Thorn (Holandia)

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Thorn
ilustracja
Herb Flaga
Herb Flaga
Państwo

 Holandia

Prowincja

Limburgia

Powierzchnia

6,68 km²

Populacja (2005)
• liczba ludności


ok. 2600

Kod pocztowy

6017

Położenie na mapie Limburgii
Mapa konturowa Limburgii, blisko centrum na lewo znajduje się punkt z opisem „Thorn”
Położenie na mapie Holandii
Mapa konturowa Holandii, na dole nieco na prawo znajduje się punkt z opisem „Thorn”
Ziemia51°10′N 5°50′E/51,166667 5,833333
Strona internetowa

Thorn – atrakcyjna turystycznie miejscowość w południowej Holandii, w prowincji Limburgia, w gminie Maasgouw.

Historia[edytuj | edytuj kod]

Thorn powstało jako opactwo założone przez biskupa Utrechtu około 975 roku. Następnie jako siedziba biskupa, okolice Thorn stały się samodzielnym księstwem wchodzącym w skład Świętego Cesarstwa Rzymskiego. Sytuacja taka utrzymała się aż do 1797 roku, kiedy to po zdobyciu miejscowości przez Francuzów, księstwo Thorn zostało zlikwidowane. Ponadto podczas najazdu zburzono wszystkie zabudowania klasztoru, a z księstwa pozostała jedynie niewielka miejscowość istniejąca do dziś[1].

W przeszłości[kiedy?], dowiedziawszy się o istnieniu polskiego miasta o podobnej nazwie - Torunia (niem. Thorn), władze Thorn zdecydowały o zaczerpnięciu motywów z jego herbu, przez co obecnie herby miasta Thorn i Torunia wykazują duże podobieństwo[2].

Turystyka[edytuj | edytuj kod]

Największą atrakcją miejscowości jest biały kolor wszystkich zabudowań; z tego względu Thorn nazywane jest Białe miasteczko (hol. het witte stadje). Tradycja malowania domów na biało, utrzymywana od wieków, znana jest w całej Holandii.

Typowa ulica w Thorn
Widok na kościół


Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. Martin Dunford, Jack Holland, Phil Lee, Holandia - praktyczny przewodnik, Wydawnictwo Pascal 1998, ISBN 83-87037-70-2, s. 319.
  2. Naamkunde - Volumes 10-11, Pagina 277, uitgave 1978: "...want dat wapen werd vergissing gecopieerd van de gelijknamige stad in het vroegere Pruisen."

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]