Titus Welliver

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Titus Welliver
Ilustracja
Titus Welliver w 2015 roku
Data i miejsce urodzenia 12 marca 1961
New Haven

Titus Welliver (ur. 12 marca 1961 roku w New Haven, w stanie Connecticut[1]) – amerykański aktor najlepiej znany z telewizyjnych produkcji takich jak Lost czy Deadwood oraz filmu Atak na posterunek. Wystąpił też w serialu The Last Ship jako Thorwald, watażka, który walczy z rządem nieuczciwie prowadzonym przez Amy Granderchson.

Młodość[edytuj | edytuj kod]

Urodził się w New Haven w stanie Connecticut jako syn projektantki mody i znanego pejzażysty Neila Wellivera[2]. Studiował na Uniwersytecie Nowojorskim we wczesnych latach 80., zanim zaczął karierę telewizyjną.

Kariera[edytuj | edytuj kod]

Mimo, iż początkowo chciał być malarzem, Welliver wybrał aktorstwo. Występował w wielu filmach, w tym The Doors, Nieugięci, Amnezja, Pokonaj najszybszego, i Atak na posterunek.

Jest wieloletnim przyjacielem Laurence'a Fishburne'a. Wystąpił w jego debiutanckim filmie reżyserskim Raz w życiu.

Pojawiał się w serialach Lost (przypadła mu rola brata Jacoba), Powrót do życia, Agenci NCIS, Detektyw Monk, Supernatural, Prawo i bezprawie, Deadwood (nominacja do nagrody Amerykańskiej Gildii Aktorów Filmowych w kategorii „Najlepszy zespół aktorski w serialu dramatycznym”[3]) Synowie Anarchii (Jimmy O) oraz Prison Break i Bosch, w którym wcielił się w tytułowego detektywa Wydziału Zabójstw policji Los Angeles Harry'ego Boscha.

Życie prywatne[edytuj | edytuj kod]

Po rozwodzie z pierwszą małżonką, w kwietniu 1998 poślubił aktorkę Joannę Heimbold. Ma z nią dwóch synów[2].

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. Titus Welliver - IMDb (ang.). [dostęp 2011-06-01].
  2. a b Titus Welliver Biography (1961-) (ang.). [dostęp 2011-06-01].
  3. Titus Welliver - Nagrody - Filmweb. [dostęp 2011-06-01].