Tilapia mariae

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj
Tilapia mariae[1]
Boulenger, 1899
Tilapia mariae
Systematyka
Domena eukarionty
Królestwo zwierzęta
Typ strunowce
Podtyp kręgowce
Podgromada promieniopłetwe
Rząd okoniokształtne
Rodzina pielęgnicowate
Podrodzina Pseudocrenilabrinae
Plemię Tilapiini
Rodzaj Tilapia
Gatunek Tilapia mariae
Synonimy
  • Tilapia dubia Lönneberg, 1904
  • Tilapia meeki Pellegrin, 1911
Kategoria zagrożenia (CKGZ)[2]
Status iucn3.1 LC pl.svg

Tilapia mariaegatunek słodko- i słonawowodnej, roślinożernej ryby okoniokształtnej z rodziny pielęgnicowatych (Cichlidae), użytkowany gospodarczo jako ryba konsumpcyjna, komercyjnie poławiany dla potrzeb akwarystyki. Dzięki wysokiej płodności, agresywnym zachowaniom oraz plastyczności ekologicznej stał się gatunkiem inwazyjnym i znaczącym szkodnikiem na obszarach introdukcji.

Występowanie[edytuj | edytuj kod]

Afryka Zachodnia i Środkowa – od Wybrzeża Kości Słoniowej po Nigerię. Gatunek szeroko rozprzestrzeniony w przybrzeżnych lagunach oraz w dolnym biegu rzek. Zasiedla wody stojące i płynące, nad skalistym lub mulistym dnem. Został introdukowany między innymi w Australii i Stanach Zjednoczonych, gdzie zaaklimatyzował się i wytworzył stabilne populacje[2].

Budowa[edytuj | edytuj kod]

Ciało krótkie, głębokie. Głowa zaokrąglona, z małym otworem gębowym. Oczy czerwone. Ubarwienie górnej części ciała zmienne, zależne od wieku ryby – od żółtawo-zielonego u młodych osobników po ciemno oliwkowe u dojrzałych. Przez boki ciała przebiega od 5 do 9 pionowych pasów, w środkowej części przechodzących w ciemniejsze plamy.

Dorosłe osobniki osiągają przeciętnie około 17 cm, maksymalnie 39 cm długości całkowitej (TL). Największa odnotowana masa ciała wynosi 1,36 kg[3].

Rozród[edytuj | edytuj kod]

Tilapia mariae uzyskuje dojrzałość płciową przy długości ciała 10–15 cm. Samica składa na podłożu 600–3300 sztuk ikry. Rodzice opiekują się zarodkami i młodymi do osiągnięcia przez nie około 3 cm długości[2][3].

Klasyfikacja[edytuj | edytuj kod]

Pozycja filogenetyczna tego gatunku w obrębie rodzaju Tilapia została zakwestionowana badaniami molekularnymi[4], które sugerują, że nie jest on blisko spokrewniony z Tilapia s. s.

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. Tilapia mariae, w: Integrated Taxonomic Information System (ang.).
  2. a b c Tilapia mariae. Czerwona księga gatunków zagrożonych (IUCN Red List of Threatened Species) (ang.).
  3. a b Tilapia mariae. (ang.) w: Froese, R. & D. Pauly. FishBase. World Wide Web electronic publication. www.fishbase.org [dostęp 12 sierpnia 2012]
  4. Schwarzer et al. The root of the East African cichlid radiations. „BMC Evolutionary Biology”. 9, s. 186, 2009. DOI: 10.1186/1471-2148-9-186 (ang.).