Thorsten Nordenfelt

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Turecki okręt podwodny "Abdülhamid" (1886) (Nordenfelt II)

Thorsten Nordenfelt (ur. 1 marca 1842 w Örby Socken, zm. 18 sierpnia 1920 w Sztokholmie) – szwedzki przemysłowiec, bankier i producent uzbrojenia.

Około 1879 został poproszony przez Helge Palmcrantza o finansowe wsparcie projektu kartaczownicy (poprzednik karabinu maszynowego). W związku z warunkiem, jaki postawił, że broń ta musi zawierać w nazwie jego nazwisko, Palmcrantz zrezygnował z dalszej współpracy z Nordenfeltem. Nordenfelt sfinansował projekt kartaczownicy, sprzedał go i założył firmę Nordenfelt Gun and Ammunition Company z fabrykami w Szwecji, Anglii i Hiszpanii. Firma produkowała działa przeznaczone dla okrętów i wojsk obrony wybrzeża oraz inne wzory uzbrojenia.

We współpracy z brytyjskim wynalazcą George'em Garrettem Nordenfelt zbudował w latach 80. XIX wieku serię wczesnych okrętów podwodnych: Nordenfelt I (sprzedany Grecji), II i III (sprzedane Turcji) oraz IV (sprzedany Rosji).

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]

  • Andrzej Ciepliński, Ryszard Woźniak, Encyklopedia współczesnej broni palnej, Warszawa: WiS, 1994, ISBN 83-86028-01-7, OCLC 169820275.