Tobermory (Mull)

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Tobermory
ilustracja
Państwo  Wielka Brytania
Hrabstwo Argyll and Bute
Populacja 
• liczba ludności

700
Nr kierunkowy 01688
Kod pocztowy PA75
Położenie na mapie Argyll and Bute
Mapa konturowa Argyll and Bute, u góry znajduje się punkt z opisem „Tobermory”
Położenie na mapie Wielkiej Brytanii
Mapa konturowa Wielkiej Brytanii, blisko centrum na lewo u góry znajduje się punkt z opisem „Tobermory”
Położenie na mapie Szkocji
Mapa konturowa Szkocji, blisko centrum po lewej na dole znajduje się punkt z opisem „Tobermory”
Ziemia56°37′11″N 6°04′12″W/56,619722 -6,070000
Strona internetowa
Portal Wielka Brytania

Tobermory (Gaelic: Tobar Mhoire) – stolica i zarazem jedyna miejscowość na wyspie Mull leżącej w paśmie Hebrydów Wewnętrznych w Szkocji. Mieści się w północno-wschodniej części wyspy, niedaleko północnego końca Sound of Mull. Obecnie liczy około 700 mieszkańców.

Kolorowe domy i budynki wzdłuż zatoki

Historia[edytuj | edytuj kod]

Miejscowość założona została w 1788 jako port rybacki, zaprojektowana przez inżyniera z Dumfriesshire Thomasa Telforda. 200 lat wcześniej, w 1588, jeden z okrętów hiszpańskiej Armady powracających do Hiszpanii, zatonął w zatoce, w miejscu obecnego portu. Podobno wiózł on pod pokładem znaczne skarby. Nie potrafimy jednak na 100% podać nawet nazwy tej jednostki. Niektóre źródła mówią o San Juan de Sicilia[1], inne podają że nosiła ona nazwę Florencia [2] [3].

Miejscowa miejska legenda mówi, że zatopienie okrętu było robotą wiedźmy Dòideag. W rzeczywistości kapitan okrętu, który chciał zaprowiantować tu jednostkę na dalszą podróż, wdał się w wojnę miejscowych klanów MacLeanów i MacDonaldów. Gdy nie zapłacił za prowiant, MacLean zatrzymał trzech hiszpańskich oficerów jako zakładników. Kapitan uczynił na okręcie to samo z posłem MacLeanów. Ten, słysząc zgrzyt podnoszonych łańcuchów kotwicznych, bez namysłu podłożył ogień w magazynie prochu. Okręt - galeon o wyporności 980 ton, niosący na pokładzie 52 działa i 468 ludzi załogi - zatonął w pobliżu obecnego mola, a jego wrak spocząć miał na głębokości ok. 40 m. Pomimo wielokrotnych poszukiwań wraku jednak dotąd nie znaleziono. Udało się jedynie wydobyć z nurtów pojedyncze przedmioty: kotwicę, egzemplarze broni, srebrne lichtarze, tace i monety oraz kilka cennych medalionów[2].

Podczas II wojny światowej Tobermory było bazą treningową Royal Navy i okrętu HMS Western Isles pod dowództwem komandora (późniejszego wiceadmirała) Sir Gilberta Stephensona.

W latach 2002-2004, w Tobermory kręcono popularny w Wielkiej Brytanii serial dla dzieci Balamory, emitowany w telewizji CBeebies[4].

Etymologia[edytuj | edytuj kod]

Nazwa Tobermory pochodzi od Gaelic Tobar Mhoire, co oznacza "Studnia Mary" (ang. "Mary's well")[5][6]. Nazwa odnosi się do studni mieszczącej się nieopodal miejscowości, i która przed wiekami dedykowana była Marii Dziewicy[7].

Transport[edytuj | edytuj kod]

Pomiędzy głównym lądem a Tobermory kursuje prom, który zawija do portu w Kilchoan na półwyspie Ardnamurchan.

Galeria[edytuj | edytuj kod]

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. British Archaeology Magazine - Guns of the Armada - Colin Martin. 2002. [dostęp 2008-07-29].
  2. a b Kosidowski Zenon: Rumaki Lizypa i inne opowiadania, wyd. III, "Iskry", Warszawa 1968, rozdział pt. Fantastyczne perypetie wojennego okrętu, s. 329-333
  3. Campbell Gabriele: A Clan Feud, a Spanish Galleon, and a Big Bang, w: [1]
  4. Balamory the CBeebies children's programme based in Tobermory, Tobermory Isle of Mull [dostęp 2021-04-29] (ang.).
  5. Guide to Gaelic origins of place names in Britain. Ordnance Survey, Nov 2005. [dostęp 2006-09-01].
  6. A Guide to the Meaning of Gaelic Distillery Names. 2003. [dostęp 2006-09-01].
  7. Samuel Lewis (1846), Topographical Dictionary of Scotland: Tain - Tobermory s. 526-46. From the Institute of Historical Research.

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]