Thorleif Schjelderup

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Thorleif Schjelderup
Ilustracja
Data i miejsce urodzenia

20 stycznia 1920
Oslo

Data i miejsce śmierci

28 maja 2006
Oslo

Klub

IL Heming

Reprezentacja

 Norwegia

Dorobek medalowy
Igrzyska olimpijskie
Brąz
1948
Sankt Moritz
normalna

Thorleif Schjelderup (ur. 20 stycznia 1920 w Oslo, zm. 28 maja 2006 tamże) – norweski skoczek narciarski i pisarz, brązowy medalista olimpijski.

Kariera[edytuj | edytuj kod]

W 1948 wziął udział w igrzyskach olimpijskich w Sankt Moritz, gdzie zdobył brązowy medal. Po pierwszej serii znajdował się na drugiej pozycji za Mattim Pietikäinenem i dwoma rodakami: Petterem Hugstedem i Birgerem Ruudem. Słabszy skok Pietikäinena w drugiej serii spowodował, że wszyscy trzej Norwegowie przesunęli się o jedno miejsce wyżej, Schjelderup zdobył więc brązowy medal, a Fin był ostatecznie czwarty, przegrywając z Schjelderupem o 0,5 punktu.

W 1948 zajął drugie miejsce w konkursie skoków podczas Holmenkollen ski festival oraz zdobył brązowy medal mistrzostw Norwegii. Rok wcześniej był wicemistrzem kraju.

Był pierwszym Norwegiem, który przeskoczył 100 metrów. W 1948 ożenił się z amerykańską piosenkarką, Anne Brown i zamieszkał z nią w Oslo. Pierwsze swoje dzieło literackie Schjelderup opublikował w 1952. Jego książki dotyczą sportu oraz natury Norwegii.

Igrzyska olimpijskie[edytuj | edytuj kod]

Miejsce Dzień Rok Miejscowość Konkurs Wynik Strata Zwycięzca
3. 7 lutego 1948 Szwajcaria Sankt Moritz Skocznia normalna indywidualnie 225,1 pkt 3,0 pkt Petter Hugsted

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]