Tlenek wapnia

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj
Tlenek wapnia
Niepodpisana grafika związku chemicznego; prawdopodobnie struktura chemiczna bądź trójwymiarowy model cząsteczki
Ogólne informacje
Wzór sumaryczny CaO
Masa molowa 56,08 g/mol
Wygląd drobnokrystaliczne, białe ciało stałe
Identyfikacja
Numer CAS 1305-78-8
PubChem 14778[1]
Podobne związki
Podobne związki MgO, BaO, Ca(OH)2
Jeżeli nie podano inaczej, dane dotyczą
stanu standardowego (25 °C, 1000 hPa)

Tlenek wapnia (wapno palone), CaO – nieorganiczny związek chemiczny z grupy tlenków zasadowych zawierający wapń na II stopniu utlenienia.

W temperaturze pokojowej związek ten jest białym ciałem drobnokrystalicznym. Tlenek wapnia posiada własności higroskopijne. Łączy się gwałtownie z wodą tworząc wodorotlenek wapnia, przy czym wydziela się ciepło.

Tlenek wapnia jest otrzymywany techniczne na wielką skalę przez prażenie (tzw. kalcynowanie) kamienia wapiennego w temperaturze 900–1000 °C w piecach zwanych wapiennikami.

CaCO3 → CaO + CO2

Ma zastosowanie w budownictwie (jako zaprawa murarska), w metalurgii, w przemyśle szklarskim i ceramicznym. Jest używany również jako środek owadobójczy (insektycyd), jako nawóz sztuczny w rolnictwie (podwyższa pH gleby) oraz do otrzymywania karbidu. Na skalę laboratoryjną wykorzystywany jest m.in. do otrzymywania amoniaku oraz jako środek odwadniający.

Przypisy[edytuj]

  1. Tlenek wapnia – podsumowanie (ang.). PubChem Public Chemical Database.
  2. a b c d CRC Handbook of Chemistry and Physics. David R. Lide (red.). Wyd. 90. Boca Raton: CRC Press, 2009, s. 4-55. ISBN 9781420090840.
  3. a b c d e Tlenek wapnia. Karta charakterystyki produktu Sigma-Aldrich (Merck KGaA) dla Polski. [dostęp 2012-06-08].
  4. Tlenek wapnia (ang.). Karta charakterystyki produktu Sigma-Aldrich (Merck KGaA) dla Stanów Zjednoczonych. [dostęp 2012-06-08].