Tipasa (Algieria)

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Tipasa
‏تيبازة‎
Ilustracja
Starożytny tumulus niedaleko Tipasy
Państwo

 Algieria

Wilajet

Tibaza

Populacja
• liczba ludności


25 225
(2008)

Kod pocztowy

42000

Położenie na mapie Algierii
Mapa konturowa Algierii, blisko górnej krawiędzi znajduje się punkt z opisem „Tipasa”
Ziemia36°35′N 2°27′E/36,583333 2,450000
Tipasa[a]
Obiekt z listy światowego dziedzictwa UNESCO
Ilustracja
Państwo

 Algieria

Typ

kulturowy

Spełniane kryterium

III, IV

Numer ref.

193

Region[b]

Kraje arabskie

Historia wpisania na listę
Wpisanie na listę

1982
na 6. sesji

Tipasa (fr. Tipaza), współczesne miasto również Tibaza (arab. تيبازة = Tibazah) – miejscowość w Algierii, ok. 70 km na zachód od Algieru. Znajdują się tu ruiny starożytnego miasta, wpisane na listę światowego dziedzictwa kultury UNESCO. Współczesne miasto jest stolicą prowincji Tibaza.

Położenie[edytuj | edytuj kod]

Współczesna osada położona jest nad Morzem Śródziemnym, w pewnej odległości od majestatycznie dominującej nad wybrzeżem i dodającej jej uroku góry Chenoua. W mieście znajduje się port rybacki. Z obu stron Tibazy rozlokowały się kompleksy turystyczne - majestatyczny Matares i prawdziwa perła architektury "wakacyjnej" Tipaza Village.

Historia miasta[edytuj | edytuj kod]

Tipasa była początkowo – w IV-V wieku p.n.e. osadą fenicką, następnie została zmieniona w typowie miasto rzymskie po podboju Mauretanii przez cesarza Klaudiusza na przełomie er.

Chociaż wcześnie pojawiło się tu chrześcijaństwo, spora część mieszkańców miasta wyznawała starożytny politeizm jeszcze do V wieku n.e. W 484 roku król Wandalów Huneryk wysłał do Tipasy ariańskiego biskupa dla zaprowadzenia wiary chrześcijańskiej. Wielu mieszkańców miasta uciekło wówczas przed prześladowaniami do Iberii.

W późniejszych wiekach Tipasa zniknęła z kart historii, a Arabowie, którzy mogli wprawdzie przyczynić się do jej upadku, najwyraźniej nie osiedlali się w tym miejscu. Współczesna osada Tibaza powstała dopiero w 1857 roku.

Ślady rzymskiego cyrku

Stanowisko archeologiczne[edytuj | edytuj kod]

Położone nad samym morzem ruiny rzymskie rozpościerają się na dość dużym obszarze. Zachowały się pozostałości dawnych obwarowań, forum rzymskie, amfiteatr i liczne domy mieszkalne z cennymi mozaikami. W najlepszym stanie są budynki chrześcijańskie: kościół z otaczającym go cmentarzem, bazylika i inne. Niedaleko Tipasy znajduje się tumulus z II wieku p.n.e. zwany Grobowcem Królów Numidyjskich (fr. tombeau de la chrétienne).

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]

  • Encyklopedia sztuki starożytnej, Wydawnictwa Artystyczne i Filmowe, Warszawa 1974, str. 452.