Tokyo Express

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Tokyo Express
Ilustracja
Załadunek wojsk japońskich na okręty w 1942 roku
Historia
Państwo  Japonia
Działania zbrojne
Bitwa koło przylądka Ésperance
Bitwa pod Tassafaronga
Operacja Ke
Bitwa w cieśninie Blackett
Bitwa w zatoce Kula
Bitwa pod Kolombangarą
Bitwa w zatoce Vella
Bitwa pod Horaniu
Bitwa koło Przylądka Św. Jerzego
Organizacja
Dyslokacja Rabaul, Papua-Nowa Gwinea, Nowa Brytania
Rodzaj sił zbrojnych marynarka wojenna
Rodzaj wojsk Japońska Cesarska Marynarka Wojenna

Tokyo Express (z ang.tokijski ekspres”) – określenie nadane przez żołnierzy alianckich okrętom Japońskiej Cesarskiej Marynarki Wojennej, które w okresie walk na Pacyfiku w trakcie II wojny światowej pod osłoną nocy dostarczały żołnierzy, zaopatrzenie i wyposażenie dla sił operujących na wyspach archipelagu Wysp Salomona i Nowej Gwinei w latach 1942-1943, zwłaszcza podczas walk o Guadalcanal.

Japończycy wykorzystywali do tego celu szybkie jednostki nawodne, przede wszystkim niszczyciele, które mogły w ciągu jednej nocy dostarczyć ładunek i powrócić do bazy, dzięki czemu lotnictwo alianckie nie mogło przechwycić ich w ciągu dnia. Podczas tych operacji doszło do kilku bitew z okrętami amerykańskimi.

25 listopada 1943 miała miejsce ostatnia oficjalna operacja Tokyo Expressu. Grupa składała się z pięciu niszczycieli, z których trzy były załadowane żołnierzami. Siły te miały na celu dostarczenie zaopatrzenia i wojska do Rabaulu, lecz amerykańskie niszczyciele pokrzyżowały plany Japończyków i zatopiły trzy okręty Cesarskiej Marynarki Wojennej podczas bitwy koło Przylądka Św. Jerzego (ang. Cape St George).

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]

  • Joseph N. Mueller: Guadalcanal 1942: The Marines Strike Back. London: 1992, s. 74. ISBN 1-85532-253-6.