Tigermaan

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Tigermaan
Ilustracja
Marcin Chmarzyński
Imię i nazwisko

Marcin Chmarzyński

Pseudonim

J. Tiger, Muslee, Autor X

Data i miejsce urodzenia

15 marca 1974
Warszawa

Instrumenty

wirtualne instrumenty VST

Gatunki

muzyka elektroniczna, rap

Zawód

muzyk, DJ, raper, menedżer

Aktywność

od 1991

Wydawnictwo

EMI Music Poland, Projection Label, Machine Gun Ibiza UK, SEEK Records, Life Is Music Entertainment

Powiązania

Trials X, Modfunk, Humaniztikz

Faksymile
Martin i Benjamin w Warszawie, 2011

Martin Tigermaan[1] (nazwisko rodowe Chmarzyński[2], ur. 15 marca 1974 w Warszawie) – polski kompozytor muzyczny, producent, aranżer oraz promotor, a także przedsiębiorca, stowarzyszony z ZAiKS, członek Związku Zawodowego Muzyków RP i STOART[potrzebny przypis][a]

Życiorys[edytuj | edytuj kod]

Kariera[edytuj | edytuj kod]

Na rynku muzycznym działa od 1991. Jest współzałożycielem pierwszego klasycznego duetu DJ i MC pod nazwą Trials X[4].

Razem z duetem Modfunk[5] nagrał on trzy płyty długogrające (Superfuzja[6], Emofunk[7] i Land Grab[8], wydał też na świecie wiele singli oraz remiksów. Był także współzałożycielem jednego z pierwszych wydawnictw z muzyką cyfrową SEEK Records[9], a także w latach 2003–2006 współprowadzącym sklep z płytami winylowymi o nazwie djmodshop[10], który to mieścił się na antresoli w sklepie EMPiK przy ul. Marszałkowskiej 116/122. Wydawnictwo działało przez pięć lat począwszy od 2005.

W tym czasie artysta rozpoczął swój solowy projekt jako Tigermaan, wydając pierwszego winylowego singla pt. "Go Forward"[11][12] w brytyjskiej wytwórni Machine Gun Ibiza, zdobywając dobre oceny m.in. w ogólnoświatowym magazynie „DJMAG”[13]. Tigermaan jest też założycielem marki Life Is Music Entertainment[14] oraz twórcą niszowego wydawnictwa z cyfrową muzyką elektroniczną Projection Label[15]. Dzięki tym projektom promował również wiele imprez muzycznych. Przy współpracy z Instytutem Francuskim zorganizował wydarzenia kulturalne w Krakowie i Warszawie. W 2008 w odbyło się wydarzenie w popularnym w owym czasie krakowskim klubie Midgard[16]. Był to występ francuskiego DJa i producenta muzycznego występującego pod pseudonimem Demon[17], znanego z piosenki "You Are My High", nominowanej do nagrody Grammy. Z kolei do Warszawy zapraszał dwukrotnie Benjamina Diamonda[18], znanego z międzynarodowego projektu Stardust, założonego m.in. przez Thomasa Bangaltera (Daft Punk)[19]. Współpraca z klubem The Hunters układała się dobrze i w 2011 zorganizował przyjazd do Polski gwiazdy sceny muzyki house Michaela Greya[20]. Michael stał się znany dzięki m.in. światowemu tanecznemu przebojowi The Weekend[21].

Swoją otwartość na działania inne, awangardowe potwierdził, występując na 200-lecie urodzin Fryderyka Chopina w projekcie pt. "Wariacje na 4 ręce”. Był to finał projektu multimedialnego, który miał miejsce w przestrzeniach Galerii Sztuki Polskiej XIX wieku w Sukiennicach 27 listopada 2010[22][23].

W 2012 zremiksował hit lat 80. Marka Bilińskiego pt. „Ucieczka z Tropiku” uznany za Polski Top Wszech Czasów według słuchaczy polskiego radia programu III. Utwór został wydany ponownie pt. Escape From The Tropics w remiksach polskich artystów takich jak Seb Skalski, Piękny Stefan i Junkie Punks. Współpraca z Markiem Bilińskim zaowocowała długofalową kooperacją. Pozwoliło to na głośny powrót Marka Bilińskiego na scenę muzyczną głównie za sprawą zorganizowanego przez Tigermaana konkursu radiowego dot. remiksu "Ucieczki z tropiku". Akcję przeprowadzono z wykorzystaniem serwisu SoundCloud w 2011 dzięki istniejącej wtedy opcji wgrywania utworów demo na konto innego użytkownika - w tym przypadku wydawnictwa gdzie akceptacja przesłanego remiksu oznaczała natychmiastową publikację na stronie adresata. Promocja była możliwa dzięki rozgłośni Planeta FM i prezenterce radiowej Magdzie Bauer. Sukcesem było też wydanie pierwszej oficjalnej składanki najważniejszych przebojów kompozytora w 2014 na płycie winylowej pod nazwą Best of the Best[24]. Zainicjowana przez niego akcja obejmowała pełną koordynację działań graficzno-projektowych oraz reklamowo-marketingowych. Dzięki jego zaangażowaniu udało się to by cała dyskografia tego twórcy pojawiała się na najważniejszych portalach międzynarodowych takich jak Amazon[25] czy iTunes[26] oraz na serwisach streamingowych.

Wczesne lata[edytuj | edytuj kod]

Urodził się na warszawskim Mokotowie, a dorastał na Ochocie[27]. Jego matka była fryzjerką, kosmetyczką i podologiem, a ojciec pracował w Zakładach Radiowych im. Marcina Kasprzaka w Warszawie. Talent muzyczny odziedziczył po ojcu, który posiadał w latach 70. własne pianino. Jego rodzice w latach 80. żyli w separacji i ostatecznie się rozwiedli. Problemy rodzinne zaczęły się, kiedy uczęszczał jeszcze do trzeciej klasy szkoły podstawowej nr 152 im. Marii Dąbrowskiej, co doprowadziło do trudności w nauce i do powtarzania jeszcze raz tej samej klasy. Jego ojciec po rozwodzie w 1986 zerwał kontakty z rodziną, następnie był poszukiwany przez milicję z powodu konieczności ustalenia adresu i opłacania alimentów. Okazało się, że wyemigrował do Niemiec i zamieszkał u rodziny od tej ze strony swojej matki. Martin, poznawszy adres pobytu ojca, wyjechał do niego, tam usłyszał pierwsze single zespołu Snap! z Turbo B., które go zainspirowały. Podczas pobytu u ojca zapoznawał się też z nowo powstającym wtedy gatunkiem rap, którego słuchał z lokalnych rozgłośni.

Aktywność obywatelska[edytuj | edytuj kod]

Martin pierwszy raz podczas jazdy na rowerze jedzie w masce przeciwpyłowej w Warszawie w roku 2008

Aktywnie włącza się w ochronę praw artystów tworzących utwory muzyczne. Podpisał się pod apelem twórców[28] w sprawie opłaty od czystych nośników skierowanym do Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz wziął udział w akcji Make Internet Fair[29] składając swój elektroniczny podpis pod polską petycją opublikowaną na portalu petycjeonline.com pod nazwą Apel polskich twórców o poparcie dla Dyrektywy PE w sprawie prawa autorskiego na jednolitym rynku cyfrowym[30]. Bierze też udział we wszystkich apelach i petycjach związanych z ograniczeniem zanieczyszczenia powietrza oraz tworzy filmy przedstawiające smog wykorzystując drony[31][32]. Publikuje i udostępnia na portalach społecznościowych artykuły w języku angielskim, w których podaje sposoby koniecznych rozwiązań prawnych w celu pozbycia się smogu w miastach[33]. Wspiera w internecie wszelkie aktywności związane z propagowaniem jazdy na rowerze i mobilizuje społeczność poprzez swoje wpisy na portalach społecznościowych i stronach, których jest administratorem oraz na grupach na facebooku. Jako aktywny i świadomy cyklista od wielu lat jeździ w mieście w masce antysmogowej wyposażonej w wymienny filtr z aktywnym węglem. Rower uważa za środek transportu, a nie tylko za sprzęt do czynnej rekreacji sportowej. Jego wpis mobilizujący do jazdy na rowerze zimą wprost z fejsbukowej grupy Bicycle World trafił do artykułu na blogu międzynarodowego think-tanku Mobycon[34]. W 2021 roku wziął udział w oficjalnym ogólnopolskim pierwszym tak dużym wysłuchaniu publicznym pt. "Krajowy Plan Odbudowy[35] zorganizowanym on-line za pomocą aplikacji Zoom. Przedstawiciele rządu, autorzy, organizatorzy, przedstawiciele podmiotów różnych sektorów i środowisk, instytucji oraz osób indywidualnych mogli zabrać głos w sprawie tzw. komponentu „Zielona, inteligentna mobilność”[36]. Dyskusja w sprawie Krajowego Planu Odbudowy dotyczyła m.in. sposobów i pomysłów na finansowe działania w zakresie: rozwoju elektromobilności, zwiększające konkurencyjność sektora kolejowego oraz bezpieczeństwo transportu (zarówno na drogach, jak i kolei), także przez wdrożenie rozwiązań cyfrowych.

Petycje własne[edytuj | edytuj kod]

Tytuł petycji Rok powstania Adresat petycji Źródło
NIE dla Najbardziej trujących aut w miastach 2019 Ministerstwo Infrastruktury Departament Kontroli [37]
TAK dla Abolicji ! NIE dla bezprawnych działań ZUS ! 2019 Ministerstwa Finansów [38]
Postulaty Małej Skali Działalności Gospodarczej! 2020 Kancelaria Prezesa Rady Ministrów [39]


Dyskografia[edytuj | edytuj kod]

  • (2005) Go Forward – Machine Gun Ibiza, UK – Vinyl
  • (2005) Da Remix EP – Tigermaan RMX – Machine Gun Ibiza, UK – Vinyl
  • (2007) Tigermaan EP – SEEK Records,
  • (2007) Street Move – SEEK Records,
  • (2007) Kolombo – Chez Jeanne – Tigermaan Remix – Lou Lou Records, BE – Vinyl
  • (2009) The Establishment – SEEK Records
  • (2010) Dance Tonight – Projection Label
  • (2011) Tropical Inception EP – Projection Label
  • (2012) Marek Bilinski – Escape From The Tropics – Tigermaan Remix, Projection Label
  • (2013) Deep City Presents Moontime – Projection Label
  • (2014) Among the Clouds – Projection Label
  • (2018) Bright Side – Projection Label
  • (2018) Today Is Not Today – Projection Label
  • (2019) Secret Weapon – Projection Label

Filmy video[edytuj | edytuj kod]

Tytuł Rok Reżyseria / Postprodukcja Album, EP, Singiel, Inne Źródło
„In a Coma” 2011 DreamScene.org / Martin Tigermaan Tropical Inception [40]
"I Love Krakow" 2013 Martin Tigermaan / Aga Macias Live DJ Mix [41]
"Among The Clouds" 2014 Martin Tigermaan / Piotr "Platoon" Boruc Among The Clouds [42]

Gościnnie[edytuj | edytuj kod]

Artysta – Album/Singiel Rok Utwór Źródło
Red – "Red Est Comme" 2010 "Red Est Comme" (w videoklipie) [43]
DJ 600VSmak B.E.A.T. Records 1997 "Tak jak chcesz" (na płycie jako J.Tiger) [44]
Krzysztof Kasowski 2023 "Czujeę się lepiey" (w videoklipie) [45]

Działalność biznesowa[edytuj | edytuj kod]

W 2008 otworzył agencję Life Is Music Entertainment zajmującą się artystami, zarządzaniem artystycznym dorobkiem, koncertami oraz eventami. W 2018 założył agencję kreatywną Lime On[46].

Dzieła[edytuj | edytuj kod]

Beletrystyka

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]

Genealogia[edytuj | edytuj kod]

Pradziadkowie

Michael Chmarzysnki (Wtelo)

Anna Klaczyńska

Wincenty Klimek

Zofja Krumbein

Jan Bogucki

Magdlena Sałyga

Jan Frączek

Marianna Olewińska

Dziadkowie

Franz Michael Chmarzynski (1910–1940)
∞1929
Marta Zofia Klimek

Seweryn Bogucki (1907-1981)

Adela Frączek (1913-2007)

Rodzice

Zygfryd Benito Chmarzyński (1939 Bydgoszcz)
∞1966 Warszawa roz. 1985 Warszawa
Regina Bogucka (ur. 1942)

Martin Tigermaan (ur. 1974 Warszawa)


Uwagi[edytuj | edytuj kod]

  1. W 2020 roku wrócił po 11 latach do STOART zrywając członkostwo w stowarzyszeniu SAWP zarzucając mu brak wsparcia dla artystów podczas trwania pandemii coronavirusa COVID-19[3].

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. Martin Tigermaan. www.tumblr.com. [dostęp 2014-06-10]. [zarchiwizowane z tego adresu (2015-02-16)]. (ang.).
  2. Tigermaan. discogs.com. [dostęp 2010-01-01]. (ang.).
  3. Wypowiedzenie Umowy SAWP 2020. www.google.com. [dostęp 2020-06-20]. (pol.).
  4. Tigermaan – Biografia. www.lastfm.pl. [dostęp 2010-03-16]. (pol.).
  5. Tigermaan – Biografia. www.beatport.com. [dostęp 2010-03-31]. (ang.).
  6. Superfuzja – Recenzja, www.muzyka.onet.pl [zarchiwizowane 2013-05-04] (pol.).
  7. Emofunk – Ablum Out Now. www.beatportal.com. [dostęp 2009-05-28]. [zarchiwizowane z tego adresu (2010-05-16)]. (ang.).
  8. Land Grab. itunes.apple.com. [dostęp 2012-01-14]. (ang.).
  9. SEEK Records – O SEEK Records. www.seekrecords.com. [dostęp 2009-01-01]. [zarchiwizowane z tego adresu (2010-04-23)]. (ang.).
  10. DJMODSHOP S C | KRS.wp.pl [online], krs.wp.pl [dostęp 2018-04-12] (pol.).
  11. Tigermaan – Go Forward. www.discogs.com. [dostęp 2005-05-01]. (ang.).
  12. Tigermaan/Go Forward レコード・CD通販のサウンドファインダー [online], www.soundfinder.jp [dostęp 2022-02-14].
  13. Martin G. Tigermaan [online], www.facebook.com [dostęp 2018-04-12] (pol.).
  14. POZYCJA KRS W REJESTRZE PRZEDSIĘBIORCÓW. www.krs-online.com.pl. [dostęp 2012-01-27]. (pol.).
  15. Projection Label – Releases [online], www.junodownload.com [dostęp 2010-03-15] (ang.).
  16. DEMON @ MONOBAR PARTY OUTSET. FastMuzikBookingTV 2008-10-06. [dostęp 2017-09-22].
  17. Demon [online], Discogs [dostęp 2017-09-22] (ang.).
  18. Benjamin Diamond [online], Discogs [dostęp 2017-09-22] (ang.).
  19. Zespół, Oficjalne otwarcie Hunter’s Club – Benjamin Diamond! [online], Muno.pl [dostęp 2017-09-22] (pol.).
  20. Anonim.dei, BEGIN THE WEEKEND WITH MICHAEL GRAY!, 24 marca 2011.
  21. Michael Gray – The Weekend (Official Video). Altra Moda Music 2013-04-11. [dostęp 2017-09-22].
  22. Tigermaan at the National Museum in Krakow 2010 (dj mashup). ArtOffSound 2010-11-29. [dostęp 2019-03-10].
  23. g (muz.), Tigermaan DJ Mashup – Chopin and electronica @ the National Museum in Krakow PL [online], Mixcloud [dostęp 2019-03-10].
  24. MAREK BILIŃSKI – BEST OF THE BEST (SPOT REKLAMOWY). www.youtube.com. [dostęp 2014-04-04]. (pol.).
  25. MAREK BILIŃSKI. www.amazon.com. [dostęp 2012-12-06]. (ang.).
  26. MAREK BILIŃSKI. www.itunes.apple.com. [dostęp 2012-12-06]. (ang.).
  27. TRIALS X od dziś na iTunes. www.hip-hop.pl. [dostęp 2012-01-18]. [zarchiwizowane z tego adresu (2012-03-07)]. (pol.).
  28. APEL W SPRAWIE OPŁATY OD CZYSTYCH NOŚNIKÓW SKIEROWANY DO MINISTRA KULTURY I DZIEDZICTWA NARODOWEGO [online], www.apeltworcow.pl [dostęp 2019-02-14].
  29. makeinternetfair.eu [online], makeinternetfair.eu [dostęp 2019-02-14] [zarchiwizowane z adresu 2019-02-15] (ang.).
  30. Apel polskich twórców o poparcie dla Dyrektywy PE w sprawie prawa autorskiego na jednolitym rynku cyfrowym [online], Petycjeonline.com [dostęp 2019-02-14].
  31. SMOG atakuje Kraków - Błonia Park | 360° Drone. [dostęp 2022-02-08].
  32. SMOG atakuje Wrocław - Pollution In Wroclaw | 360° Drone. [dostęp 2022-02-08].
  33. SMOG – We Need Quick Legal Changes [online], linkedin.com [dostęp 2010-02-10] (ang.).
  34. Mobycon [online], Mobycon [dostęp 2022-02-05] (niderl.).
  35. Wysłuchania publiczne - Krajowy Plan Odbudowy. Zielona, inteligentna mobilność. [dostęp 2022-04-12].
  36. Mobilność [online], WysluchaniaKPO [dostęp 2022-04-12] (ang.).
  37. NIE dla Najbardziej trujących aut w miastach. www.avaaz.com. [dostęp 2019-10-17]. (pol.).
  38. TAK dla Abolicji ! NIE dla bezprawnych działań ZUS !. www.avaaz.com. [dostęp 2019-10-31]. (pol.).
  39. TAK dla Abolicji ! NIE dla bezprawnych działań ZUS ! [online], www.change.org [dostęp 2020-05-14] (pol.).
  40. "In A Coma" – teledysk. www.youtube.com. [dostęp 2011-07-31]. (ang.).
  41. TIGERMAAN – I Love Krakow – DJ MIX & Balloon View by Aga Macias – teledysk. www.youtube.com. [dostęp 2013-10-20]. (ang.).
  42. Tigermaan feat. Zeus Zephyn III – "Among The Clouds" – teledysk. www.musicis.pl. [dostęp 2015-07-15]. (pol.).
  43. Jutro premiera teledysku RED – "Red Est Comme"!. www.hip-hop.pl. [dostęp 2010-06-01]. [zarchiwizowane z tego adresu (2010-06-10)]. (pol.).
  44. DJ 600V – J. Tiger – Tak jak chcesz (1997). www.youtube.com. [dostęp 2013-02-22]. (pol.).
  45. K.A.S.A. – Czujeę się lepiey 2.0(Nowość 2023). www.youtube.com. [dostęp 2023-06-16]. (pol.).
  46. LIME ON SPÓŁKA Z OGRANICZONĄ ODPOWIEDZIALNOŚCIĄ [online], mojepanstwo.pl [dostęp 2018-08-06] (ang.).
  47. Pokolenie Mata [online], www.mybook.pl [dostęp 2006-09-21] (pol.).
  48. Eastechno – Hiroaki Shikata [online], www.flicr.com [dostęp 2018-10-09] (ang.).

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]