Toksynologia

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Toksynologia – nauka o działaniu na żywe ustroje toksyn i jadów pochodzenia biologicznego.

Jest nauką interdyscyplinarną z pogranicza chemii, biochemii, biologii, farmakologii i toksykologii, a część kliniczna zajmuje się rozpoznawaniem, pierwszą pomocą, leczeniem, w tym stosowaniem odtrutek, w przypadku narażenia na toksyny lub jady pochodzenia naturalnego.

Toksynolodzy od 1962 roku są skupieni wokół Międzynarodowego Towarzystwa Toksynologicznego (ang. International Society on Toxinology)[1].

W krajach, w których występuje duże ryzyko narażenia na toksyny naturalne, organizowane są szpitalne oddziały toksynologiczne[2]. W Polsce toksynologia jest nauczana na kierunkach biologicznych[3] i biotechnologicznych[4].

Toksynolodzy zajmują się leczeniem chorób spowodowanych jadem węży, skorpionów, pająków oraz kręgowców i bezkręgowców morskich (jak również działaniem ich toksyn: ciguaterą, zatruciem toksynami mięczaków) i lądowych (płazy, owady), a także zatruciami wywołanymi przez rośliny i grzyby.

Zobacz też[edytuj | edytuj kod]

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. Witryna internetowa Międzynarodowego Towarzystwa Toksynologicznego (ang.). [dostęp 2010-06-21].
  2. Toxinology Department. Women's & Children's Hospital. Adelaide, Australia (ang.). Clinical Toxinology Resources. [dostęp 2010-06-21].
  3. Wykłady monograficzne dla wszystkich kierunków i specjalności. UMK Wydział BiNoZ. [dostęp 2010-06-21].
  4. Wykłady monograficzne zalecane dla biotechnologii. UMK Wydział BiNoZ. [dostęp 2010-06-21]. [zarchiwizowane z tego adresu (2012-03-19)].

Star of life.svg Przeczytaj ostrzeżenie dotyczące informacji medycznych i pokrewnych zamieszczonych w Wikipedii.