Thor (Marvel)

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj
Ten artykuł dotyczy superbohatera. Zobacz też: inne znaczenia tego słowa.
Figura filmowego Thora.

Thor (pełne nazwisko Thor Odinson) – fikcyjna postać (superbohater) występujący w publikacjach komiksowych wydawnictwa Marvel Comics.

Został stworzony przez Stana Lee, Jacka Kirby’ego i Larry'ego Liebera. Pierwszy raz postać ta pojawiła się w roku 1962, w Journey into Mystery vol. 1 #83. Postać oparta jest na Thorze, bogu z mitologii nordyckiej. Thor jest jednym z założycieli Avengers, członkiem grupy we wszystkich czterech wydaniach komiksu.

W 2011 roku powstał film Thor (Thor) w reżyserii Kennetha Branagha, rolę Thora zagrał Chris Hemsworth. Prócz tego filmu, bohater pojawił się w Avengers (The Avengers), Thor: Mroczny świat (Thor: The Dark World) i sequelu Avengers, a także w filmach animowanych m.in. Ostateczni mściciele (Ultimate Avengers: The Movie), Ostateczni mściciele 2 (Ultimate Avengers 2), Hulk na obcej planecie (Planet Hulk), Mściciele przyszłości (Next Avengers: Heroes of Tomorrow) i Hulk podwójne starcie ( Hulk vs.: Hulk vs. Wolverine/Hulk vs. Thor).

Moce i zdolności[edytuj]

Jak wszyscy Asgardczycy, Thor nie jest prawdziwie nieśmiertelny. Przedłużanie jego trwającego już wiele tysiącleci życia zależne jest od spożywania jabłek Idunn. Jako syn Odyna i Gaei, jest najsilniejszym z Asgardczyków[1][2][3][4][5][6].

Przypisy

  1. Thor #300 (październik 1980)
  2. Thor #272 (czerwiec 1978)
  3. Thor #379 (maj 1987)
  4. Thor #178
  5. Journey into Mystery #94
  6. Silver Surfer #4

Zobacz też[edytuj]

Linki zewnętrzne[edytuj]