Tobe Hooper

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj
Tobe Hooper
Tobe Hooper w trakcie 67. Międzynarodowego Festiwalu Filmowego w Cannes, maj 2014.
Tobe Hooper w trakcie 67. Międzynarodowego Festiwalu Filmowego w Cannes, maj 2014.
Imię i nazwisko William Tobe Hooper
Data i miejsce urodzenia 25 stycznia 1943 r.
Stany Zjednoczone Austin (Teksas, Stany Zjednoczone)
Strona internetowa

Tobe Hooper, właśc. William Tobe Hooper (ur. 25 stycznia 1943 r. w Austin w stanie Teksas), amerykański reżyser filmowy, twórca kultowej Teksańskiej masakry piłą mechaniczną (1974).

Życiorys[edytuj | edytuj kod]

Hooper urodził się w Austin w Teksasie, jako syn Lois Belle i Normana Williama Raya Hoopera. Gdy był małym chłopcem, ojciec często zabierał go do lokalnego kina, co wzbudziło w nim miłość do filmów. Jako nastolatek kręcił filmy, w których obsadzał szkolnych kolegów. Za debiut Hoopera uznaje się krótkometrażowy projekt The Heisters (1964). Obraz zdobył pre-nominację do Nagrody Akademii Filmowej. Dramat Eggshells z roku 1969 uchodzi za prymarne dzieło fabularne reżysera. Przez dekady Eggshells był filmem zaginionym; jego kopię odkryto w 2009.

Pierwszym spektakularnym projektem Hoopera była klasyczna dziś Teksańska masakra piłą mechaniczną. Film zadebiutował na ekranach kin w 1974 roku i otworzył Hooperowi drogę do kariery. Przez następne lata swojej aktywności, reżyser stworzył ponad dwa tuziny filmów kinowych, telewizyjnych i wideo, głównie horrorów i dreszczowców science-fiction, z których najpopularniejszymi są: Miasteczko Salem (1979), Lunapark (1981), Duch (1982), Siła witalna (1985), Teksańska masakra piłą mechaniczną 2 (1986) i Krwawa masakra w Hollywood (2004). Ostatni obraz Hoopera, Djinn, powstał w 2013 roku jako produkcja Zjednoczonych Emiratów Arabskich.

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]