Tintin w Ameryce

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Tintin w Ameryce
Tintin en Amérique
Tom 3. serii Przygody Tintina
ilustracja
Scenariusz

Hergé

Rysunki

Hergé

Kraj wydania

Belgia

Język

francuski

Data pierwszego wydania

1932

Wydawca

Delcourt

Data pierwszego wydania polskiego

2002

Pierwszy wydawca polski

Twój Komiks

Tłumaczenie

Daniel Wyszogrodzki

poprzedni
Tintin w Kongo
następny
Cygara faraona

Tintin w Ameryce (z fr. Tintin en Amérique) to album komiksowy wydany w serii Tintin, autorstwa Hergé.

Treść[edytuj | edytuj kod]

Jest rok 1931. Po aresztowaniu gangsterów Ala Capone w poprzedniej przygodzie, Tintin w Kongo, Tintin zostaje wysłany do Chicago w stanie Illinois, aby zrobił tam porządek. Zostaje złapany przez bandytów wielokrotnie i wkrótce poznaje Ala Capone. Mimo że Tintin łapie i związuje Capone oraz jego współpracowników, policjant, którego chłopak prosi o pomoc nie wierzy mu i próbuje zaaresztować jego zamiast gangsterów (porażka Tintina pokazuje to, że Capone wciąż działał, gdy pisano komiks).

Po paru zamachach na życie, Tintin poznaje rywala Capone, Bobby’ego Smilesa, który jest szefem Stowarzyszenia Gangsterów w Chicago. Tintin spędza dużo czasu na próbach złapania Smilesa, co prowadzi go do Redskin City. Tam zostaje złapany przez Indian Czarne Stopy (którzy zostali oszukani przez gangstera, który wmówił im, że Tintin jest ich wrogiem), i odkrywa złoża ropy. To nieumyślnie powoduje wysiedlenie Indian z ich terenu i pozbawia ich udziałów w zyskach ze sprzedaży ropy. W końcu Tintin łapie Smilesa i wysyła go do Chicago w paczce.

Po zapuszkowaniu Smilesa, nieznany gangster porywa psa reportera, Milusia. Tintin postanawia go uratować i aresztuje gangsterów i ich współpracowników, choć jeden z nich próbuje uciec. Następnego dnia gangster namawia Maurice’a Oyle'a, aby zaprosił Tintina do fabryki mięsa, i doprowadził do sytuacji ,w której Tintin wpadłby do maszyny przerabiającej mięso. Nie udaje mu się to, bo pracownicy zaczynają strajk. Tintinowi udaje się złapać Maurice’a i drugiego gangstera.

Po tej eskapadzie Tintin zostaje zaproszony na bankiet, skąd zostaje porwany przez gangsterów, którzy postanawiają się na nim zemścić za zrujnowanie bandyckiego świata w Chicago. Tintin i Miluś zostają przywiązani do sztangi i wrzuceni do Jeziora Michigan. Jednak przez przypadek, używają drewnianej sztangi i w ten sposób Tintin i Miluś zostają uratowani przez łódź policyjną. Szybko okazuje się, że załoga to nie policjanci, a gangsterzy, którzy chcą zabić reportera. Ale Tintinowi udaje się ich powstrzymać i doprowadza on policję do ich kwatery. Wdzięczni mieszkańcy Chicago organizują paradę na cześć Tintina, po czym wraca on do Europy.

O wydaniu[edytuj | edytuj kod]

"Tintin w Ameryce” stosunkowo odważnie przedstawia stosunki panujące w Ameryce, pozytywnie obrazując Indian i Afroamerykanów. Podczas przygotowań do amerykańskiego wydania tego albumu (lata siedemdziesiąte) wydawcy wymusili na Hergé modyfikację pewnych elementów, przede wszystkim czyniąc czarnoskórych bohaterów albo bardziej „rozmytymi”, albo nawet zamieniając niektórych z nich na osoby białe[potrzebny przypis].

W Polsce komiks ten został wydany przez wydawnictwo Twój Komiks w roku 2002 roku.

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]