Tipasa (Algieria)

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj
Ten artykuł dotyczy ruin i miasta w Algierii. Zobacz też: Adżim w Tunezji.
Tipasa
تيبازة
Ilustracja
Starożytny tumulus niedaleko Tipasy
Państwo  Algieria
Wilajet Tibaza
Kod pocztowy 42000
Położenie na mapie Algierii
Mapa lokalizacyjna Algierii
Tipasa
Tipasa
Ziemia36°35′N 2°27′E/36,583333 2,450000
Tipasaa
Obiekt z listy światowego dziedzictwa UNESCO
Le Cardo maximus de la ville romaine (Tipaza).jpg
Państwo  Algieria
Typ kulturowe
Spełniane kryterium III, IV
Numer ref. 193
Regionb Kraje arabskie
Historia wpisania na listę
Wpisanie na listę 1982
na 6. sesji
a Oficjalna nazwa wpisana na liście UNESCO
b Oficjalny podział dokonany przez UNESCO

Tipasa (fr. Tipaza), współczesne miasto również Tibaza (arab. تيبازة = Tibazah) – miejscowość w Algierii, ok. 70 km na zachód od Algieru. Znajdują się tu ruiny starożytnego miasta, wpisane na listę światowego dziedzictwa kultury UNESCO. Współczesne miasto jest stolicą prowincji Tibaza.

Położenie[edytuj | edytuj kod]

Współczesna osada położona jest nad Morzem Śródziemnym, w pewnej odległości od majestatycznie dominującej nad wybrzeżem i dodającej jej uroku góry Chenoua. W mieście znajduje się port rybacki. Z obu stron Tibazy rozlokowały się kompleksy turystyczne - majestatyczny Matares i prawdziwa perła architektury "wakacyjnej" Tipaza Village.

Historia miasta[edytuj | edytuj kod]

Tipasa była początkowo – w IV-V kieku p.n.e. osadą fenicką, następnie została zmieniona w typowie miasto rzymskie po podboju Mauretanii przez cesarza Klaudiusza na przełomie er.

Chociaż wcześnie pojawiło się tu chrześcijaństwo, spora część mieszkańców miasta wyznawała starożytny politeizm jeszcze do V wieku n.e. W 484 roku król Wandalów Huneryk wysłał do Tipasy ariańskiego biskupa dla zaprowadzenia wiary chrześcijańskiej. Wielu mieszkańców miasta uciekło wówczas przed prześladowaniami do Iberii.

W późniejszych wiekach Tipasa zniknęła z kart historii, a Arabowie, którzy mogli wprawdzie przyczynić się do jej upadku, najwyraźniej nie osiedlali się w tym miejscu. Współczesna osada Tibaza powstała dopiero w 1857 roku.

Ślady rzymskiego cyrku

Stanowisko archeologiczne[edytuj | edytuj kod]

Położone nad samym morzem ruiny rzymskie rozpościerają się na dość dużym obszarze. Zachowały się pozostałości dawnych obwarowań, forum rzymskie, amfiteatr i liczne domy mieszkalne z cennymi mozaikami. W najlepszym stanie są budynki chrześcijańskie: kościół z otaczającym go cmentarzem, bazylika i inne. Niedaleko Tipasy znajduje się tumulus z II wieku p.n.e. zwany Grobowcem Królów Numidyjskich (fr. tombeau de la chrétienne).

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]

  • Encyklopedia sztuki starożytnej, Wydawnictwa Artystyczne i Filmowe, Warszawa 1974, str. 452.