Thyrsopteris elegans

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
(Przekierowano z Thyrsopteridaceae)
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Thyrsopteris elegans
Ilustracja
Systematyka[1]
Domena eukarionty
Królestwo rośliny
Podkrólestwo naczyniowe
Klad monilofity
Klasa paprocie
Rząd olbrzymkowce
Rodzina Thyrsopteridaceae
Rodzaj Thyrsopteris
Nazwa systematyczna
Thyrsopteris elegans Kunze

Thyrsopteris elegansgatunek paproci z monotypowego rodzaju Thyrsopteris i rodziny Thyrsopteridaceae (C. Presl, Gefässbündel Farrn: 22, 38. 1847). Endemit z wysp Juan Fernández, gdzie rośnie w wilgotnych lasach na zboczach gór[2]. Jest to takson najwyraźniej spokrewniony z paprociami drzewiastymi z rzędu olbrzymkowców (Cyatheales), ale o niejasnej pozycji filogenetycznej w obrębie rzędu[1].

Morfologia[edytuj | edytuj kod]

Kłącze owłosione, podnoszące się lub wyprostowane, osiągające do 1,5 m wysokości, solonosteliczne. Liście okazałe – osiągające od 2 do 3,5 m długości, o blaszce od 3 do 5-krotnie podzielonej. Blaszka jest częściowo dimorficzna – kupki zarodni skupione są w odmiennej od części asymilacyjnej, dolnej części liści[1][2].

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. a b c Smith, A. R., K. M. Pryer, E. Schuettpelz, P. Korall, H. Schneider & P. G. Wolf: A classification for extant ferns (ang.). Taxon 55(3): 705–731, 2006. [dostęp 2012-02-05].
  2. a b L.A. Boodle. Thyrsopteris elegans. „Bulletin of Miscellaneous Information”, s. 295, 1915. Royal Gardens, Kew (ang.).