Tienczizaur

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Tienczizaur
Tianchisaurus
Dong, 1993
Systematyka
Domena eukarionty
Królestwo zwierzęta
Typ strunowce
Podtyp kręgowce
Gromada zauropsydy
Podgromada diapsydy
Nadrząd dinozaury
Rząd dinozaury ptasiomiedniczne
Podrząd tyreofory
Infrarząd ankylozaury
Rodzina Ankylosauridae
Rodzaj tienczizaur
Gatunki
  • T. nedegoapeferima Dong, 1993

Tienczizaur (Tianchisaurus) – rodzaj niewielkiego, prymitywnego ankylozauryda żyjącego w środkowej jurze na terenach współczesnych Chin.

Skamieniałości tienczizaura odkryli w 1974 roku studenci Uniwersytetu Xinjiang. Dwa lata później przesłano go do Instytutu Paleontologii Kręgowców i Paleoantropologii w celu identyfikacji. Na ich podstawie Dong Zhiming ustanowił w 1993 roku gatunek Tianchisaurus nedegoapeferima. Jego nazwa odnosi się do jeziora Tianchi („Niebiańskiego Stawu”) w Tienszanie, w pobliżu którego odkryto skamieniałości, natomiast epitet gatunkowy pochodzi od pierwszych liter nazwisk aktorów występujących w filmie Park Jurajski. Są to kolejno Sam Neill, Laura Dern, Jeff Goldblum, Richard Attenborough, Bob Peck, Martin Ferraro, Ariana Richards i Joe Mazello[1].

Holotyp (IVPP V 10614) obejmuje fragmenty czaszki, pięć kręgów szyjnych, sześć tułowiowych, siedem krzyżowych i trzy ogonowe, kilka fragmentów kości kończyn, elementy pancerza i niezidentyfikowane szczątki. Skamieniałości pochodzą ze środkowojurajskich osadów formacji Toutunhe w powiecie Fukang, w regionie Sinciang. Tianchisaurus jest pierwszym ankylozaurem znanym ze środkowej jury centralnej Azji. Dong uważał go za dosyć prymitywnego ankylozaura, jednak obecność kostnej buławy na ogonie wskazuje na jego przynależność do Ankylosauridae. Tienczizaur osiągał niewielkie rozmiary, szacowane przez Donga na około 3 m długości[1].

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. a b Dong Zhiming. An ankylosaur (ornithischian dinosaur) from the Middle Jurassic of the Junggar Basin, China. „Vertebrata PalAsiatica”. 31 (4), s. 257–266, 1993 (ang.).