Tim Scott (polityk)

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Tim Scott
Ilustracja
Data i miejsce urodzenia

19 września 1965
North Charleston, Karolina Południowa

Senator Stanów Zjednoczonych z Karoliny Południowej
Okres

od 2 stycznia 2013

Przynależność polityczna

Partia Republikańska

Poprzednik

Jim DeMint

Kongresmen Stanów Zjednoczonych z 1. okręgu wyborczego w Karolinie Południowej
Okres

od 3 stycznia 2011
do 2 stycznia 2013

Poprzednik

Henry Brown

Następca

Mark Sanford

podpis

Tim Scott, wł. Timothy Eugene Scott (ur. 19 września 1965 w North Charleston) – amerykański polityk, działacz Partii Republikańskiej. Od 2013 roku pełni funkcję senatora Stanów Zjednoczonych 3. klasy z Karoliny Południowej. Wcześniej przez 2 lata reprezentował w Izbie Reprezentantów 1. okręg wyborczy tego stanu.

W 2010 roku został wybrany do Izby Reprezentantów z 1. okręgu wyborczego Karoliny Południowej. Okręg ten obejmuje m.in. Charleston. Tym samym stał się pierwszym czarnoskórym republikaninem wybranym w Karolinie Południowej do Kongresu od 1897.

Po nagłej rezygnacji senatora Jima DeMinta pod koniec 2012 roku gubernator Karoliny Południowej – Nikki Haley mianowała Scotta na jego miejsce. W 2014 Scott wystartował w wyborach specjalnych. Nie miał najmniejszych problemów w prawyborach, w których uzyskał prawie 90% głosów. Karolina Południowa, jak i całe Głębokie Południe jest bardzo konserwatywna i w ostatnich latach dominują tam republikanie. Scott nie miał więc żadnych problemów w wyborach ogólnych. Pokonał demokratkę Joyce Dickerson 61%-37%.

W 2016 roku został wybrany na pełną, 6-letnią kadencję. W wyborach pokonał kandydata demokratów Thomasa Dixona stosunkiem głosów 61%-37%.

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]