Tierra (sztuczne życie)

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Tierra – opracowany przez Thomasa Raya system do badań nad sztucznym życiem, a konkretnie – nad zdolnością programów komputerowych (a konkretnie "królików") do ewolucji.

Tierra składa się z prostej maszyny wirtualnej, oraz interface'u badacza. Zawartość pamięci maszyny nazywana jest "zupą" (ang. "soup") – przez analogię do "prazupy", w której nastąpić miała biogeneza. W "zupie" znajdują się "króliki", które tworzą i uruchamiają swoje kopie.

Ponieważ Tierra jest systemem o niskiej niezawodności, w trakcie tworzenia kopii (a także w trakcie "życia" "królika") może dojść do przekłamań, skutkujących trwałymi zmianami w kodzie wykonywalnym (czyli mutacją).

Tierra została wyposażona w moduł "żniwiarz" (ang. "reaper"), którego zadaniem jest eliminacja "królików" w razie zbyt dużego zużycia zasobów systemu. W zależności od konfiguracji modułu, usuwane mogą być losowe programy, bądź też te, które wywołują najwięcej błędów i najwolniej się powielają. "Żniwiarz" pełni tutaj rolę doboru naturalnego.

Dobór naturalny w połączeniu z mutacjami daje w efekcie ewolucję, skutkującą przetrwaniem programów najlepiej dostosowanych do warunków panujących w "zupie" – nierzadko korzystających z nietrywialnych strategii przetrwania, jak pasożytnictwo.

Pierwszy "królik" miał 80 instrukcji. W wyniku ewolucji powstała między innymi jego udoskonalona wersja składająca się tylko z 36 instrukcji, dzięki zastosowaniu rozwinięcia pętli[1].

Nowsze wersje Tierry umożliwiają badania nad "królikami" w systemach rozproszonych.

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. Murray Gell-Mann, Kwark i jaguar, Piotr Amsterdamski (tłum.), Warszawa: CIS, 1996, s. 411, ISBN 83-85458-53-0, OCLC 835213528.

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]

1. J.M.Kowalski (2002) "Wirusy komputerowe" jako forma życia – Racibórz
2. D.Ferbranche (1993) Patologia wirusów komputerowych – WNT Warszawa
3. E.Thro (1994) Sztuczne życie zestaw narzędzi badacza – Warszawa
4. T.Ray – Tierra home page

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]