Tobias Pflüger

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj
Tobias Pflüger
DIE LINKE Bundesparteitag Mai 2014 Pflüger, Tobias.jpg
Data i miejsce urodzenia 1 lutego 1965
Stuttgart
Poseł do PE VI kadencji
Okres od 20 lipca 2004
do 13 lipca 2009
Przynależność polityczna Die Linke

Tobias Pflüger (ur. 1 lutego 1965 w Stuttgarcie) – niemiecki działacz społeczny, alterglobalista, aktywista organizacji pacyfistycznych, deputowany do Parlamentu Europejskiego (2004–2009), deputowany do Bundestagu.

Życiorys[edytuj | edytuj kod]

Urodził się w rodzinie księdza i katechetki. W 1985 ukończył Gimnazjum im. Ottona Hahna w Nagoldzie, po czym studiował na Wydziale Nauk Politycznych i Kulturoznawstwa Empirycznego Uniwersytetu w Tybindze. W latach 80. zaangażował się w ruch pokojowy i antyzbrojeniowy (Friedens- und Anti-Atom-Bewegung). W latach 1989–1993 blisko współpracował z dwoma posłami Partii Zielonych w landtagu Badenii-Wirtembergii w dziedzinie energii jądrowej, konwencjonalnej i tzw. polityki na rzecz pokoju.

W 1996 założył Informationsstelle Militarisierung (IMI) e.V., które zajmuje się monitorowaniem zbrojeń. Jest członkiem jego zarządu oraz redaktorem gazety online "IMI-List". Od 2000 do 2002 był stypendystą programu doktoranckiego Fundacji im. Róży Luksemburg, wszedł w skład władz tej fundacji. Od 2002 zaangażowany w działalność naukowego komitetu doradczego organizacji ATTAC.

Brał udział i występował z odczytami, prelekcjami i pogadankami podczas Europejskiego Forum Społecznego we Florencji (2002), Paryżu (2003) i Londynie (2004) oraz w Światowym Forum Społecznym w Mumbaju (2004). Był pełnomocnikiem PDS w Badenii-Wirtembergii, Bawarii, Nadrenii-Palatynacie i Kraju Saary.

W 2004 został wybrany w skład PE z listy PDS. W 2008 został członkiem partii Die Linke. W PE należał do grupy Zjednoczonej Lewicy Europejskiej i Nordyckiej Zielonej Lewicy, pracował w Komisji Spraw Zagranicznych oraz Podkomisji Bezpieczeństwa i Obrony. W 2009 nie uzyskał reelekcji (partia umieściła go na 10. miejscu listy państwowej, a uzyskała jedynie 8 mandatów). Pozostał aktywnym działaczem swojego ugrupowania. W 2017 z jego ramienia uzyskał mandat posła do Bundestagu[1].

Jest członkiem pacyfistycznej organizacji DFG-VK (Deutsche Friedensgesellschaft – Vereinigte Kriegsdienstgegner), BUND-u (Związku na rzecz Środowiska i Ochrony Przyrody), VVN-BdA (Związku Prześladowanych przez Reżim Narodowosocjalistyczny i Związku Antyfaszystów), związku zawodowego ver.di, Instytutu Niemiecko-Amerykańskiego w Tybindze.

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. Gewählte auf Landeslisten und in Wahlkreisen (niem.). bundeswahlleiter.de. [dostęp 26 września 2017].

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]