Tomáš Sedláček

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj
Tomáš Sedláček
Tomas Sedlacek Czech Economist at MZLU conference trim.jpg
Data i miejsce urodzenia 1977
Rudnice nad Łabą
Doradca Prezydenta Czech Václava Havla
Okres od 2001
do 2003
Przynależność polityczna bezpartyjny
Doradca Ministra Finansów Bohuslava Sobotki
Okres od 2004
do 2006
Przynależność polityczna bezpartyjny

Tomáš Sedláček (ur. 23 stycznia 1977 w Rudnicy nad Łabą) – czeski ekonomista, pisarz i wykładowca akademicki na Uniwersytecie Karola w Pradze.

Były doradca ekonomiczny Prezydenta Republiki Czeskiej Václava Havla, członek Narodowej Rady Ekonomicznej Czech przy Premierze Czech i główny ekonomista w czołowym czeskim banku Československá obchodní banka. W 2006 roku został uznany przez Yale Economic Review za „jeden z pięciu najgorętszych młodych umysłów ekonomii”. następnie otrzymał stypendium w ramach Yale University World Fellowship. W 2009 roku wydał książkę „Ekonomia dobra i zła”. która stała się najchętniej czytanym tytułem w Czechach, pokonując m.in. Paulo Coelho i Dana Browna i sprzedając się w ponad 50.000 egzemplarzy. W 2011 roku książka została wydana w Wielkiej Brytanii przez Oxford University Press, a następnie miała m.in. swoje polskie (Ekonomia dobra i zła, Wydawnictwo EMKA, 2012), niemieckie i chińskie wydania.

Tomáš Sedláček jest absolwentem Uniwersytetu Karola w Pradze, gdzie obronił pracę magisterską z etyki ekonomii na Wydziale Nauk Społecznych. Posiada również tytuł tzw. „małego doktora”. tj. doktora filozofii za pracę dotyczącą teorii ekonomii. W 2009 roku jego praca doktorska, która później została wydana w postaci książki „Ekonomia dobra i zła” została odrzucona ze względu na, zdaniem władz wydziału, zbytnie jej poświęcenie filozofii moralności. Współpracował m.in. z Georgetown University i Harvard University, gdzie publikował case study dedykowane etyce ekonomicznej podczas transformacji gospodarczej Czech. Pracuje jako wykładowca na Uniwersytecie Karola w Pradze i University of New York w Pradze, gdzie wykłada m.in. historię myśli ekonomicznej i etykę w biznesie.

W latach 2001-2003 Sedláček był doradcą ekonomicznym Prezydenta Republiki Czeskiej Václava Havla w zakresie polityki makroekonomicznej i z ramienia Prezydenta współpracował m.in. z Narodowym Bankiem Czeskim, Ministerstwem Finansów i Unią Europejską. Po zakończeniu kadencji, współpracował przy tworzeniu Prezydenckiej Biblioteki Vaclava Havla. Był również liderem grupy analitycznej, która współpracowała przy tworzeniu kampanii „Tak dla Europy” przed akcesją Czech do Unii Europejskiej.

W 2004 roku przyjął nominację na stanowisko doradcy Ministra Finansów w zakresie polityki makroekonomicznej, gdzie był współodpowiedzialny za konsolidację fiskalną, politykę europejską, współpracę z Bankiem Światowym i reformy emerytalne, zdrowotne i podatkowe. Przygotowywał pierwszą, historyczną emisję obligacji europejskich przez Czechy.

W 2006 roku został uznany przez Yale Economic Review za „jeden z pięciu najgorętszych młodych umysłów ekonomii” i otrzymał stypendium w ramach Yale University World Fellowship. W uzasadnieniu napisano m.in. że jest jedną z pięciu „młodych gwiazd ekonomii, które przypuściły atak na poważną reputację dyscypliny naukowej poprzez swoje niekonwencjonalne idee”.

Od maja 2006 roku do chwili obecnej jest głównym ekonomistą i strategiem makroekonomicznym jednego z najważniejszych prywatnych banków w Czechach i na Słowacji, Československá obchodní banka (ČSOB), gdzie przygotowuje analizy dot. regionu Europy Środkowej, kryzysu finansowego., zarządzania budżetem i ewentualnego przyjęcia euro przez Czechy.

W styczniu 2009 był wymieniany wśród kandydatów na stanowisko Ministra Finansów z ramienia Unii Chrześcijańskich Demokratów - Czechosłowackiej Partii Ludowej.

W maju 2009 roku opublikował książkę „Ekonomia dobra i zła”. która stała się bestsellerem w Czechach i Słowacji, rozchodząc się w ponad 50 tysiącach egzemplarzy i wywołując dyskusję o etyce ekonomii w mediach. Wkrótce później adaptacja jego pracy została wystawiona ponad osiemdziesiąt razy w 50 teatrach w Czechach i na Słowacji w ramach objazdowego projektu prezentacji literatury LiStOVaNi, w tym pięciokrotnie na Nowej Scenie w Teatrze Narodowym w Pradze, gdzie wyprzedane zostały wszystkie bilety. Po tym sukcesie Sedláček podpisał kontrakt na talk-show w Teatrze Narodowym w Pradze pod nazwą „Interpelacja”. Wiosną 2011 roku książka została wydana również w języku angielskim przez Oxford University Press przy Oxford University, a w styczniu 2012 - w języku polskim. Później wydane zostały m.in. wersje chińska, niemiecka i rosyjska. Przedmowę napisał sam Václav Havel, który podkreślił w niej, że Sedláček należał w jego gabinecie do „generacji młodych współpracowników, którzy zapowiadali nowe spojrzenie na problemy współczesnego świata, nieobciążone czterema dekadami reżimu komunistycznego” i dziś autor „te oczekiwania spełnił”. Książka została również bardzo dobrze przyjęta przez światowe media poprzez entuzjastyczne recenzje, m.in. w New York Times, Washington Post i Financial Times.

W 2012 roku wydał w Czechach i w Polsce swoją drugą książkę - „Zmierzch homo economicus” (Wydawnictwo EMKA, 2012).

W 2009 roku został również członkiem Narodowej Rady Gospodarczej przy Rządzie Republiki Czeskiej, która ma znaleźć rozwiązania na wyjście z kryzysu. Jest członkiem zarządu Czeskiego Stowarzyszenia Ekonomistów.

Często podróżuje i udziela gościnnych wykładów, m.in. w ramach programów Georgetown University i klubów Yale University i Harvard University, a także w Banku Światowym, Parlamencie Europejskim, Google i The World Policy Institute. Od stycznia 2012 roku pełni funkcję doradcy ekonomicznego polskiej Fundacji Forum Europejskie.

Posługuje się biegle językiem czeskim, językiem angielskim i językiem fińskim.