Toba (jezioro)

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj
Inne znaczenia Ten artykuł dotyczy jeziora. Zobacz też: inne znaczenia Toba.
Toba
widok na jezioro
widok na jezioro
Państwo  Indonezja
Lokalizacja Sumatra
Głębokość
• średnia
• maksymalna

500 m
505 m
Rzeki wypływające Asahan
Wyspy Samosir
Położenie na mapie Indonezji
Mapa lokalizacyjna Indonezji
Toba
Toba
Ziemia 2°41′04,20″N 98°52′32,16″E/2,684500 98,875600

Tobajezioro kalderowe powstałe w wulkaniczno-tektonicznej niecce porównywalnej do kalder na Sumatrze, wyspie należącej do Indonezji, w północnej części pasma górskiego Barisan, największe w Archipelagu Malajskim.

  • Długość: około 100 km, szerokość około 34 km
  • Powierzchnia: 1940 km²
  • Położone na wysokości 911 m n.p.m.
  • Głębokość maksymalna: 529 m

Uformowane w zalanej kalderze superwulkanu Toba (erupcja ok. 75 000 lat temu). Wybuch tego tzw. superwulkanu był tak potężny, że był przyczyną zmian klimatycznych na całej kuli ziemskiej. Podczas erupcji superwulkanu wydobyło się wiele trujących związków chemicznych (np. dwutlenek siarki, siarkowodór, dwutlenek węgla i inne gazy wulkaniczne). W atmosferze unosił się pył i przeszkadzał w docieraniu promieni słonecznych do powierzchni Ziemi, co wywołało tzw. zimę wulkaniczną. Istnieją hipotezy, że zmiany te miały decydujący wpływ na ewolucję naszego gatunku Homo sapiens, ponieważ katastrofę i jej następstwa przeżyła nieliczna grupka (rzędu kilku tysięcy) ludzi[1].

Na środku jeziora znajduje się wyspa Samosir (do 1905 zamieszkiwana przez kanibali) o powierzchni 640 km². Okolice jeziora zamieszkuje plemię Bataków.

Przypisy