Tołhaje

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Tołhaje
Ilustracja
Pochodzenie  Polska, Bieszczady
Gatunek folk, folk rock
Strona internetowa

Tołhaje (ukr. толхає/толгає, ang. tolhaje) – bieszczadzki zespół muzyczny, czerpiący muzyczne inspiracje głównie z tradycji Bojków i Łemków. Nazwa zespołu pochodzi od węgierskiego słowa tołhaj (tolvaj). Muzyka zespołu to mieszkanka folku z współczesnymi brzmieniami (jazz, elektronika, drum'n'bass, rock) i improwizacją.

Działalność[edytuj | edytuj kod]

Zespół powstał w 2000 r. Koncertował na wielu scenach w Polsce i Europie[1], m.in. na festiwalu Sziget – Budapeszt, Pohoda Festival – Trencin, Pulse Festival – Londyn, Woodstock, Festiwal Muzyki Europejskiej w Algierze, Grupa Azoty Jazz Contest, Festiwal Ethniesy, Flugery Lvova, Art Celebration - Wschód Kultury, Festiwal Kolory Polski, Zahrada Festival[2], Kalejdoskop Kultur, Festiwal Okolo Trebone, Poličské Rockoupání [3], Etnomania i in. W czerwcu 2002 r. grupa reprezentowała Polskę na XXIII Festiwalu Europejskiej Unii Radiowej [4](EBU) w Mölln (Niemcy).

Grupa zdobyła kilka cennych trofeów, m.in. II miejsce IV edycji Festiwalu "Nowa Tradycja", I miejsce festiwalu "Eurofolk" w Sanoku.[5]

W kwietniu 2003 roku zespół został laureatem Folkowego Fonogramu Roku 2002 za płytę „A w Niedziela Rano” [6] – nagrody ufundowanej przez Radiowe Centrum Kultury Ludowej przy Polskim Radiu. Płyta była również nominowana do nagrody Fryderki 2003 w kategorii „Etnofolk”.

Od jesieni 2013 r. zespół współpracował przy tworzeniu ścieżki dźwiękowej do serialu WATAHA produkcji HBO. W wyniku współpracy powstała płyta "Czereda", zawierająca utwory wykorzystane w serialu i dodatkowo nowo powstałe utwory, wraz z zarejestrowanym koncertem na żywo, z towarzyszeniem orkiestry smyczkowej w ramach festiwalu Wschód Kultury.[7]

W 2018 roku zespół wydał płytę "Mama Warhola", która powstała na podstawie rusińskich pieśni ludowych zaśpiewanych przez mamę Andy’ego Warhola – Julię. Mama twórcy pop-artu, z tęsknoty za rodzinnymi Karpatami po wielu latach pobytu na emigracji w USA, nagrała winylową płytę z tradycyjnymi utworami, którą wysłała do swojej siostry we wsi Mikova (Słowacja).

Karpackie melodie, przeplatane głosem Julii w muzycznym dialogu, stały się inspiracją do stworzenia nowoczesnego brzmienia zaaranżowanego w charakterystycznym i rozpoznawalnym stylu Tołhajów.

Na płycie słychać także nawiązanie do słynnej Silver Factory Andy’ego Warhola, bo oprócz akcentów etno wydobywających się z cymbałów, liry korbowej i ludowego śpiewu, pojawiają się także elektroniczne i gitarowe dopełnienia nawiązujące do nowojorskiego undergroundu i artystycznego świata twórcy (cover All Tomorrow's Parties, The Velvet Underground & Nico. Część utworów z płyty (3, 7 i 9) pojawiła się na ścieżce dźwiękowej drugiego sezonu serialu HBO Wataha.

Projekt muzyczny zespołu Tołhaje "Mama Warhola" został zrealizowany we współpracy z Muzeum Sztuki Nowoczesnej Andy'ego Warhola i Stowarzyszeniem im. Andy’ego Warhola w Medzilaborcach, Słowacja.[8]

Skład[edytuj | edytuj kod]

Współpracownicy i zastępcy
Byli członkowie
 • Jakub Mietła
 • Robert Krok
 • Kuba Wolanin

Dyskografia[edytuj | edytuj kod]

 • A w niedziela rano (2002)
 • Stereokarpaty (2011)
 • Czereda (2014)
 • Ziele (singiel - 2014)
 • Mama Warhola (2018)

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

 1. S. Strzyżewski, M. Kulik, O zespole Tołhaje - Tołhaje - muzyka z Karpat, „Tołhaje - muzyka z Karpat” [dostęp 2017-06-25] (pol.).
 2. 98@gyarab.cz, Folk & Country - Zahrada 2004, www.casopisfolk.wz.cz [dostęp 2017-06-25].
 3. Poličské Rockoupání.
 4. Folksfest der internationalen Begegnung, e, Möllner Folkfest 2002, www.folksfest-moelln.de [dostęp 2017-06-25].
 5. http://www.folk24.pl/wykonawcy/tolhaje/
 6. https://wiadomosci.wp.pl/folkowy-fonogram-roku-2002-dla-tolhaje-6037164144440449a.
 7. Archiwum zespołu Tołhaje.
 8. Tołhaje i "Mama Warhola". Jak to się stało, że na nowej płycie bieszczadzkiej supergrupy zaśpiewała Julia Warhola?, „wyborcza.pl” [dostęp 2018-05-12] (pol.).

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]