Tobermory (Ontario)

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj
Położenie półwyspu Bruce zaznaczone czerwonym kolorem.

Tobermory to mała miejscowość mieszcząca się na północnym szczycie półwyspu Bruce w gminie Northern Bruce Peninsula, prowincji Ontario, w Kanadzie. Mieści się 300 km na północny zachód od Toronto. Najbliższym miastem jest Owen Sound, 100 km na południe od Tobermory.

Nazwę „Tobermory” nadano miejscowości z uwagi na podobieństwo tutejszej zatoki portowej do tej, jaka znajduje się w Tobermory na wyspie Mull leżącej w paśmie Hebrydów Wewnętrznych w Szkocji.

Tobermory jak i jej okolice są popularnym kierunkiem wakacyjnych wycieczek. Miejscowość jest rajem dla fanów nurkowania ze względu na wielką ilość wraków, spoczywających w okolicznych wodach. Z tego powodu nazywana jest "słodkowodną światową stolicą nurkowania"[1].

Tobermory jest siedzibą dwóch kanadyjskich parków narodowych: Fathom Five National Marine Park oraz Bruce Peninsula National Park, ustanowionych w 1987 r. W 2006 r. na skraju miasteczka otwarty został nowoczesny Visitors Centre – ośrodek informacyjno-wystawienniczy wspólny dla obu parków. Zaaranżowane w nim bardzo interesujące ekspozycje przedstawiają przyrodę i historię Półwyspu Bruce’a.

W Tobermory znajduje się koniec najstarszego i najdłuższego znakowanego szlaku turystycznego w Kanadzie, zwanego Bruce Trail.

Przypisy

  1. Jennifer Wilkins: Tobermory: The Freshwater Capital of the World. Dive News Network. [dostęp 2015-01-13].

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]