Tmolos

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Tmolos
Τμῶλος
bóg rzeki i góry Tmolos
Występowanie mitologia grecka
Teren kultu starożytna Grecja
Rodzina
Ojciec Ares
Matka Teogone
Żona Omfale
Dzieci Teoklimenos

Tmolos (gr. Τμῶλος Tmō̂los, łac. Tmolus) – w mitologii greckiej bóg rzeki i góry Tmolos. Był synem Aresa i Teogone oraz mężem Omfale, z którą spłodził Teoklimenosa. Niektóre mity podają, iż był ojcem Tantala.

Sędziował w pojedynku muzycznym między Marsjaszem (w innej wersji mitu – Panem) i Apollem. Zwycięstwo przyznał Apollu. Kiedy Midas nie zgodził się z werdyktem, bóg ukarał go, przyprawiając mu ośle uszy.

Tmolos, polując na górze Karmanorion, zakochał się w łowczyni Arrippe, dziewiczej służce Artemidy. Arrippe uciekła przed Tmolosem do świątyni Artemidy, gdzie on, nie zważając na świętość miejsca, zgwałcił ją na łożu bogini. Zrozpaczona służka powiesiła się na belce. Przed śmiercią jednak wezwała boginię, by ta spuściła z uwięzi oszalałego byka. Tmolos podrzucony przez byka w powietrze spadł na ostre kamienie i spiczaste pale, przez co umierał długo w męczarniach. Jego syn, Teoklimenos, pochował go na miejscu, zmieniając nazwę góry na Tmolos. Miasto o tej samej nazwie wybudowane na stoku góry zostało zniszczone przez wielkie trzęsienie ziemi za panowania cesarza Tyberiusza.

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]

  1. Aaron J. Atsma: Tmolos (ang.). theoi.com. [dostęp 2013-08-15].
  2. Robert Graves, Mity greckie, Henryk Krzeczkowski (tłum.), Aleksander Krawczuk, Zygmunt Kubiak (red.), Warszawa: Państwowy Instytut Wydawniczy, 1982, ISBN 83-06-00210-5, OCLC 169962378.