Tinder

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Tinder
Logo Tinder
Logo programu
Autor Tinder, Inc.
Pierwsze wydanie wrzesień 2012
Aktualna wersja stabilna 10.1.1 (listopad 2018)[1]
System operacyjny iOS, Android
Rodzaj serwis społecznościowy
Strona internetowa

Tinder – mobilny portal randkowy korzystający z technologii lokalizacji. Dostępny jest jako aplikacja na systemy operacyjne iOS oraz Android, ponadto w wybranych krajach można z niego korzystać w przeglądarce internetowej[2].

Historia[edytuj | edytuj kod]

Tinder został uruchomiony w sierpniu 2012 roku przez Joe Munoza, Seana Rada, Whitney Wolfe, Chrisa Gulczynskiego oraz Jonathana Badeena[3]. Aplikacja początkowo działała na uczelniach, pierwszą była Southern Methodist University[4].

W listopadzie 2016 roku wydana została aktualizacja pozwalająca użytkownikom na terenie USA, Kanady oraz Wielkiej Brytanii zadeklarować swoją tożsamość płciową. Dodanych zostało 37 opcji do wyboru, w tym możliwość wpisania własnej[5].

Funkcje[edytuj | edytuj kod]

Tinder pozwala na wykorzystanie kont z Facebooka, Instagrama oraz Spotify w celu udostępnienia innym użytkownikom informacji takich jak zainteresowania, wspólni znajomi, zdjęcia czy też lubiane piosenki. Na podstawie lokalizacji ustala również położenie geograficzne. Aplikacja pozwala określić, w jakiej odległości oraz granicach wiekowych mają być wyszukiwani potencjalni kandydaci oraz jakiej mają być płci.

Dobieranie osób odbywa się poprzez przeglądanie przez użytkownika proponowanych profili ułożonych jeden po drugim i decydowanie o polubieniu lub odrzuceniu każdego z nich. W przypadku, gdy dwoje użytkowników wyrazi w ten sposób zainteresowanie sobą nawzajem, zostają oni dobrani w parę, po czym dana jest im możliwość prowadzenia czatu[6].

Płatne[edytuj | edytuj kod]

Choć korzystanie z podstawowych funkcji Tindera jest darmowe, aplikacja oferuje płatne subskrypcje. Użytkownicy w zależności od wybranej oferty mogą uzyskać m.in. możliwość nielimitowanego przeglądania profili, wyświetlania się innym użytkownikom w pierwszej kolejności przez 30 minut, zmiany lokalizacji wyszukiwanych osób czy też ukrycia informacji o swoim wieku i odległości od innych[7].

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. Tinder on the App Store (ang.). [dostęp 2018-11-14].
  2. Introducing Tinder Online – Swipe Anywhere (ang.). 2017-03-28. [dostęp 2017-10-04].
  3. Rip Empson: Tinder: Finding Traction On Campuses, IAC’s New Dating App Makes It Easy To Break The Ice (ang.). TechCrunch.
  4. How a dating app from an SMU grad flips the script on online searches, Dallas News, 23 marca 2016 [dostęp 2019-02-27] (ang.).
  5. Ryan O'Hare: Tinder gets transgender-friendly: Dating app rolls out 37 new gender identity options in massive update (ang.). Daily Mail Online, 2016-11-15. [dostęp 2017-10-04].
  6. Sylwia Zimowska: Tinder - co to jest i jak działa aplikacja randkowa, o której wszyscy mówią. Softonet, 2017-02-13. [dostęp 2017-10-04].
  7. Adam Golański: Tinder Boost, czyli randkowanie zamienia się w grę pay-to-win. dobreprogramy, 2016-09-29. [dostęp 2017-10-04].

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]