Tikrit

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Tikrit
‏تكريت‎
Ilustracja
Pałac Saddama Husajna nad rzeką Tygrys w Tikricie
Państwo

 Irak

Muhafaza

Salah ad-Din

Populacja (2012)
• liczba ludności


151 284

Położenie na mapie Iraku
Mapa konturowa Iraku, blisko centrum u góry znajduje się punkt z opisem „Tikrit”
Ziemia34°35′N 43°40′E/34,583333 43,666667

Tikrit, rzadziej Takrit (arab. تكريت, trl. Takrīt / Takrīt, trb. Takrit / Tikrit) – miasto (151 tys. mieszkańców) nad Tygrysem w północnym Iraku; stolica prowincji Salah ad-Din.

W późnej starożytności Tikrit był siedzibą mafriana, czyli przywódcy monofizyckiego kościoła jakobickiego w przynależącej do imperium Sasanidów Mezopotamii; ten fragment Międzyrzecza był bowiem jakobicki, podczas gdy pozostała część podkegała Kościołowi Wschodu i wyznawała chrześcijaństwo w wersji nestoriańskiej. Mafrian rezydował w Tikricie do 1156 roku, kiedy przeniósł się do Mosulu, gdzie mafrianat zanikł po 1860 r. Istniały także inne, lecz mniej znane i ważne, mafrianaty.

W średniowieczu teren geograficzny Górnej Mezopotamii, na którym leży miasto, nazywano Dżezira.

Tikrit jest znany głównie jako miejsce narodzin Saladyna. W pobliskiej wiosce Al-Audża urodził się również Saddam Husajn. Większość elity rządzącej za panowania Saddama Husajna wywodziła się z tego miasta. Miasto w większości zamieszkane jest przez sunnitów, którzy są w Iraku mniejszością. W czerwcu 2014 miasto zajęli sunniccy ekstremiści z ugrupowania Państwo Islamskie.