Przejdź do zawartości

Time (tygodnik)

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Time
Ilustracja
Częstotliwość

tygodnik

Państwo

 Stany Zjednoczone

Wydawca

Time Inc.

Tematyka

polityczno-społeczna

Pierwszy numer

3 marca 1923

Redaktor naczelny

Richard Stengel

Średni nakład

4 038 509 egz.

ISSN

0040-781X

OCLC

1311479

Strona internetowa
Okładka pierwszego wydania „Time’a” z 3 marca 1923

Time – amerykański tygodnik społeczno-polityczny wydawany od 1923 w Nowym Jorku[1]. Ma największy nakład spośród amerykańskich tygodników[potrzebny przypis].

Został założony w 1923 przez Britona Haddena i Henry’ego Luce’a. Jego pierwsi redaktorzy naczelni traktowali po części pracę w redakcji jako zabawę, przez co „Time” do dziś jest krytykowany za zbyt swobodne podejście do poważnych tematów[potrzebny przypis].

W niektórych kampaniach reklamowych skrót TIME jest rozwijany jako The International Magazine of Events (międzynarodowy magazyn informacyjny).

Od 1997 „Time” jest wydawcą publikacji informacyjnej Time Almanac.

Wersje[edytuj | edytuj kod]

Oprócz podstawowej amerykańskiej wersji „Time” ukazuje się również w następujących edycjach:

  • europejska („Time Europe”) – wydawana w Londynie, obejmuje zasięgiem Europę, Bliski Wschód, Afrykę, a od 2003 także Amerykę Łacińską
  • azjatycka („Time Asia”) – ma swoją siedzibę w Hongkongu
  • kanadyjska („Time Canada”) – redakcja znajduje się w Toronto
  • australijska – obejmuje zasięgiem Australię, Oceanię i Wyspy Pacyfiku.

Człowiek Roku[edytuj | edytuj kod]

„Time” najbardziej znany jest z przyznawania tytułu „Człowiek Roku”. Otrzymuje go osoba, która w minionym roku miała, zdaniem redaktorów, największy wpływ na wydarzenia w Ameryce i na świecie w pozytywnym lub negatywnym znaczeniu. Wśród laureatów byli m.in. prezydenci Stanów Zjednoczonych, dyktatorzy – Adolf Hitler i Józef Stalin – oraz dwóch Polaków: Jan Paweł II i Lech Wałęsa.

Tytuł po raz pierwszy przyznano Charlesowi Lindberghowi w 1927. W 2006 „Time” nagrodził społeczność internetową, honorując w ten sposób masowy wkład w rozwój internetowych treści i społeczności.

Podrobienie rankingu tygodnika Time[edytuj | edytuj kod]

Ranking 100 najbardziej wpływowych osób świata magazynu Time został w 2009 zmanipulowany przez internautów związanych z serwisem 4chan. Ranking był ułożony na podstawie głosów internautów i zabezpieczony przez reCAPTCHA. W wyniku połączonych działań wielu internautów udało się wprowadzić na pierwsze miejsce założyciela serwisu i ułożyć akronim z pierwszych liter nazwisk osób w rankingu: marble cake also the game[2].

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. The Oxford companion to the English language. Tom McArthur (red.). Oxford: Oxford University Press, 1992, s. 1042–1043. ISBN 0-19-214183-X.
  2. Hakerzy ośmieszyli magazyn Time. [dostęp 2009-04-30]. [zarchiwizowane z tego adresu (14 kwietnia 2010)].

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]