Timur i jego drużyna

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Timur i jego drużyna
Тимур и его команда
Autor

Arkadij Gajdar

Typ utworu

powieść dla młodzieży

Wydanie oryginalne
Miejsce wydania

Związek Radziecki

Język

rosyjski

Data wydania

1940-09-05

Wydawca

Пионерская правда

Pierwsze wydanie polskie
Data wydania polskiego

1946

Wydawca

Spółdzielnia Wydawnicza „Czytelnik”

Przekład

Helena Jarmolińska, Aleksander Wat, Danuta Wawiłow

Timur i jego drużyna, (ros. Тимур и его команда) – powieść dla młodzieży napisana przez Arkadija Gajdara. W pierwszej wersji bohater miał na imię Dunkan, ale autora zmuszono do zmiany, wybrał wtedy imię swojego syna – Timur. Powieść ukazała się w 1940 w Pionierskiej Prawdzie. Grupa młodzieży pomaga anonimowo rodzinom żołnierzy Armii Czerwonej walczących z nienazwanym po imieniu wrogiem[1]. Powieść przetłumaczono na wiele języków, w tym polski (przetłumaczyli Helena Jarmolińska, w 1946, Aleksander Wat, 1952, późniejsze wydania Danuty Wawiłow, 1979). Powieść sfilmowano w ZSRR w latach 1940 (na podstawie jeszcze nieukończonego rękopisu) oraz w 1976.

Kontynuacja[edytuj | edytuj kod]

W 1940 autor napisał drugą część – «Комендант снежной крепости» (Komendant śnieżnej twierdzy), sfilmowaną w 1965. Po napadzie Niemiec na ZSRR w 1941 Gajdar napisał scenariusz filmu «Клятва Тимура» (Przysięga Timura), zrealizowanego w 1942.

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. Jak dowodzi Ebenezer Rojt w precyzyjnej analizie na swoim blogu pt. Kompromitacje, najprawdopodobniej właśnie kończy się bitwa nad Chałchin-Goł i trwa już koncentracja Armii Czerwonej do ataku na Polskę we wrześniu 1939 r. Wskazują na to liczne poszlaki w treści książki, jak w tym przede wszystkim świętowanie rocznicy walk nad Jeziorem Chasan i czas I wydania książki (5 września 1940 r.).

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]