lay Your Hands on Me" 13 6 46 Here's To Future Days
"Don't Mess with Doctor Dream" 15
"King for a Day" 22 8
"Revolution" 56
1986 "Nothing in Common" 54 38 Nothing in Common - Original Soundtrack
1987 "Get That Love" 66 31 Close to the Bone
"Long Goodbye" 89
"Bush Baby"
1988 "In the Name of Love" '88 46 1 The Best of Thompson Twins: Greatest Mixes
1989 "Bombers in the Sky" Big Trash
"Sugar Daddy" 97 28
1991 "Come Inside" 56 7 Queer
1992 "The Saint" 53
"Play with Me (Jane)" Queer / Cool World Soundtrack
"Groove On" Queer
  1. "Squares and Triangles" została pierwotnie wydana przez niezależną wytwórnię Dirty Discs a wznowiona w maju 1980.
  2. "She's in Love with Mystery" została wydana pierwotnie w listopadzie 1980 przez niezależną wytwórnie Latent. Wydawnictwo uplasowało się na wysokiej pozycji na liście niezależnych wydawnictw w Wielkiej Brytanii.

Soundtracki[edytuj | edytuj kod]

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. The Thompson Twins. www.allmusic.com. [dostęp 2009-10-03].