Tigranes II

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Tigranes II
Ilustracja
król Armenii
Okres od 95 p.n.e.
do 56 p.n.e.
władca państwa Seleucydów
Okres od 83 p.n.e.
do 69 p.n.e.
Dane biograficzne
Dynastia Artaksydowie
Data urodzenia 138 p.n.e.
Data śmierci 56 p.n.e.
Ojciec Tigranes I lub Artawazdes I
Żona Kleopatra z Pontu
Dzieci Zariadres, Artawazdes II,
Tigranes,
? (córka)

Tigranes II, zwany później Wielkim (ur. 138, zm. 56 p.n.e.) – król Armenii w latach 95-56 p.n.e. z dynastii Artaksydów. Syn Tigranesa I lub Artawazdesa I. Za jego czasów Armenia uzyskała status mocarstwa.

Panowanie[edytuj | edytuj kod]

Imperium Tigranesa Wielkiego
Moneta z wizerunkiem Tigranesa II

Wychował się na dworze króla Partii, Mitrydatesa II, gdzie przebywał jako zakładnik. Po powrocie do kraju i przejęciu władzy przystąpił do poszerzania granic swojego królestwa. Został władcą dzięki poparciu Partów. Doprowadził państwo do znacznej potęgi, którą umocnił sojuszem z królem Pontu Mitrydatesem VI Eupatorem. Przypieczętował przymierze małżeństwem z jego córką, Kleopatrą. Na początku panowania anektował znaczne obszary państw Partów i Seleucydów. Dążył do rozszerzenia swego panowania w całej Azji Mniejszej. Wykorzystując osłabienie państwa Partów opanował północną Mezopotamię i Medię Atropatene. W 83 roku p.n.e. doprowadził do upadku państwo Seleucydów podporządkowując sobie Syrię, Cylicję i Fenicję.

Stolicę państwa ustanowił w Tigranocercie. Przyjął tytuł króla królów.

W 72 roku p.n.e., gdy Rzymianie wypędzili Mitrydatesa Eupatora, Tigranes udzielił mu azylu i odmówił jego wydania. W odpowiedzi armia pod dowództwem Lukullusa wkroczyła do Armenii i dwukrotnie pokonała wojska Tigranesa II (w 69 i 68 r. p.n.e.).

W 69 p.n.e. został pokonany pod Tigranocertą przez wojska Lukullusa. Przed kompletną katastrofą ocalił Ormian bunt legionistów i odwołanie Lukullusa do ojczyzny.

W 66 p.n.e. Pompejusz Wielki zmusił starzejącego się Tigranesa do kapitulacji, ale potraktował go łaskawie i zwrócił mu resztki królestwa w zamian za daninę w wysokości 6 tysięcy talentów srebra. Tigranses zachował tylko tron Armenii, zrzekając się zdobytych ziem.

Poprzednik
Tigranes I
Król Armenii
95 p.n.e. - 55 p.n.e.
Następca
Artawazdes II

Zobacz też[edytuj | edytuj kod]

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]