Timothy Kopra

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj
Timothy Lennart Kopra

Timothy Lennart Kopra (ur. 9 kwietnia 1963 w Austin, stan Teksas, USA) – podpułkownik lotnictwa, inżynier, członek korpusu astronautów NASA.

Wykształcenie oraz służba wojskowa[edytuj]

 • 1981 – ukończył McCallum High School w Austin.
 • 1985 – po ukończeniu Akademii Wojskowej Stanów Zjednoczonych (United States Military Academy) w West Point, stan Nowy Jork uzyskał licencjat w dziedzinie nauk ścisłych. Następnie w stopniu podporucznika rozpoczął czynną służbę wojskową w siłach powietrznych.
 • 1986 – w sierpniu po zakończonym szkoleniu lotniczym został pilotem wojskowym.
 • 1986-1990 – na różnych stanowiskach służył w 101 eskadrze powietrznodesantowej stacjonującej w Fort Campbell (Kentucky).
 • 1990 – został przeniesiony do Hanau w Niemczech, gdzie pełnił służbę w 3 dywizji pancernej (3rd Armored Division). Z tą jednostką uczestniczył w operacjach Pustynna Tarcza (Desert Shield) i Pustynna Burza (Desert Storm). Służbę w Niemczech zakończył jako dowódca grupy śmigłowców bojowych.
 • 1995 – na Georgia Institute of Technology otrzymał stopień magistra inżynierii lotniczej i kosmicznej. Później skierowano go do Szkoły Pilotów Doświadczalnych Marynarki Wojennej Stanów Zjednoczonych (United States Naval Test Pilot School). Po jej ukończeniu służył w Centrum Doświadczalnym Techniki Lotniczej Armii USA (U.S. Army Aviation Technical Test Center) w Fort Drucker, stan Alabama. Jako pilot doświadczalny uczestniczył w różnych projektach. Był również szefem programu badawczego śmigłowca Comanche. Poza tym ukończył wiele innych szkoleń wojskowych w tym: kurs spadochronowy (Army Parachutist Course), szkolenie dla żołnierzy wojsk powietrznodesantowych (Air Assault Courses) i szkołę sztabu połączonych sił zbrojnych (Combined Arms Services Staff School). Został również absolwentem uczelni Sztabu Generalnego (Command and General Staff College).
 • 2006 – ukończył Podyplomowe Studia Operacyjno-Strategiczne a Akademii Wojennej USA (Army War College).

Praca w NASA i kariera astronauty[edytuj]

 • 200026 lipca został przyjęty do korpusu amerykańskich astronautów (grupa NASA-18) jako kandydat na specjalistę misji. Wkrótce rozpoczął przeszkolenie specjalistyczne, podczas którego zapoznał się m.in. z budową Międzynarodowej Stacji Kosmicznej.
 • 2002-2005 – po zakończeniu kursu podstawowego otrzymał przydział do Wydziału Eksploatacji Stacji Kosmicznej (Station Operations Branch) Biura Astronautów NASA.
 • 2006 – od 26 do 28 stycznia wspólnie z Maksimem Surajewem z Rosji oraz Nicole Stott, astronautką NASA, uczestniczył w teście na umiejętność przeżycia na wypadek awaryjnego lądowania na obszarach niezamieszkanych. Zadanie to realizowali w jednym z podmoskiewskich lasów. Od 16 do 22 sierpnia uczestniczył w podwodnej misji NEEMO 11 (NASA Extreme Environment Mission Operations) realizowanej przez NASA i NOAA. Wspólnie z T. Koprą w eksperymencie uczestniczyli również inni członkowie korpusu astronautów: Sandra Magnus, Timothy Creamer oraz Robert Behnken. Wyniki badań jakie wówczas uzyskano mają być wykorzystane przez NASA m.in. w pracach nad powrotem astronautów na Księżyc i w ewentualnej załogowej misji na Marsa.
 • 2007 – w lutym NASA wyznaczyła go do załogi rezerwowej Ekspedycji 16, a później Ekspedycji 17 na Międzynarodową Stację Kosmiczną. W lecie otrzymał wstępny przydział do podstawowego składu Ekspedycji 18. Dotrze do niej razem z załogą STS-127[1]. Kopra został specjalistą tej misji.
 • 200915 lipca rozpoczął swój pierwszy lot kosmiczny na pokładzie wahadłowca Endeavour. Na Ziemię powrócił 12 września razem z członkami załogi STS-128.

Ostatnio pracował przy programie badania interfejsów komunikacyjnych dwóch nowych modułów ISS, oprogramowaniu komputerów pokładowych i sieci lokalnej na stacji.

Odznaczenia i nagrody[edytuj]

Wykaz lotów[edytuj]

Loty kosmiczne, w których uczestniczył Timothy L. Kopra
Lp. Data startu Statek kosmiczny Data lądowania Statek kosmiczny Funkcja Czas trwania
1
15 lipca 2009
STS-127
Endeavour
F-23
12 września 2009
STS-128
Discovery
F-37
specjalista misji
58 dni 2 godziny 50 minut i 15 sekund
Łączny czas spędzony w kosmosie – 58 dni 2 godziny 50 minut i 15 sekund

Zobacz też[edytuj]

Przypisy

Bibliografia[edytuj]

Linki zewnętrzne[edytuj]