Thor (film)

Artykuł na Medal
Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Thor
Ilustracja
Logo filmu
Gatunek

superbohaterski
akcja
science fantasy

Rok produkcji

2011

Data premiery

17 kwietnia 2011
29 kwietnia 2011 (Polska)

Kraj produkcji

Stany Zjednoczone

Język

angielski

Czas trwania

114 minut[1]

Reżyseria

Kenneth Branagh

Scenariusz

Ashley Miller
Zack Stentz
Don Payne

Główne role

Chris Hemsworth
Natalie Portman
Tom Hiddleston
Stellan Skarsgård
Colm Feore
Ray Stevenson
Idris Elba
Kat Dennings
Rene Russo
Anthony Hopkins

Muzyka

Patrick Doyle

Zdjęcia

Haris Zambarloukos

Scenografia

Bo Welch

Kostiumy

Alexandra Byrne

Montaż

Paul Rubell

Produkcja

Kevin Feige

Wytwórnia

Marvel Studios

Dystrybucja

Paramount Pictures

Budżet

150 000 000 USD

Przychody brutto

449 326 618 USD

Strona internetowa
Chronologia
Produkcja
Iron Man 2
(2010)
Thor
(2011)
Kapitan Ameryka: Pierwsze starcie
(2011)
Wydarzenia
Ciekawa rzecz spotkała nas przy młocie Thora[2]
(2011)
Thor
(2011)
Konsultant[2]
(2011)
Seria Thor
Thor
(2011)
Thor: Mroczny świat
(2013)

Thoramerykański film akcji z elementami science fantasy z 2011 roku na podstawie serii komiksów o superbohaterze o tym samym imieniu wydawnictwa Marvel Comics. Za reżyserię odpowiadał Kenneth Branagh na podstawie scenariusza Ashleya Millera, Zacka Stentza i Doan Payne’a. Tytułową rolę zagrał Chris Hemsworth, a obok niego w rolach głównych wystąpili: Natalie Portman, Tom Hiddleston, Stellan Skarsgård, Colm Feore, Ray Stevenson, Idris Elba, Kat Dennings, Rene Russo i Anthony Hopkins.

Jest to historia Thora, następcy tronu z Asgardu, który zostaje wygnany z ojczyzny na Ziemię, gdzie poznaje astrofizyczkę Jane Foster. Pozbawiony swoich nadludzkich możliwości musi powstrzymać swojego adoptowanego brata Lokiego w przejęciu tronu Asgardu.

Thor wchodzi w skład I Fazy Filmowego Uniwersum Marvela. Jest to czwarty film należący do tej franczyzy i tworzy on jej pierwszy rozdział zatytułowany Saga Nieskończoności. Powstały jego trzy kontynuacje: Thor: Mroczny świat z 2013, Thor: Ragnarok z 2017 i Thor: Miłość i grom z 2022 roku.

Światowa premiera filmu miała miejsce 17 kwietnia 2011 roku w Sydney. W Polsce zadebiutował on 29 kwietnia tego samego roku. Przy budżecie 150 milionów dolarów Thor zarobił prawie 450 milionów dolarów. Film otrzymał również przeważnie pozytywne oceny od krytyków.

Streszczenie fabuły[edytuj | edytuj kod]

W 965 roku Odyn, król Asgardu, prowadzi wojnę przeciwko Lodowym Gigantom z Jotunheimu i ich przywódcy Laufeyu, aby powstrzymać ich przed zdobyciem dziewięciu światów, w tym również Ziemi. Asgardczycy pokonują Lodowych Gigantów i odbierają im ich źródło mocy, Urnę Przedwiecznej Zimy[3][4].

W czasach współczesnych syn Odyna, Thor, przygotowuje się do objęcia tronu Asgardu. Ceremonia zostaje przerwana, kiedy Lodowi Giganci próbują odzyskać Urnę. Thor udaje się do Jotunheim razem z bratem Lokim, przyjaciółką Sif i trójką wojowników: Volstaggiem, Fandralem i Hogunem, aby skonfrontować się z Laufeyem. W bitwie interweniuje Odyn, aby uratować Asgardczyków, jednak rozejm z Lodowymi Gigantami zostaje zniszczony. Wobec arogancji syna Odyn odbiera mu jego boską moc i wypędza go na Ziemię jako śmiertelnika. Wysyła tam również jego młot, Mjølner, chroniony przez zaklęcie, które pozwala na podniesienie go tylko osobie tego godnej[3][4].

Thor zostaje odnaleziony na Ziemi przez astrofizyczkę Jane Foster, jej asystentkę Darcy Lewis i mentora Erika Selviga. Miejscowa ludność odnajduje Mjølner, który wkrótce zostaje objęty badaniami T.A.R.C.Z.Y., nad którymi czuwa agent Phil Coulson. Rekwiruje on również badania Foster dotyczące tunelu, którym Thor dostał się na Ziemię. Ten ostatni dowiaduje się, że jego młot znajduje się niedaleko, i wyrusza na jego poszukiwanie. Gdy dociera na miejsce, okazuje się, że nie może go podnieść. Zostaje zatrzymany przez T.A.R.C.Z.Ę., a następnie uwolniony dzięki pomocy Selviga. Thor godzi się z wygnaniem i rozwija swój romans z Foster[3][4].

Loki odkrywa, że jego prawdziwym ojcem jest Laufey i że został adoptowany przez Odyna po zakończeniu wojny. Kiedy Odyn wpada w głęboki sen, aby odzyskać siły, Loki obejmuje tron i oferuje Laufeyowi szansę na zabicie Odyna i odebranie Urny. Sif niezadowolona z rządów Lokiego wraz z trójką wojowników przekonują Heimdalla, strażnika Bifröstu (mostu służącego do podróży między światami), aby umożliwił im przejście na Ziemię. Loki, odkrywając ich plan, wysyła na Ziemię Niszczyciela, aby zabił Thora. Sif wraz z wojownikami odnajdują Thora, ale nie radzą sobie z atakiem Niszczyciela. Thor postanawia ofiarować się, by ocalić wszystkim życie; zostaje uderzony przez Niszczyciela i jest bliski śmierci. Jego poświęcenie dowodzi, że jest godny Mjølnera. Młot powraca do niego, przywracając jego boską moc. Thor pokonuje Niszczyciela, po czym żegna się z Foster, lecz obiecuje powrócić. Udaje się, wraz z Sif i wojownikami, do Asgardu, by skonfrontować się z bratem[3][4].

W Asgardzie Loki zdradza i zabija Laufeya ujawniając przy tym swój plan zniszczenia Jotunheimu za pomocą Bifröstu, aby udowodnić, że jest godny swego przybranego ojca. Thor powraca i walczy z Lokim na Bifröście, niszcząc most. Odyn budzi się i próbuje zapobiec ich upadkowi w przepaść w wyniku zniszczenia mostu. Kiedy Odyn odmawia uznania Lokiego, ten spada w przepaść. Thor przyznaje ojcu, że nie jest gotowy na objęcie tronu Asgardu. Na Ziemi Foster wraz z zespołem szuka sposobu na otworzenie portalu łączącego ich z Asgardem[3][4].

W scenie po napisach, Nick Fury w siedzibie T.A.R.C.Z.Y. prosi Selviga o zbadanie tajemniczego obiektu w kształcie sześcianu. Niewidzialny Loki skłania Selviga, aby się zgodził[3][4].

Obsada[edytuj | edytuj kod]

W filmie wystąpili ponadto: Josh Dallas i Tadanobu Asano jako Fandral i Hogun, należący razem z Volstaggiem do Trzech Wojowników, przyjacieli Thora[17][12]; Jaimie Alexander jako Sif, asgardzka wojowniczka[11] oraz Clark Gregg i Maximiliano Hernández jako Phil Coulson i Jasper Sitwell, agenci T.A.R.C.Z.Y.[18][19]. Joseph Gatt, Troy Brenna i Josh Coxx zagrali Lodowych Gigantów[20].

W rolach cameo pojawili się: twórcy komiksów Marvela, Stan Lee i J. Michael Straczynski jako kierowcy pick-upa[21][22] oraz Walter Simonson jako gość na bankiecie w Asgardzie[23]; Jeremy Renner jako Clint Barton[24] oraz w scenie po napisach Samuel L. Jackson jako Nick Fury, dyrektor T.A.R.C.Z.Y.[25].

Chris Hemsworth
(Thor)
Natalie Portman
(Jane Foster)
Tom Hiddleston
(Loki)
Stellan Skarsgård
(Erik Selvig)
Colm Feore
(Laufey)
Ray Stevenson
(Volstagg)
Idris Elba
(Heimdall)
Kat Dennings
(Darcy Lewis)
Rene Russo
(Frigga)
Anthony Hopkins
(Odyn)

Produkcja[edytuj | edytuj kod]

Rozwój projektu[edytuj | edytuj kod]

Reżyser filmu, Kenneth Branagh

Na początku lat dziewięćdziesiątych Sam Raimi przedstawił pomysł na film o Thorze. Spotkał się on wtedy ze Stanem Lee i przedstawił projekt 20th Century Fox, jednak studio nie było zainteresowane[26]. Do projektu powrócono po sukcesie filmu X-Men z 2000 roku i rozważano go w postaci filmu telewizyjnego. Stacja telewizyjna UPN zainteresowana była jego emisją, a Tyler Mane został obsadzony w tytułowej roli[27]. W maju 2000 roku Marvel Studios nawiązało współpracę z Artisan Entertainment, aby sfinansować produkcję filmu[28]. W lipcu 2004 roku Sony Pictures Entertainment zakupiło prawa do filmu, a w grudniu rozpoczęto negocjacje z Davidem Goyerem dotyczące napisania scenariusza i reżyserii[29]. W 2005 roku rozmowy z Goyerem nadal trwały, ale ostatecznie zakończyły się fiaskiem[30].

W kwietniu 2006 roku poinformowano, że Mark Protosevich napisze scenariusz, a projekt został przejęty przez Paramount Pictures po nabyciu praw do dystrybucji od Sony[31]. W tym samym roku ogłoszono, że za produkcję będzie odpowiadało Marvel Studios[32]. W sierpniu 2007 roku zatrudniło Matthew Vaughna na stanowisko reżysera filmu[33]. Vaughn również zmodyfikował scenariusz Protosevicha, aby zmniejszyć budżet filmu o połowę. Początkowa wersja Protosevicha zakładała budżet w wysokości 300 milionów dolarów[34]. Po sukcesie filmu Iron Man z 2008 roku studio wyznaczyło amerykańską datę premiery na 4 czerwca 2010 roku, a Iron Man 2 miał posłużyć do przedstawienia postaci Thora[35].

W maju 2008 roku Vaughn został zwolniony z projektu, a studio poprosiło Protosevicha o napisanie nowego scenariusza i rozpoczęło poszukiwania nowego reżysera[36]. Guillermo del Toro prowadził rozmowy ze studiem dotyczące objęcia stanowiska reżysera filmu, jednak zrezygnował na rzecz pracy nad Hobbitem[37]. W grudniu poinformowano, że Kenneth Branagh został zatrudniony na stanowisku reżysera[38]. W marcu 2009 roku amerykańska data premiery filmu została dwukrotnie przesunięta. Początkowo na 17 czerwca 2011 roku[39], a później na 20 maja[40]. W styczniu 2010 roku data premiery została ponownie przesunięta, tym razem na 6 maja[41]. Ujawniono wtedy, że nad scenariuszem pracowali również Ashley Miller, Zack Stentz i Don Payne[42]. Studio, reżyser i scenarzyści konsultowali się z naukowcami z National Academy of Sciences z programu „Science & Entertainment Exchange”, aby zapewnić realistyczne tło naukowe w filmie[43].

Casting[edytuj | edytuj kod]

W październiku 2008 roku poinformowano, że Marvel Studios zaproponowało Danielowi Craigowi rolę Thora, jednak aktor zrezygnował z niej na rzecz zagrania Jamesa Bonda[44]. W lutym 2009 roku Samuel L. Jackson podpisał kontrakt ze studiem na dziewięć filmów, w których miał wystąpić w roli Nicka Fury’ego, w tym w filmie Thor[45]. W maju poinformowano, że Chris Hemsworth zagra tytułową rolę[5], a Tom Hiddleston jego przybranego brata, Lokiego[8]. Hiddleston[46], Liam Hemsworth[5] i Kevin McKidd również byli brani pod uwagę do roli Thora[47]. W lipcu ujawniono, że Natalie Portman zagra Jane Foster[7].

We wrześniu do obsady dołączyli Jaimie Alexander jako Sif i Colm Feore[11]. W październiku poinformowano, że w filmie wystąpią Anthony Hopkins jako Odyn[16] i Stellan Skarsgård[10]. W listopadzie do obsady dołączyli Stuart Townsend jako Fandral, Tadanobu Asano jako Hogun, Ray Stevenson jako Volstagg[12], Idris Elba jako Heimdall[13] i Kat Dennings jako Darcy[14]. W grudniu poinformowano, że Rene Russo zagra Friggę[15] oraz że w filmie zagrają także Joseph Gatt, Troy Brenna i Josh Coxx[20].

W styczniu 2010 roku, kilka dni przed rozpoczęciem zdjęć, poinformowano, że Townsenda zastąpi Joshua Dallas[17]. W tym samym miesiącu ujawniono, że Clark Gregg powróci jako Phil Coulson[18], a do obsady dołączyła Adriana Barraza[48]. Ostatecznie sceny z jej udziałem zostały wycięte[49]. W kwietniu Jackson poinformował, że jednak nie pojawi się w filmie[50], a w lutym 2011 roku ujawnił, że nagrał jedynie występ cameo[25].

Zdjęcia i postprodukcja[edytuj | edytuj kod]

Zdjęcia do filmu rozpoczęły się w 11 stycznia 2010 roku[42] w Los Angeles[51]. 15 marca produkcja przeniosła się do Galisteo w Nowym Meksyku[52]. Prace na planie zakończyły się 6 maja[53]. Za zdjęcia odpowiadał Haris Zambarloukos, scenografią zajął się Bo Welch, a kostiumy zaprojektowała Alexandra Byrne[54].

Dodatkowe zdjęcia do filmu zrealizowano w październiku[55]. Scenę po napisach wyreżyserował Joss Whedon[56]. Montażem zajął się Paul Rubell[54]. Efekty specjale zostały stworzone przez studia produkcyjne: Whiskytree, BUF Compagnie, Digital Domain, Luma Pictures, Fuel VFX, Evil Eye Pictures, The Third Floor i Legacy Effects, a odpowiadał za nie Wesley Sewell. Whiskytree zajęło się efektami związanymi z wyglądem Asgardu. BUF Compagnie pracowało nad wyglądem Bifröstu i obserwatorium Heimdalla. Digital Domain stworzyło sceny w Jotunheim, a także wygląd Lodowych Gigantów. Luma Pictures pracowało nad scenami z Niszczycielem i scenami na Ziemi. Legacy Effects przygotowało wygląd zbroi Lodowych Gigantów[57].

Muzyka[edytuj | edytuj kod]

Patrick Doyle został zatrudniony do skomponowania muzyki do filmu[58]. Ścieżka dźwiękowa została nagrana w Air Lyndhurst Studio w Londynie z udziałem London Symphony Orchestra pod kierownictwem Jamesa Shearmana[59]. Album z muzyką Doyle’a, Thor Original Motion Picture Soundtrack, został wydany 3 maja 2011 roku przez Buena Vista Records[60].

W filmie ponadto został wykorzystany utwór „Walk” zespołu Foo Fighters. Kevin Feige wyjawił, że został on włączony do filmu w ostatniej chwili[61].

2011Thor Original Motion Picture Soundtrack
Nr Tytuł utworu MuzykaDługość
1.„Chasing the Storm”P. Doyle3:11
2.„Prologue”P. Doyle3:09
3.„Sons of Odin”P. Doyle1:48
4.„A New King”P. Doyle3:00
5.„Ride to Observatory”P. Doyle2:10
6.„To Jotunheim”P. Doyle2:19
7.„Laufey”P. Doyle3:40
8.„Frost Giant Battle”P. Doyle4:22
9.„Banishment”P. Doyle1:53
10.„Crisis In Asgard”P. Doyle2:18
11.„Odin Confesses”P. Doyle2:43
12.„Hammer Found”P. Doyle1:11
13.„Urgent Matter”P. Doyle2:21
14.„The Compound”P. Doyle7:40
15.„Loki’s Lie”P. Doyle1:54
16.„My Bastard Son”P. Doyle2:39
17.„Science and Magic”P. Doyle2:53
18.„The Destroyer”P. Doyle2:57
19.„Forgive Me”P. Doyle2:40
20.„Thor Kills the Destroyer”P. Doyle1:53
21.„Brothers Fight”P. Doyle6:59
22.„Letting Go”P. Doyle3:17
23.„Can You See Jane?”P. Doyle2:23
24.„Earth to Asgard”P. Doyle2:33
1:11:53

Promocja[edytuj | edytuj kod]

Obsada filmu podczas San Diego Comic Conu w 2010 roku

W lipcu 2010 roku Kenneth Branagh, Chris Hemsworth, Natalie Portman, Kat Dennings, Tom Hiddleston i Clark Gregg pojawili się na panelu studia podczas San Diego Comic-Conu[62]. Zwiastun filmu został pokazany 6 lutego 2011 roku podczas Super Bowl XLV[63].

3 maja Sega wydała grę wideo Thor: God of Thunder. Jej scenariusz napisał Matt Fraction. Hemsworth, Hiddleston i Jaimie Alexander powtarzają swoje role z filmów[64]. Gra została wydana na konsolach: PlayStation 3, Wii i Xbox 360 oraz przenośnych konsolach: Nintendo DS i Nintendo 3DS[65].

Partnerami promocyjnymi filmu były firmy: Dr Pepper, Burger King, 7-Eleven i Visa[66].

Komiksy powiązane / Przewodniki

6 lipca 2011 roku Marvel Comics wydało nieoficjalny komiks Captain America & Thor: Avengers, za którego scenariusz odpowiadał Fred Van Lente, a za rysunki Ron Lim. Jest to zbiór dwóch opowiadań zainspirowanych odpowiednio filmami Thor i Kapitan Ameryka: Pierwsze starcie[67]. 16 stycznia i 20 lutego 2013 roku została wydana dwu-zeszytowa adaptacja filmu, Marvel’s Thor, ze scenariuszem Christosa Gage’a i rysunkami Briana Haberlina[68][69].

23 grudnia 2015 roku został wydany cyfrowo Guidebook to the Marvel Cinematic Universe: Marvel’s Thor, który zawiera fakty dotyczące filmu, porównania do komiksów oraz informacje produkcyjne[3]. 5 kwietnia 2017 roku udostępniono drukiem wydanie zbiorcze, w którym znalazła się także treść tego przewodnika, zatytułowana Marvel Cinematic Universe Guidebook: The Avengers Initiative[70].

Wydanie[edytuj | edytuj kod]

Jaimie Alexander podczas premiery w Sydney.

Światowa premiera filmu Thor miała miejsce 17 kwietnia 2011 roku w Event Cinemas na George Street w Sydney[71]. Amerykańska premiera odbyła się 2 maja w El Capitan Theatre w Los Angeles[72]. W obu wydarzeniach uczestniczyła obsada i ekipa produkcyjna filmu oraz zaproszeni specjalni goście. Premierom tym towarzyszył czerwony dywan oraz szereg konferencji prasowych[71][72].

Film zadebiutował dla szerszej publiczności 21 kwietnia w Australii. 27 kwietnia pojawił się w Belgii, Francji, Szwajcarii i Egipcie. 28 kwietnia dostępny był między innymi w Niemczech, Rosji, Korei Południowej i Nowej Zelandii. 29 kwietnia zadebiutował między innymi w Indiach, Wielkiej Brytanii, Brazylii, Meksyku i w Polsce[73]. W Stanach Zjednoczonych i Kanadzie pojawił się 6 maja[41], a w Japonii dostępny był dopiero od 2 lipca[73].

Dystrybutorem filmu było Paramount Pictures[74], a w Polsce United International Pictures[75]. W 2013 roku prawa do dystrybucji zostały odkupione przez The Walt Disney Company[74].

Film został wydany na nośnikach DVD i Blu-ray 13 września 2011 roku w Stanach Zjednoczonych przez Paramount Home Media Distribution[76]. W Polsce został on wydany tego samego dnia przez Imperial CinePix[75]. Wersja Blu-ray zawiera film krótkometrażowy Konsultant (oryg. The Consultant) z serii Marvel One-Shots, który bezpośrednio nawiązuje do wydarzeń z filmu Incredible Hulk[77].

2 kwietnia 2013 roku został wydany również w 10-dyskowej wersji kolekcjonerskiej Marvel Cinematic Universe: Phase One Collection, która zawiera 6 filmów Fazy Pierwszej[78], a 15 listopada tego samego roku został zawarty w specjalnej edycji zawierającej 23 filmy franczyzy tworzące The Infinity Saga[79].

Odbiór[edytuj | edytuj kod]

Box office[edytuj | edytuj kod]

Thor mając budżet wynoszący 150 milionów dolarów[80], w weekend otwarcia na świecie zarobił ponad 89 milionów dolarów debiutując w 56 krajach[81], a w weekend otwarcia w Stanach Zjednoczonych i Kanadzie uzyskał dochód prawie 66 milionów. Jego łączny przychód z biletów na świecie osiągnął prawie 450 milionów dolarów, z czego w Stanach Zjednoczonych i Kanadzie zarobił ponad 180 milionów[80].

Do największych rynków należały: Wielka Brytania (22,5 miliona), Australia (20,1 miliona), Meksyk (19,5 miliona), Francja (18,4 miliona), Rosja (16,5 miliona), Niemcy (16 milionów) i Korea Południowa (14,8 miliona). W Polsce w weekend otwarcia film zarobił prawie 480 tysięcy dolarów, a w sumie ponad 1,6 miliona[80].

Krytyka w mediach[edytuj | edytuj kod]

Film spotkał się z przeważnie pozytywną reakcją krytyków. W serwisie Rotten Tomatoes 77% z 287 recenzji uznano za pozytywne, a średnia ocen wystawionych na ich podstawie wyniosła 6,7/10[82]. Na portalu Metacritic średnia ważona ocen z 40 recenzji wyniosła 57 punktów na 100[83]. Natomiast według serwisu CinemaScore, zajmującego się mierzeniem atrakcyjności filmów w Stanach Zjednoczonych, publiczność przyznała mu ocenę B+ w skali od F do A+[84].

Megan Lehmann z „The Hollywood Reporter” napisała: „Ciskający młotem bóg piorunów rozpoczyna lato superbohaterów z hukiem”[85]. Richard Roeper z „Chicago Sun-Times” stwierdził: „Dzięki uroczej, zabawnej i ujmującej grze australijskiego aktora Chrisa Hemswortha w roli tytułowej, Thor jest najbardziej rozrywkowym filmem o superbohaterach od czasów oryginalnego Spider-Mana[86]. Richard Kuipers z „Variety” stwierdził: „Thor jest dobry tak długo, jak długo kopane są tyłki, a konflikt rodzinny rozgrywa się w niebiańskich wymiarach, ale jest mniej ekscytujący podczas raczej krótkiego wygnania nordyckiego boga-wojownika na Ziemię”[87]. A.O. Scott z „The New York Times” napisał: „normą w tym gatunku jest mieszanka młodzieńczych emocji, bezczelny humor, fajne efekty specjalne i przesadne sekwencje akcji, formuła, która przy odpowiednim castingu może sprawić, że niektóre okazy (jak pierwszy film Iron Man) będą wyglądać lepiej... Thor próbuje podążać tą drogą. Wymagane tematy – zemsta i zdrada, siła i racja, miłość i obowiązek – są należycie odhaczane”[54]. Kenneth Turan z „Los Angeles Times” stwierdził: „mamy tu do czynienia z estetycznym dystansem między elementami przewidywalnymi a nieoczekiwanymi. „Thor” ma swoje mocne strony, ale w końcu jest czymś w rodzaju miszmaszu z zadatkami na to, by być bardziej interesującym, niż jest w stanie być”[88]. Chris Hewitt z „Empire Magazine” napisał: „to powrót do formy dla Marvela, przedstawiający nowego bohatera, którego z radością zobaczymy ponownie za około rok”[89].

Michał Chudoliński z tygodnika „Polityka” stwierdził: „Uwielbiamy patrzeć, gdy on i jemu podobni bohaterzy walczą w słusznej sprawie, ponieważ daje to nam poczucie bezpieczeństwa i spokoju, choćby było tylko złudną fikcją. Szczególnie teraz, gdy w kinach puszczany jest film o jego perypetiach, udanie łączący motyw superbohaterów z estetyką adaptacji Władcy Pierścieni Petera Jacksona[90]. Dariusz Kuźma z serwisu Stopklatka.pl napisał: „Thor nie jest filmem bezbłędnym, bowiem i pod kątem fabuły, i rozwiązań inscenizacyjnych można by się do kilku rzeczy przyczepić... jest natomiast małym zaskoczeniem, bo o ile można było się spodziewać porządnego blockbustera z masą akcji i atrakcji, Kennethowi Branaghowi udało się przemycić do swojego filmu coś więcej”[91]. Dawid Rydzek z portalu NaEkranie.pl napisał: „Odziany w czerwoną pelerynę, srebrzystą zbroję i z wielkim, nieporęcznym, ciężkim młotem, nordycki bóg wkracza na ekrany kin na całym świecie. I trzeba przyznać, robi to z niebywałą gracją. Nowy film ze stajni Paramount Pictures to kawał dobrej zabawy, to kino akcji ze świetnymi efektami specjalnymi podane w lekkim, strawnym stylu doprawione szczyptą humoru. Nie jest to może poziom pierwszego Iron Mana, ale niewiele brakuje”[92]. Joanna Moreno z portalu Onet.pl stwierdziła, że: „Thor nie jest najlepszą ekranizacją komiksu. Nie jest też najgorszą”[93]. Łukasz Muszyński z portalu Filmweb napisał: „Jak każdy reżyser z szekspirowskim rodowodem, Branagh przykłada dużą wagę do aktorstwa. Hemsworth jako Thor ma szelmowski uśmiech, kaloryfer na brzuchu i tyle buty, że można by nią obdzielić połowę polskich krytyków filmowych. Jeszcze lepszy jest Tom Hiddleston wcielający się w Lokiego. Już dawno w żadnej ekranizacji komiksu nie widziałem tak zniuansowanej i psychologicznie wiarygodnej postaci czarnego charakteru”[94].

Nagrody i nominacje[edytuj | edytuj kod]

Rok Ceremonia Kategoria Nominowani Rezultat Przypis
2011 Teen Choice Awards Filmowy przełomowy męski występ aktorski Chris Hemsworth Nominacja [95]
Scream Awards The Ultimate Scream Thor Nominacja [96]
Najlepszy film fantasy Thor Nominacja
Najlepszy superbohater Chris Hemsworth Nominacja
Najlepsza aktorka drugoplanowa Jaimie Alexander Nominacja
Przełomowy występ aktorki Jaimie Alexander Nominacja
Przełomowy występ aktora Chris Hemsworth Nominacja
Tom Hiddleston Nominacja
Najlepsze efekty specjalne Thor Nominacja
Najlepszy film na podstawie komiksu Thor Nominacja
IGN Summer Movie Awards Najlepsza filmowa adaptacja komiksu Thor Nominacja [97]
Najlepszy film lata Nominacja [98]
Najlepszy stwór Niszczyciel Nominacja [99]
Najlepsza walka Thor Nominacja [100]
Ulubiony bohater Chris Hemsworth Nominacja [101]
Ulubiony złoczyńca Tom Hiddleston Nominacja [102]
Ulubione cameo Jeremy Renner Nominacja [103]
Samuel L. Jackson Nominacja
Najlepsza broń Mjølner Thora Wygrana [104]
World Soundtrack Awards Kompozytor roku Patrick Doyle Nominacja [105]
2012 People’s Choice Awards Ulubiony film akcji Thor Nominacja [106]
Ulubiony superbohater Chris Hemsworth Nominacja
Empire Awards Najlepszy męski debiut Tom Hiddleston Wygrana [107]
Najlepszy film fantastycznonaukowy / fantasy Thor Wygrana
MTV Movie Awards Najlepszy bohater Chris Hemsworth Nominacja [108]
Saturn Awards Najlepszy film fantasy Thor Nominacja [109]
Najlepszy aktor drugoplanowy Tom Hiddleston Nominacja
Najlepsza scenografia Bo Welch Nominacja
Najlepsze kostiumy Alexandra Byrne Wygrana
Amerykańska Gildia Kostiumologów Najlepsze kostiumy w filmie fantasy Alexandra Byrne Nominacja [110]
ASCAP Film and Television Music Awards Kompozytor ścieżki dźwiękowej do najbardziej hitowego filmu Patrick Doyle Wygrana [111]
BET Awards Najlepszy aktor Idris Elba Nominacja [112]
MovieGuide Awards Najlepszy film dla dojrzałej publiczności Thor Nominacja [113]
SFX Awards Najlepszy film Thor Nominacja [114]
Najlepszy reżyser Kenneth Branagh Nominacja
VES Awards Najlepsza wirtualne zdjęcia w filmie aktorskim Xavier Allard, Pierre Buffin, Nicolas Chevallier Nominacja [115]
Najlepiej wykreowane środowisko w filmie aktorskim Pierre Buffin, Audrey Ferrara, Yoel Godo, Dominique Vidal Nominacja

Kontynuacje[edytuj | edytuj kod]

W lipcu 2011 roku Marvel Studios oficjalnie zapowiedziało sequel[116]. W grudniu poinformowano, że reżyserią zajmie się Alan Taylor[117]. Scenariusz napisali Christopher Yost oraz duet Christopher Markus i Stephen McFeely[118]. Thor: Mroczny świat zadebiutował w 2013 roku. W tytułowej roli powrócił Chris Hemsworth, a obok niego w rolach głównych wystąpili: Natalie Portman, Tom Hiddleston, Anthony Hopkins, Stellan Skarsgård, Idris Elba, Christopher Eccleston, Adewale Akinnuoye-Agbaje, Kat Dennings, Ray Stevenson, Zachary Levi, Tadanobu Asano, Jaimie Alexander i Rene Russo[119].

W październiku 2013 roku Kevin Feige poinformował, że planowana jest kontynuacja[120]. Thor: Ragnarok został oficjalnie potwierdzony w październiku 2014 roku[121]. W październiku ujawniono, że Taika Waititi został zatrudniony na stanowisku reżysera filmu[122]. Scenariusz napisali Eric Pearson, Craig Kyle i Christopher Yost. Film miał premierę w 2017 roku. Hemsworth powrócił w tytułowej roli, a obok niego w rolach głównych wystąpili: Hiddleston, Elba, Hopkins, Cate Blanchett, Jeff Goldblum, Tessa Thompson, Karl Urban i Mark Ruffalo[123].

W lipcu 2019 roku poinformowano, że Waititi zajmie się reżyserią czwartej części[124]. W tym samym miesiącu Feige oficjalnie zapowiedział Thor: Miłość i grom[125]. Waititi odpowiadał również za jego scenariusz. Film miał premierę w 2022 roku[126]. W tytułowej roli powrócił ponownie Hemsworth, a obok niego w głównych rolach wystąpili: Thompson, Portman, Alexander, Christian Bale i Russell Crowe[127].

Hemsworth ponadto zagrał Thora w filmach Avengers z 2012[128], Avengers: Czas Ultrona z 2015[129], Avengers: Wojna bez granic z 2018[130] i Avengers: Koniec gry z 2019[131].

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

 1. Thor. British Board of Film Classification. [dostęp 2021-02-05]. [zarchiwizowane z tego adresu (2021-02-05)]. (ang.).
 2. a b New MCU Timelines Arrive on Disney+. marvel.com, 2024-02-08. [dostęp 2024-02-11]. [zarchiwizowane z tego adresu (2024-02-11)]. (ang.).
 3. a b c d e f g O’Sullivan2015 ↓.
 4. a b c d e f Kenneth Branagh, Thor, Walt Disney Studios Motion Pictures.
 5. a b c Nikki Finke: Exclusive: Chris Hemsworth Is 'Thor'. Deadline Hollywood. [dostęp 2009-05-16]. [zarchiwizowane z tego adresu (2021-02-05)]. (ang.).
 6. Young Thor Now Plays Jackman’s Son in ‘Real Steel’. Click The City. [dostęp 2011-10-10]. [zarchiwizowane z tego adresu (2021-02-06)]. (ang.).
 7. a b Brian Warmoth: Natalie Portman Joins 'Thor' Cast, Chris Hemsworth Confirmed As Lead. MTV. [dostęp 2009-07-13]. [zarchiwizowane z tego adresu (2010-03-24)]. (ang.).
 8. a b Marvel Studios Update: Loki Officially Cast in 2011 Thor Movie. marvel.com. [dostęp 2009-05-18]. [zarchiwizowane z tego adresu (2013-11-02)]. (ang.).
 9. Cindy Davis: Mindhole Blowers: 20 Facts About Thor That Might Leave You Searching for An Einstein-Rosen Bridge. Pajiba. [dostęp 2012-05-14]. (ang.).
 10. a b Helen O’Hara: Stellan Skarsgard Joins Thor. Empire Magazine. [dostęp 2009-10-05]. [zarchiwizowane z tego adresu (2014-03-25)]. (ang.).
 11. a b c Borys Kit: Lightning strikes two more actors for "Thor". Reuters. [dostęp 2009-09-23]. [zarchiwizowane z tego adresu (2016-01-26)]. (ang.).
 12. a b c Thor Update: Warriors Three Cast. marvel.com. [dostęp 2009-11-17]. [zarchiwizowane z tego adresu (2013-12-31)]. (ang.).
 13. a b Borys Kit: Idris Elba joins Marvel Studios' 'Thor'. Reuters. [dostęp 2009-11-20]. [zarchiwizowane z tego adresu (2020-07-18)]. (ang.).
 14. a b Dave McNary: Kat Dennings joins 'Thor' cast. Variety. [dostęp 2009-11-24]. [zarchiwizowane z tego adresu (2012-11-05)]. (ang.).
 15. a b Marc Graser: Rene Russo joins cast of ‘Thor’. Variety. [dostęp 2009-12-16]. [zarchiwizowane z tego adresu (2020-11-04)]. (ang.).
 16. a b Mike Fleming: Anthony Hopkins cast in 'Thor'. Variety. [dostęp 2011-10-29]. [zarchiwizowane z tego adresu (2010-06-07)]. (ang.).
 17. a b Townsend replaced in Marvel Comics tale 'Thor'. The Stamford Times. [dostęp 2010-01-12]. [zarchiwizowane z tego adresu]. (ang.).
 18. a b Marc Graser: Gregg pulls double duty. Variety. [dostęp 2010-01-18]. [zarchiwizowane z tego adresu (2010-04-05)]. (ang.).
 19. Dominic Patten: Movie Castings: Seth Rogen Scores ‘The Interview’, ‘Endless Love’ Remake Gets Leads & ‘Winter Soldier’ Sees Agent Return. Deadline Hollywood. [dostęp 2013-03-21]. [zarchiwizowane z tego adresu (2020-10-19)]. (ang.).
 20. a b Jim Vejvoda: Russo, More Join Thor. IGN. [dostęp 2009-12-17]. [zarchiwizowane z tego adresu (2021-02-05)]. (ang.).
 21. Peter Sciretta: Stan Lee Confirms Thor Cameo. /Film. [dostęp 2009-12-06]. [zarchiwizowane z tego adresu (2020-08-06)]. (ang.).
 22. Erik Amaya: X-Men, Green Lantern, Red Sonja: March 18th Comic Reel. CBR.com. [dostęp 2010-03-18]. [zarchiwizowane z tego adresu (2021-02-05)]. (ang.).
 23. Rich Johnston: Stan, Joe, Walt And The Thunder God. Bleeding Cool. [dostęp 2011-05-06]. [zarchiwizowane z tego adresu (2021-01-28)]. (ang.).
 24. Chris Arrant: Hawkeye Confirmed For 'Thor' Cameo, Details Of Hulk's 'Avengers' Role Revealed. MTV. [dostęp 2011-03-30]. [zarchiwizowane z tego adresu (2012-02-23)]. (ang.).
 25. a b Erik Davis: Sam Jackson Confirms Nick Fury Cameos in 'Captain America' and 'Thor'. Moviefone. [dostęp 2011-02-03]. [zarchiwizowane z tego adresu (2011-02-06)]. (ang.).
 26. Jeff Goldsmith: Raimi well-suited for fantastic feats. Variety. [dostęp 2006-06-18]. [zarchiwizowane z tego adresu (2020-12-07)]. (ang.).
 27. Jason Lethert: Thor's Hammer to Drop on the Big Screen?. Mania. [dostęp 2002-05-29]. [zarchiwizowane z tego adresu (2012-05-31)]. (ang.).
 28. Michael Fleming: Artisan deal a real Marvel. Variety. [dostęp 2000-05-16]. [zarchiwizowane z tego adresu (2021-01-28)]. (ang.).
 29. Goyer on Thor. IGN. [dostęp 2004-12-13]. [zarchiwizowane z tego adresu (2018-08-17)]. (ang.).
 30. Thor hammers Sony. IGN. [dostęp 2005-01-21]. [zarchiwizowane z tego adresu (2018-08-17)]. (ang.).
 31. Pamela McClintock: Marvel making deals for title wave. Variety. [dostęp 2006-04-27]. [zarchiwizowane z tego adresu (2021-02-05)]. (ang.).
 32. Chris Carle: Comic-Con 2006: Marvel Announces Three. IGN. [dostęp 2006-07-23]. [zarchiwizowane z tego adresu]. (ang.).
 33. Mike Fleming: Matthew Vaughn to direct 'Thor'. Variety. [dostęp 2007-08-09]. [zarchiwizowane z tego adresu (2008-09-20)]. (ang.).
 34. Mike Fleming Jr: My week: Matthew Vaughn. The Guardian. [dostęp 2007-09-07]. [zarchiwizowane z tego adresu (2021-01-26)]. (ang.).
 35. Iron Man 2, other Marvel movies set. Entertainment Weekly. [dostęp 2008-05-06]. [zarchiwizowane z tego adresu (2020-11-12)]. (ang.).
 36. Erik Davis: 'Thor' Needs New Director, Hulk to Cameo in 'Iron Man 2'?. Cinematical. [dostęp 2008-05-08]. [zarchiwizowane z tego adresu (2008-07-24)]. (ang.).
 37. Rick Marshall: Guillermo Del Toro Explains How Close He Came To Directing 'Thor'. MTV. [dostęp 2009-11-06]. [zarchiwizowane z tego adresu (2010-05-04)]. (ang.).
 38. Josh Horowitz: Exclusive: Kenneth Branagh Breaks Silence On 'Thor,' Says Casting Talk Is Premature. MTV. [dostęp 2008-12-13]. [zarchiwizowane z tego adresu (2010-11-01)]. (ang.).
 39. Rick Marshall: Marvel Movies Get New Release Dates: 'Thor', 'The Avengers' & 'Captain America' Delayed, 'Iron Man 2’ Unchanged. MTV. [dostęp 2009-03-12]. [zarchiwizowane z tego adresu (2011-09-07)]. (ang.).
 40. Pamela McClintock: ‘Transformers 3’ gets a date. Variety. [dostęp 2009-03-16]. [zarchiwizowane z tego adresu (2018-09-09)]. (ang.).
 41. a b Pamela McClintock: Thor’ set to bow May 6, 2011. Variety. [dostęp 2010-01-06]. [zarchiwizowane z tego adresu (2020-08-04)]. (ang.).
 42. a b Thor Movie: Principal Photography Starts!. marvel.com. [dostęp 2010-01-11]. [zarchiwizowane z tego adresu (2010-12-18)]. (ang.).
 43. Under the Microscope: Thor. National Academy of Sciences – Science & Entertainment Exchange. [dostęp 2011-06-09]. [zarchiwizowane z tego adresu (2011-09-26)]. (ang.).
 44. Peter Sciretta: Daniel Craig Turns Down Thor. /Film. [dostęp 2008-10-21]. [zarchiwizowane z tego adresu (2021-02-05)]. (ang.).
 45. Borys Kit: Samuel L. Jackson's Fury in flurry of Marvel films. Reuters. [dostęp 2009-02-26]. [zarchiwizowane z tego adresu (2020-08-03)]. (ang.).
 46. Gregory Lawrence: Tom Hiddleston Watches His Thor Audition for the First Time on Fallon. Collider. [dostęp 2019-11-26]. [zarchiwizowane z tego adresu (2020-04-13)]. (ang.).
 47. Jim Vejvoda: McKidd Talks Thor. IGN. [dostęp 2008-12-02]. [zarchiwizowane z tego adresu (2021-01-25)]. (ang.).
 48. Katey Rich: Adriana Barraza Is Last-Minute Addition To Thor Cast. Cinema Blend. [dostęp 2010-01-07]. [zarchiwizowane z tego adresu (2021-03-13)]. (ang.).
 49. Adriana Barraza Cut From Thor's Final Product!. Comic Book Movie. [dostęp 2011-03-30]. [zarchiwizowane z tego adresu (2016-02-15)]. (ang.).
 50. Jen Yamato: Sam Jackson's Nick Fury Set For 'Captain America,' But Not 'Thor'. Cinematical. [dostęp 2010-03-19]. [zarchiwizowane z tego adresu (2010-04-25)]. (ang.).
 51. Thor to be Filmed in Los Angeles & New Mexico. Locations Hub. [dostęp 2009-11-25]. [zarchiwizowane z tego adresu (2021-02-06)]. (ang.).
 52. Christine: ‘Thor’ Begins Filming in New Mexico on Monday. OLV. [dostęp 2010-03-11]. [zarchiwizowane z tego adresu (2020-12-07)]. (ang.).
 53. Scott Huver: Exclusive: Chris Hemsworth on Thor!. Superhero Hype. [dostęp 2010-05-14]. [zarchiwizowane z tego adresu (2020-12-26)]. (ang.).
 54. a b c A.O. Scott: Have Golden Locks, Seeking Hammer. The New York Times. [dostęp 2011-05-05]. [zarchiwizowane z tego adresu (2021-02-05)]. (ang.).
 55. Hollywood Insider : Thor back in front of the cameras. What's Playing. [dostęp 2010-10-10]. [zarchiwizowane z tego adresu]. (ang.).
 56. Chris Hewitt: Stellan Skarsgard Talks Thor Sting. Empire Magazine. [dostęp 2011-05-20]. [zarchiwizowane z tego adresu (2023-06-04)]. (ang.).
 57. Ian Failes: Realms, robots & rainbow bridges: crafting Thor. FX Guide. [dostęp 2011-05-18]. [zarchiwizowane z tego adresu (2016-03-10)]. (ang.).
 58. Daniel Schweiger: Interview With Composer Patrick Doyle. Film Music Institiute. [dostęp 2011-05-03]. [zarchiwizowane z tego adresu (2021-01-27)]. (ang.).
 59. Buena Vista Records Presents Thor Original Motion Picture Soundtrack Available On May 3rd. PR Newswire. [dostęp 2011-05-03]. [zarchiwizowane z tego adresu (2020-12-04)]. (ang.).
 60. ‘Thor’ Soundtrack announced. Film Music Reporter. [dostęp 2011-03-25]. [zarchiwizowane z tego adresu (2011-08-29)]. (ang.).
 61. Geoff Boucher: ‘Thor’: Foo Fighters take a ‘Walk’ with Marvel film. Los Angeles Times. [dostęp 2011-04-15]. [zarchiwizowane z tego adresu (2018-08-17)]. (ang.).
 62. Mike Fleming Jr: 'Thor' Footage From Comic-Con Leaked – But It Was Pirated. Deadline Hollywood. [dostęp 2010-07-29]. [zarchiwizowane z tego adresu (2021-02-05)]. (ang.).
 63. Pamela McClintock: Exclusive: Studios Set Super Bowl Ads; 'Pirates,' 'Transformers,' 'Captain America'. The Hollywood Reporter. [dostęp 2011-01-19]. [zarchiwizowane z tego adresu (2021-02-05)]. (ang.).
 64. SEGA Inks Actors Chris Hemsworth and Tom Hiddleston to Star in the Video Game Thor: God of Thunder. Bisiness Wire. [dostęp 2010-12-02]. [zarchiwizowane z tego adresu (2012-09-27)]. (ang.).
 65. David Clayman: Thor gets his own game. IGN. [dostęp 2010-07-20]. [zarchiwizowane z tego adresu (2018-11-21)]. (ang.).
 66. Marc Graser: Brand tie-ins for ‘Thor’ and more. Variety. [dostęp 2011-03-31]. [zarchiwizowane z tego adresu (2021-02-05)]. (ang.).
 67. Share Your Universe Captain America & Thor. marvel.com. [dostęp 2011-07-06]. [zarchiwizowane z tego adresu (2017-03-27)]. (ang.).
 68. Marvel's Thor Adaptation (2013) #1. marvel.com. [dostęp 2013-01-16]. [zarchiwizowane z tego adresu (2021-01-26)]. (ang.).
 69. Marvel's Thor Adaptation (2013) #2. marvel.com. [dostęp 2013-02-20]. [zarchiwizowane z tego adresu (2021-01-25)]. (ang.).
 70. Marvel Cinematic Universe Guidebook: The Avengers Initiative (Hardcover). marvel.com. [dostęp 2021-01-05]. [zarchiwizowane z tego adresu (2021-01-05)]. (ang.).
 71. a b Megan Lehmann: "Thor" gets summer off to thunderous start. Reuters. [dostęp 2011-04-18]. [zarchiwizowane z tego adresu (2021-02-07)]. (ang.).
 72. a b Watch the U.S. Premiere of Thor, LIVE on Marvel.com. marvel.com. [dostęp 2011-04-26]. [zarchiwizowane z tego adresu]. (ang.).
 73. a b Learn Thor's International Release Dates. marvel.com. [dostęp 2010-11-10]. [zarchiwizowane z tego adresu]. (ang.).
 74. a b Nikki Finke: Disney Completes Purchase Of Marvel Home Entertainment Distribution Rights. Deadline Hollywood. [dostęp 2013-07-02]. [zarchiwizowane z tego adresu (2020-11-14)]. (ang.).
 75. a b Thor 3D. Interia.pl. [dostęp 2021-02-07]. [zarchiwizowane z tego adresu (2020-09-26)]. (pol.).
 76. Cindy White: Exclusive: Thor DVD and Blu-ray Details. IGN. [dostęp 2011-07-11]. [zarchiwizowane z tego adresu]. (ang.).
 77. Cindy White: First Impression: Thor 3D Blu-ray Special Features. IGN. [dostęp 2011-09-30]. [zarchiwizowane z tego adresu (2020-11-12)]. (ang.).
 78. Anthony Breznican: Marvel’s delayed 'Phase One' box set to now feature 'Phase Two' tease -- VIDEO. Entertainment Weekly. [dostęp 2012-11-20]. [zarchiwizowane z tego adresu (2020-12-07)]. (ang.).
 79. Gina Carbone: MCU Infinity Saga Box Sets Quickly Sold Out, And Fans Complain They're Damaged. Cinema Blend. [dostęp 2019-11-24]. [zarchiwizowane z tego adresu (2020-06-16)]. (ang.).
 80. a b c Thor. Box Office Mojo. [dostęp 2021-02-06]. (ang.).
 81. Ray Subers: Around-the-World Roundup: 'Thor' Conquers, 'Fast' Speeds Up. Box Office Mojo. [dostęp 2011-05-03]. [zarchiwizowane z tego adresu (2021-02-05)]. (ang.).
 82. Thor. Rotten Tomatoes. [dostęp 2021-02-06]. (ang.).
 83. Thor. Metacritic. [dostęp 2021-02-06]. (ang.).
 84. CinemaScore. CinemaScore. [dostęp 2021-02-06]. [zarchiwizowane z tego adresu]. (ang.).
 85. Megan Lehmann: Thor: Review. The Hollywood Reporter. [dostęp 2011-04-17]. [zarchiwizowane z tego adresu (2020-11-25)]. (ang.).
 86. Richard Roeper: Thor: Review. Chicago Sun-Times. [dostęp 2011-05-03]. [zarchiwizowane z tego adresu (2020-12-07)]. (ang.).
 87. Richard Kuipers: Film Reviews: Thor. Variety. [dostęp 2011-04-17]. [zarchiwizowane z tego adresu (2011-07-14)]. (ang.).
 88. Kenneth Turan: Movie Review: ‘Thor’. Los Angeles Times. [dostęp 2011-05-06]. [zarchiwizowane z tego adresu (2019-08-11)]. (ang.).
 89. Chris Hewitt: Thor Review. Empire Magazine. [dostęp 2011-04-28]. [zarchiwizowane z tego adresu (2020-04-22)]. (ang.).
 90. Michał Chudoliński: Thor – amerykański mit w popkulturze. Polityka. [dostęp 2011-04-29]. [zarchiwizowane z tego adresu (2018-07-13)]. (pol.).
 91. Dariusz Kuźma: Stracone zachody Asgardu. Stopklatka.pl. [dostęp 2011-04-27]. [zarchiwizowane z tego adresu (2015-06-18)]. (pol.).
 92. Dawid Rydzek: „Thor″ – recenzja. NaEkranie.pl. [dostęp 2011-04-27]. [zarchiwizowane z tego adresu (2021-02-06)]. (pol.).
 93. Joanna Moreno: „Thor”: waleczny, szarmancki, zawadiacki. Onet.pl. [dostęp 2011-05-01]. [zarchiwizowane z tego adresu (2016-03-04)]. (pol.).
 94. Łukasz Muszyński: Szekspir w świecie komiksów. Filmweb. [dostęp 2011-04-29]. [zarchiwizowane z tego adresu (2021-02-06)]. (pol.).
 95. Philiana Ng: Teen Choice Awards 2011: 'Pretty Little Liars,' Rebecca Black Added to List of Nominees. The Hollywood Reporter. [dostęp 2011-07-19]. [zarchiwizowane z tego adresu (2021-02-05)]. (ang.).
 96. Brandi Fowler: Harry Potter, Anne Hathaway and Robert Downey Jr. Rock the Scream Awards!. E! Entertainment. [dostęp 2011-10-16]. [zarchiwizowane z tego adresu (2020-06-21)]. (ang.).
 97. Best Comic Book Movie (Reader's Choice). IGN. [dostęp 2017-02-26]. [zarchiwizowane z tego adresu (2017-02-27)]. (ang.).
 98. Best Summer Movie. IGN. [dostęp 2017-02-26]. [zarchiwizowane z tego adresu (2018-10-22)]. (ang.).
 99. Coolest Creature. IGN. [dostęp 2017-02-26]. [zarchiwizowane z tego adresu (2018-10-22)]. (ang.).
 100. Best All-Out Brawl. IGN. [dostęp 2017-02-26]. [zarchiwizowane z tego adresu (2018-10-22)]. (ang.).
 101. Favorite Hero. IGN. [dostęp 2017-02-26]. [zarchiwizowane z tego adresu (2017-02-27)]. (ang.).
 102. Favorite Villain. IGN. [dostęp 2017-02-26]. [zarchiwizowane z tego adresu (2017-02-28)]. (ang.).
 103. Favorite Cameo. IGN. [dostęp 2017-02-26]. [zarchiwizowane z tego adresu (2017-02-27)]. (ang.).
 104. Coolest Weapon. IGN. [dostęp 2017-02-26]. [zarchiwizowane z tego adresu (2017-02-27)]. (ang.).
 105. World Soundtrack Academy Announces 2011 Nominees!. World Soundtrack Awards. [dostęp 2011-08-17]. [zarchiwizowane z tego adresu (2017-12-13)]. (ang.).
 106. Paul Millar: People's Choice Awards 2012 - Nominees. Digital Spy. [dostęp 2011-11-08]. [zarchiwizowane z tego adresu (2021-01-26)]. (ang.).
 107. Helen O’Hara: Jameson Empire Awards 2012 Winners!. Empire Magazine. [dostęp 2012-03-05]. [zarchiwizowane z tego adresu (2016-02-29)]. (ang.).
 108. Kate Goodacre, Tara Fowler: MTV Movie Awards 2012: The winners in full. Digital Spy. [dostęp 2012-06-04]. [zarchiwizowane z tego adresu (2020-10-03)]. (ang.).
 109. Matt Goldberg: Saturn Award Nominations Announced; Hugo and Harry Potter Lead with 10 Nominations Each. Collider. [dostęp 2012-02-29]. [zarchiwizowane z tego adresu (2020-08-04)]. (ang.).
 110. Gregg Kilday: 'The Artist,' 'Bridesmaids' and 'Thor' Among Nominees for the 14th Costume Designers Guild Awards. The Hollywood Reporter. [dostęp 2012-02-19]. [zarchiwizowane z tego adresu (2020-11-29)]. (ang.).
 111. ASCAP Honors Top Film and Television Music Composers at 26th Annual Awards Celebration. ASCAP. [dostęp 2011-06-23]. [zarchiwizowane z tego adresu (2016-12-27)]. (ang.).
 112. Catriona Wightman, Zeba Blay: BET Awards 2012: The winners in full. Digital Spy. [dostęp 2012-07-02]. [zarchiwizowane z tego adresu (2020-10-20)]. (ang.).
 113. Steven Lawson: Courageous Movieguide Awards Honor Everyday Heroes. Charisma News. [dostęp 2012-02-15]. [zarchiwizowane z tego adresu (2017-02-27)]. (ang.).
 114. Kristin Joy Lemunyon: List of winners from the SFX 2012 awards. Hypable. [dostęp 2012-02-06]. [zarchiwizowane z tego adresu (2019-10-29)]. (ang.).
 115. Jennifer Wolfe: Visual Effects Society (VES) Announces Nominees for 10th Annual VES Awards. Animation World Network. [dostęp 2012-01-09]. [zarchiwizowane z tego adresu (2017-02-27)]. (ang.).
 116. Mike Fleming Jr: Marvel And Disney Setting 'Thor 2' For Summer 2013; Chris Hemsworth's Back But Kenneth Branagh Won't Return. Deadline Hollywood. [dostęp 2011-06-30]. [zarchiwizowane z tego adresu (2020-11-12)]. (ang.).
 117. Matthew Belloni: 'Game of Thrones' Director Alan Taylor Chosen for 'Thor 2'. The Hollywood Reporter. [dostęp 2011-12-24]. [zarchiwizowane z tego adresu (2020-10-21)]. (ang.).
 118. Adam Chitwood: Official Synopsis for Thor: The Dark World Revealed. Collider. [dostęp 2012-10-12]. [zarchiwizowane z tego adresu (2021-01-26)]. (ang.).
 119. Justin Chang: Film Review: ‘Thor: The Dark World’. Variety. [dostęp 2013-10-22]. [zarchiwizowane z tego adresu (2020-11-24)]. (ang.).
 120. Jim Vejvoda: Marvel Studios Boss Kevin Feige on the Possibility of Thor 3. IGN. [dostęp 2013-11-28]. [zarchiwizowane z tego adresu (2019-04-02)]. (ang.).
 121. Rebecca Ford, Borys Kit: Marvel Reveals Complete Phase 3 Plans, Dates 'Black Panther,' 'Inhumans,' ‘Avengers: Infinity War’. The Hollywood Reporter. [dostęp 2014-10-28]. [zarchiwizowane z tego adresu]. (ang.).
 122. Mike Fleming Jr: Mark Ruffalo Bringing Hulk Into ‘Thor: Ragnarok’. Deadline Hollywood. [dostęp 2015-10-15]. [zarchiwizowane z tego adresu (2020-11-08)]. (ang.).
 123. Peter Debruge: Film Review: ‘Thor: Ragnarok’. Variety. [dostęp 2017-10-19]. [zarchiwizowane z tego adresu (2020-11-11)]. (ang.).
 124. Borys Kit: Taika Waititi to Direct 'Thor 4' (Exclusive). The Hollywood Reporter. [dostęp 2019-07-16]. [zarchiwizowane z tego adresu]. (ang.).
 125. Aaron Couch: Marvel Unveils Post-'Endgame’ Slate with ‘Eternals’, ‘Shang-Chi’ and Multiple Sequels. The Hollywood Reporter. [dostęp 2018-07-21]. [zarchiwizowane z tego adresu]. (ang.).
 126. Rachel Paige: Update: Marvel Studios Upcoming Films Release Dates. marvel.com. [dostęp 2021-10-18]. [zarchiwizowane z tego adresu (2021-10-18)]. (ang.).
 127. Mike Cecchini: New Thor: Love and Thunder Trailer Breakdown – Gorr, Zeus, Jane, and More!. Den of Geek. [dostęp 2022-05-23]. [zarchiwizowane z tego adresu (2022-05-24)]. (ang.).
 128. Justin Chang: Marvel’s The Avengers. Variety. [dostęp 2012-04-19]. [zarchiwizowane z tego adresu (2020-08-04)]. (ang.).
 129. Scott Foundas: Film Review: ‘Avengers: Age of Ultron’. Variety. [dostęp 2015-04-21]. [zarchiwizowane z tego adresu (2020-11-25)]. (ang.).
 130. Owen Gleiberman: Film Review: ‘Avengers: Infinity War’. Variety. [dostęp 2018-04-24]. [zarchiwizowane z tego adresu (2019-04-30)]. (ang.).
 131. Peter Debruge: Film Review: ‘Avengers: Endgame’. Variety. [dostęp 2019-04-23]. [zarchiwizowane z tego adresu (2020-04-17)]. (ang.).

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]