Tofifest

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Tofifest
Ilustracja
Projekcje filmowe odbywają się m.in. w Kinie Centrum, które mieści się w Centrum Sztuki Współczesnej
Pełna nazwa

Międzynarodowy Festiwal Filmowy Tofifest

Lata aktywności

od 2002

Miejsce

Toruń

Organizator

Fundacja Biuro Kultury

Założyciel

Monika Weychert-Waluszko i Marek Nowak

Tematyka

kino niezależne

Wręczane nagrody

m.in. Złote Anioły

Strona internetowa
Koncert Boban i Marko Marković Orkestar, impreza towarzysząca festiwalowi Tofifest w roku 2008

Międzynarodowy Festiwal Filmowy Tofifest – odbywający się cyklicznie w Toruniu festiwal filmowy prezentujący kino niezależne[1].

Historia[edytuj | edytuj kod]

Pierwszym toruńskim festiwalem kina niezależnego był Ogólnopolski Festiwal Filmowy OFF (pomysłodawcami byli Monika Weychert-Waluszko i Marek Nowak), który odbył się w 2002 roku i miał bardzo bogaty program łączący różne środowiska off-kina. Nawiązywał on do comiesięcznych spotkań x!-muza organizowanych przez Monikę Weychert-Waluszko, od 2000 roku w Domu Muz. Po konflikcie w Domu Muz i zwolnieniu Weychert kontynuowanie pomysłu na festiwal offowy zlecono Katarzynie Jaworskiej.

Toruński Offowy Festiwal Filmowy TOFFI 2003[edytuj | edytuj kod]

Rok później, w grudniu 2003, odbył się pierwszy Toruński Offowy Festiwal Filmowy TOFFI. Zaprezentowano na nim 95 filmów, głównie polskiej twórczości amatorskiej i studenckiej, a także pokazy specjalne filmów profesjonalnych. Główną nagrodę, przyznawaną przez widzów, otrzymał film Motór w reżyserii Wiesława Palucha.

Toruński Festiwal Filmu Niezależnego TOFFI 2004[edytuj | edytuj kod]

W drugiej edycji, która odbyła się w dniach 15-17 października 2004 pod nazwą Toruński Festiwal Filmu Niezależnego TOFFI, wprowadzono jury złożone z profesjonalnych filmowców, przyznające nagrodę o nazwie OFFIK. Jury w składzie Małgorzata Foremniak, Maciej Dominiak, Waldemar Dziki, Bartek Fukiet oraz Romuald Pokojski główną nagrodę przyznało filmowi Krew z nosa, w reżyserii Dominika Matwiejczyka. Na festiwalu przyznawano także nominacje do OFFSkarów.

Międzynarodowy Toruń Film Festival TOFFI 2005[edytuj | edytuj kod]

W 2005 roku po raz kolejny zmieniono nazwę festiwalu na Międzynarodowy Toruń Film Festival TOFFI. Zmieniła się także formuła, zrezygnowano z filmów amatorskich, w konkursie brały udział zarówno filmy polskie, jak i zagraniczne. Główną nagrodę, Złotego Anioła, zdobył film Ugór w reżyserii Dominika Matwiejczyka. Wśród nagrodzonych filmów znalazł się także Diabeł Tomasza Szafrańskiego, któremu przyznano nagrodę Złotego Manekina dla filmu najbardziej wysmakowanego plastycznie oraz Flisaka nagrodę Prezydenta Torunia dla najlepszej produkcji stworzonej przez filmowca z Kujaw i Pomorza.

International Torun Film Festival TOFFI 2006[edytuj | edytuj kod]

Na International Torun Film Festival TOFFI, który odbył się w dniach 18-22 października 2006, zorganizowano dwa osobne konkursy dla filmów pełnometrażowych i krótkometrażowych. Złotego Anioła dla filmu pełnometrażowego otrzymał amerykański film We Go Way Back w reżyserii Lynn Shelton, zaś dla krótkometrażowego Emilka płacze Rafała Kapelińskiego. Rafał Kapeliński za film Emilka płacze otrzymał również nagrodę Flisaka. Nagrodę specjalną jury, a także nagrodę krytyki im. Zygmunta Kałużyńskiego otrzymał słoweński film Odgrobadogroba Jana Cvitkoviča.

International Film Festival TOFIFEST 2007[edytuj | edytuj kod]

International Film Festival TOFIFEST odbył się w listopadzie 2007 roku. Złotego Anioła dla filmu pełnometrażowego, a także nagrodę publiczności otrzymał brytyjski film Hallam Foe w reżyserii Davida Mackenzie. Specjalną nagrodą jury wyróżniło również brytyjski Marc of Cain Marca Mundena.

W kategorii filmów krótkometrażowych Złotego Anioła otrzymał Bartosz Konopka za film Trójka do wzięcia, a nagrodę specjalną – rumuński reżyser Radu Jude za film Lampa z kapturkiem.

Nagrodę krytyki im. Zygmunta Kałużyńskiego otrzymał nowozelandzki Orzeł kontra rekin w reżyserii Taiki Waititi, a Flisaka – Łukasz Karwowski za film Południe-Północ.

Międzynarodowy Festiwal Filmowy Tofifest 2008[edytuj | edytuj kod]

Międzynarodowy Festiwal Filmowy Tofifest odbył się w dniach 5-11 lipca 2008. Organizacji festiwalu w sezonie wakacyjnym towarzyszyły imprezy plenerowe, odbywające się w przestrzeni miejskiej. Wśród nich znalazł się występ Boban i Marko Marković Orkestar jako uzupełnienie pokazu filmu Gucza! Pojedynek na trąbki. Oprócz dotychczasowych międzynarodowych konkursów na najlepszy film pełnometrażowy i krótkometrażowy zorganizowano dwa nowe konkursy: konkurs na najlepszy polski film fabularny oraz konkurs FORWARD! dla najlepszego filmu fabularnego przełamującego schematy. Nagrody:

Międzynarodowy Festiwal Filmowy Tofifest 2009[edytuj | edytuj kod]

Festiwal trwał od 26 czerwca do 3 lipca. 7 edycja odbywała się pod hasłem: „Filmy są dla ludzi”. Wśród najważniejszych punktów programu znalazły się: przegląd kina szwajcarskiego i specjalna retrospektywa Alaina Tannera, spaghetti westerny, przegląd filmów Michaela Haneke, Nowego Kina z Kosowa i Albanii, a także pasmo „Polskie Kino Kobiet” z przeglądem filmów Barbary Sass. W trakcie festiwalu nastąpiło uhonorowanie tablicą pamiątkową pochodzącej z Torunia Heleny Grossówny. Festiwal zaprezentował też przegląd jej najwybitniejszych kreacji filmowych. Festiwal odwiedziły takie gwiazdy jak: Janusz Gajos, Agnieszka Grochowska, Krzysztof Zanussi czy Małgorzata Kożuchowska.

Jury przyznało wyróżnienia specjalne filmowi krótko i pełnometrażowemu. W 2009 roku otrzymały je: Wrong Rosary Mahmuta Fazila Coskuna (Turcja) oraz Please say something Davida O’Reilly’ego (Irlandia). Nagrody w poszczególnych kategoriach w ramach konkursu filmów pełnometrażowych otrzymali również: Xawery Żuławski (reżyseria), Nanni Moretti (scenariusz), Isabelle Huppert (aktorka), Nadir Saribacak (aktor), Marian Prokop (zdjęcia) i Manuel Munoz (montaż). W konkursie krótkometrażowym nagrody w poszczególnych kategoriach przyznano: Runarowi Runarssonowi (reżyseria), Peterowi Bessonowi (scenariusz), Aisling Lotus (aktorka), Benowi Whismanowi (aktor), Lol Crawley (zdjęcia), Erhan Acar (montaż). Specjalny Złoty Anioł za „wkład w sztukę aktorską i niepokorność twórczą” trafił w ręce Janusza Gajosa.

Międzynarodowy Festiwal Filmowy Tofifest 2010[edytuj | edytuj kod]

VIII Międzynarodowy Festiwal Filmowy Tofifest odbywał się od 26 czerwca do 2 lipca. Od tego roku najważniejszym konkursem festiwalu jest ON AIR, prezentujący debiuty i drugie filmy pełnometrażowe reżyserów z całego świata. Hasło edycji brzmiało: „Bo każdy ma w sobie bunt”. Do najważniejszych pasm 8 edycji imprezy należały: retrospektywa Costa-Gavrasa pasmo filmów kampowych z przeglądem filmów Kena Russella oraz przegląd kinematografii gruzińskiej. Festiwal oferował też wiele innych atrakcji, do których należały: pasma edukacyjne i klubowe, koncert IDŹ POD PRĄD z muzyką filmową na Rynku Staromiejskim (O.S.T.R., Dezerter, Dick4Dick i Mosquito), kolejna odsłona Instytutu B61, kino plenerowe w scenerii toruńskiej Starówki oraz filmy z Bydgoszczy i Torunia w sekcji „Lokalizacje”. Wśród zaproszonych z całego świata gości znaleźli się m.in.: Julia Jentsch, Shirin Neshat, Bogusław Linda, Anna Polony, czy Wojciech Smarzowski.

Wśród laureatów znalazła się także Orsolyia Toth (Węgry), która otrzymała specjalne wyróżnienie za wybitną kreację aktorską w filmie Women without Men i Bobbie Paunescu (Rumunia) z wyróżnieniem dla najlepszego reżysera. Wyróżnienie Jury otrzymał film Altiplano (Belgia/Niemcy/Holandia) w reżyserii Petera Brossensa i Jessiki Woodworth. Nagroda Publiczności trafiła w ręce Salome Aleksi za film Felicita (Gruzja). Nagrodę Specjalną Jury otrzymał film Marysina Polana Grzegorza Zaricznego (Polska). Statuetkami Specjalnych Złotych Aniołów uhonorowani zostali Julia Jentsch i Bogusław Linda.

Międzynarodowy Festiwal Filmowy Tofifest 2011[2][edytuj | edytuj kod]

IX Międzynarodowy Festiwal Filmowy Tofifest odbył się w Toruniu w dniach 25 czerwca – 1 lipca 2011 roku . Hasło edycji brzmiało: „Daj się zarazić!” . Filmy w konkursie głównym ON AIR oceniało jury w składzie: Dagur Kari (reżyser i scenarzysta), Borys Lankosz (reżyser, aktor i scenarzysta), Paweł Sala (reżyser) Tadeusz Sobolewski (krytyk filmowy) i Marta Żmuda-Trzebiatowska (aktorka). Natomiast w skład jury konkursu SHORTCUT weszli: urodzony w Toruniu reżyser i scenarzysta Rafał Kapeliński, reżyserka i scenarzystka Katarzyna Klimkiewicz oraz dyrektorka artystyczna Międzynarodowego Festiwalu Filmowego Kino Pavasaris w Wilnie Santa Ligeviciute.

 • Złoty Anioł Grand Prix dla filmu pełnometrażowego w konkursie ON AIR - Erratum reż. Marek Lechki (Polska)
 • Srebrny Anioł, nagroda za najlepszą reżyserię w ON AIR - Slava Ross (Rosja), reżyser Siberia. Monamour
 • Złoty Anioł dla filmu krótkometrażowego w konkursie SHORTCUT - Pour toi je ferai bataille / For You I Will Fight w reż. Rachel Lang (Belgia)
 • Nagroda Publiczności dla filmu polskiego w konkursie FROM POLANDMłyn i krzyż reż. Lech Majewski (Polska)
 • Nagroda Krytyki im. Zygmunta Kałużyńskiego - Slava Ross (Rosja), reżyser Siberia. Monamour
 • Flisak nagroda dla twórcy związanego z regionem kujawsko-pomorskim - Piotr Głowacki i Marcin Sauter
 • Złoty Anioł za Niepokorność Twórczą - Jerzy Stuhr
 • Złoty Anioł dla Wybitnego Młodego Artysty Kina Europejskiego: Dagur Kari, (Islandia)
 • Specjalny Złoty Anioł za odwagę w podejmowaniu trudnych tematów i wybitne osiągnięcia w kinie - Jim Sheridan (Irlandia)
 • Specjalny Złoty Anioł otwieranie nowych horyzontów i twórczy wkład w kinematografię światową - Jiri Menzel (Czechy)

Międzynarodowy Festiwal Filmowy Tofifest 2012[3][edytuj | edytuj kod]

X Międzynarodowy Festiwal Filmowy Tofifest odbył się w Toruniu w dniach 20 - 26 października 2012 roku. W programie festiwalu poza pokazami konkursowymi znalazły się min.: retrospektywy kina austriackiego, filipińskiego i węgierskiego oraz przegląd filmów bojowniczki o prawa hinduskich kobiet i ikony ambitnego kina indyjskiego Smity Patil. Jury konkursu głównego ON AIR: Zbigniew Zamachowski, Bodo Kox, rumuńska reżyserka Anca Damian, francuska reżyserka Rachel Lang oraz filmoznawca Piotr Kletowski.

 • Złoty Anioł Grand Prix dla filmu pełnometrażowego w konkursie ON AIR - Kuma, reż. Umut Dag, (Austria)
 • Srebrny Anioł, nagroda za najlepszą reżyserię w ON AIR - Iveta Grofova, (Słowacja, Czechy) reżyserka Až Do Mesta Aš (Made In Ash)
 • Złoty Anioł dla filmu krótkometrażowego w konkursie SHORTCUT - Csiska (Bestia, Beast), reż. Attila Till, (Węgry)
 • Nagroda Publiczności dla filmu polskiego w konkursie FROM POLANDMój Rower, reż. Piotr Trzaskalski, (Polska)
 • Nagroda za Najlepszą Scenę Filmową im. Zygmunta Kałużyńskiego - We Mgle, reż. Sergei Loznitsa, prod. Holandia, Niemcy, Rosja, Białoruś
 • Flisak nagroda dla twórcy związanego z regionem kujawsko-pomorskim - Jakub Gierszał i Szymon Spandowski
 • Złoty Anioł dla Wschodzącej Gwiazdy Kina Europejskiego: Jakub Gierszał
 • Specjalny Złoty Anioł za niepokorność twórczą - Krystyna Janda
 • Specjalny Złoty Anioł za całokształt twórczości - Geraldine Chaplin (USA)

Zobacz też[edytuj | edytuj kod]

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

 1. Tofifest » Idea festiwalu, www.tofifest.pl [dostęp 2015-12-28].
 2. Międzynarodowy Festiwal Filmowy Tofifest. Kujawy i Pomorze » Archiwum Tofifest 2011, www.tofifest.pl [dostęp 2022-10-12] (pol.).
 3. Międzynarodowy Festiwal Filmowy Tofifest. Kujawy i Pomorze » Archiwum Tofifest 2012, www.tofifest.pl [dostęp 2022-10-12] (pol.).

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]