Przejdź do zawartości

Tiberinus

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Tiberinus
bóg rzeki Tyber
Ilustracja
Alegoryczna rzeźba Tiberinusa z rzymskiego placu Campidoglio
Występowanie

mitologia rzymska

Teren kultu

starożytny Rzym

Tiberinus, Tiberinus Pater – w mitologii rzymskiej bóg Tybru, głównej rzeki Lacjum.

Uważano go za syna Janusa i nimfy Camasene, który utopił się w rzece nazwanej jego imieniem. W innej wersji mitu był władcą Alby Longi, synem Capetusa i ojcem Agryppy, utopionym podczas przeprawy przez rzekę Albulę, wskutek czego zmieniła ona swą nazwę[1]. Odmienny przekaz mówi o nim jako o władcy miasta Weje zabitym nad Albulą, której wody pochłonęły jego ciało[2]. W mityczno-literackim przekazie podanym przez Horacego (Carmina I, 2) małżonką jego miała być legendarna Rea Sylwia, zwana też Ilią[3].

Jego popularne w sztuce Rzymian personifikacje wyobrażają go w pozycji półleżącej, jako brodatego, niemal nagiego starca z atrybutami, którymi zwykle są wiosło i róg obfitości. Posąg Tiberinusa wraz z posągiem rzecznego boga Nilu wystawiono w I wieku n.e. na Polu Marsowym[4].

Znaczenie Tybru (spotykana też nazwa Tyrrhenus, gdyż była główną rzeką Etrurii, czyli Tyrrhenii) jako najważniejszej rzeki środkowej Italii, polega na jej granicznej roli pomiędzy Etrurią, Umbrią i Lacjum a krajem Sabinów. Ze względu na zamulone, żółte wody nazywano ją poetycko Flavus Tiber[3].

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. Andrzej M. Kempiński: Encyklopedia mitologii ludów indoeuropejskich. Warszawa: Wydawnictwo Iskry, 2001. ISBN 83-207-1629-2.
  2. Słownik kultury antycznej. Grecja – Rzym (pod red. L. Winniczuk. Warszawa: Wydawnictwo „Wiedza Powszechna”, 1988, s. 424.
  3. a b Lucyna Stankiewicz: Ilustrowany słownik mitologii greckiej i rzymskiej. Wrocław: Ossolineum, 2008, s. 359. ISBN 978-83-04-04768-6..
  4. Słownik kultury antycznej, dz. cyt., s. 434.