Thunder Horse

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Thunder Horse
Ilustracja
Armator British Petroleum, ExxonMobil
Dane podstawowe
Typ Platforma wydobywcza
Historia
Data wodowania 2005
Data oddania do eksploatacji 2008

Thunder Horse – obecnie największa półzanurzalna platforma wydobywcza na świecie. Usytuowana jest w Zatoce Meksykańskiej, 240 kilometrów na południowy wschód od Nowego Orleanu. Działa w miejscu, w którym głębokość osiąga 1920 metrów.

Koszt konstrukcji wyniósł około miliarda dolarów amerykańskich[1]. Przewidywany okres pracy to 25 lat, podczas których ma wydobyć miliard baryłek ropy naftowej. Jest zdolna do przetwarzania 5,7 milionów metrów sześciennych gazu i 40 tysięcy metrów sześciennych ropy na dobę[2]. Właścicielami Thunder Horse są British Petroleum (75% udziałów, firma zarządza platformą) oraz ExxonMobil (25%).

Kadłub został skonstruowany przez Daewoo Shipbuilding & Marine Engineering w Korei Południowej. W 2004 r. został dostarczony przez transportowiec półzanurzalny Blue Marlin do wykończenia w Corpus Christi w Teksasie[3].

W lipcu 2005 r. załoga została ewakuowana przed huraganem Dennis. Po jego przejściu platforma była w złym stanie – zespoły inspekcyjne nie znalazły uszkodzeń kadłuba, lecz mimo to Thunder Horse nabierał wody. Winna była niewłaściwie podłączona 6-calowa rura, która umożliwiła swobodny przepływ wody pomiędzy kilkoma zbiornikami balastowymi. To zapoczątkowało łańcuch wydarzeń, których skutkiem było przewrócenie się platformy[4]. To wydarzenie przyśpieszyło wzrost cen ropy z powodu spekulacji na temat wyczerpywania się jej zapasów. Platforma została podniesiona tydzień po przejściu huraganu, lecz BP ogłosiło opóźnienie produkcji komercyjnej[5]. Sześć tygodni później platforma przetrwała huragan Katrina bez żadnych uszkodzeń.

Zobacz też[edytuj | edytuj kod]

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]