Tintin w Kongo

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Tom 2. serii Przygody Tintina
Tintin w Kongo
Tintin au Congo
Scenariusz Hergé
Rysunki Hergé
Kraj wydania Belgia
Język francuski
Data pierwszego wydania 1931
Wydawca Casterman
Data pierwszego wydania polskiego 2002
Pierwszy wydawca polski Twój Komiks
Tłumaczenie Daniel Wyszogrodzki

Tintin w Kongo (fr. Tintin au Congo) to album komiksowy wydany w serii Tintin, autorstwa Hergé.

Treść[edytuj | edytuj kod]

Tintin w Kongo zaczyna się, gdy Tintin i Miluś wyruszają z Antwerpii do Konga Belgijskiego. Miluś uczestniczy w kilku wypadkach na statku, w tym spotkanie z pasażerem na gapę, ale mimo to bezpieczne dojeżdżają do Matadi. Tam wypożyczają Forda T i zatrudniają przewodnika o imieniu Koko. Wyruszają w głąb Kongo, gdzie Tintin poluje na zwierzęta.

Gdy wracają do miejsca, w którym został Koko oraz samochód Tintin zauważa, że jego auto zostało skradzione przez człowieka, w którym później Miluś rozpoznaje pasażera na gapę. Odzyskują samochód, ale mężczyzna ucieka.

Następnie Tintin, Miluś i Koko udają się do wioski. Jednak pasażer na gapę dogaduje się z miejscowym czarownikiem i kilkakrotnie próbuje się pozbyć Tintina. W ostatniej próbie bandyta (Tom) próbuje zawiesić Tintina nad rzeką pełną krokodyli, ale Tintin zostaje uratowany przez belgijskiego misjonarza.

Tintin i Miluś zostają zabrani do miejsca, gdzie mieszkają misjonarze, a Tom znów próbuje pozbyć się Tintina, ale w ostatniej walce zostaje pożarty przez krokodyle, choć Tintin wcale tego nie chciał. Tintin odnajduje list, w którym Tom otrzymał instrukcje- zawarty był w nich rozkaz zabójstwa głównego bohatera . List został podpisany inicjałami A.C., które należą do Ala Capone, który pragnie przejąć wydobycie diamentów w Kongo. Tintin przekazuje informacje o tej akcji policji i z ich pomocą aresztuje gang.

W końcu Tintin może wrócić do spokojnego kongijskiego życia. Jednak on i Miluś zostają zaatakowani przez bawoły. Zanim zostają przez nie stratowani, przelatujący nieopodal samolot ich ratuje. Zostają zabrani do Europy, aby przygotować się do kolejnej przygody, Tintin w Ameryce.

Wydania[edytuj | edytuj kod]

"Tintin w Kongo” został wydany w postaci albumu czarno-białego (jak wszystkie pierwsze wydania początkowych albumów z przygodami Tintina) już w roku 1931 (we Francji dopiero 6 lat później). Według krytyków obraz Afryki jest typowy dla ówczesnej Belgii: naiwny i paternalistyczny. W roku 1946 Hergé przerysował go w kolorze, usuwając przy tym akcenty uważane za zbyt prokolonialne, co według przeciwników tego komiksu nie poprawiło jednak jego braków[potrzebny przypis].

W Polsce komiks ten został wydany przez wydawnictwo Twój Komiks w roku 2002 roku.

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]