Timothy Treadwell

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Timothy Treadwell (ur. 29 kwietnia 1957, zm. 5 października 2003) – amerykański pasjonat zajmujący się niedźwiedziami. Spędził 13 sezonów w Parku Narodowym Katmai na Alasce, obserwując z bliska te zwierzęta.

Życiorys[edytuj | edytuj kod]

Urodził się w Nowym Jorku. Swój pierwszy sezon wśród niedźwiedzi spędził w 1990 roku. Od tamtej pory w każdy sezon letni na Alasce wyjeżdżał do Parku Narodowego Katmai. Stał się sławny w całych Stanach Zjednoczonych, chętnie dzielił się swoimi odkryciami, udzielał wywiadów, robił też wykłady w wielu szkołach.

Pod koniec trzynastego sezonu, w nocy z piątego na szóstego października, niedźwiedź grizzly podszedł do obozowiska Treadwella. On i jego konkubinaAmie Huguenard, zostali przez niego zabici i częściowo pożarci. Podczas ataku włączona była kamera Timothy'ego, która zarejestrowała dźwięki.

Wraz z Jewel Palovak napisał książkę Among Grizzlies: Living with Wild Bears in Alaska. Razem z nią i Jonathanem Byrnem założył organizację Grizzly People.

W 2005 roku niemiecki reżyser Werner Herzog, wykorzystując obszerne fragmenty nagrań Timothy'ego, nakręcił film Grizzly Man.

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]